Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „V.M.

Craiu” Belceşti
Data: 27.01.2021
Profesor: Florariu Marina Mihaela
Proiect didactic
Disciplina: M3- Calitatea produselor si serviciilor
Clasa: a IX-a A
Unitatea de învățare: Concepte de bază în studiul mărfurilor și serviciilor
Tema lecţiei: Caracteristicile calității produselor și serviciilor– Aplicaţii
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
Loc de desfășurare: Platforma Google Classroom
Durata lecţiei: 40 minute.
Scopul lecţiei: formarea de priceperi şi deprinderi intelectuale privind capacitatea de lucru a elevilor de cunoaştere a caracteristicilor de calitate ale produselor și
serviciilor, a deprinderilor practice în diferențierea caracteristicilor de calitate şi să îşi formeze priceperi şi deprinderi în utilizarea corectă a termenilor.
Competențe:
Cunoştinţe : 5.1.5. Descrierea caracteristicilor de calitate ale produselor și serviciilor.
Abilităţi : 5.2.5. Diferențierea caracteristicilor de calitate ale produselor și serviciilor.
Competențe derivate:
Cd1- identifică caracteristicile de calitate ale produselor și serviciilor;
Cd2- analizează caracteristicile de calitate ale produselor și serviciilor;
Cd3- rezolvă exerciții de diferențiere a caracteristicilor de calitate;
Cd4- compară caracteristicile de calitate ale produselor și serviciilor;
Competențe pedagogice:
Ci1, Ci2, Ci3 Dezvoltarea atenției concentrate;
Dezvoltarea gândirii și a spiritului de observație;
Utilizarea limbajului specific disciplinelor economice.
Condiții prealabile: Cunoașterea metodologiei privind caracteristicile de calitate ale produselor și serviciilor;
La sfârșitul lecției elevii fac dovada că dețin informațiile necesare pentru a folosi tehnici şi metode pentru analiza a caracteristicilor de calitate.
Resurse procedurale: explicația, conversația euristică, exemplificarea, exercitiul.
Resurse materiale: fișa de documentare, fișa de lucru online, caietul, manualul, laptop/ tablete/ telefoane.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate de grup, activitate individuală.
Evaluare: dovezi privind însușirea noilor cunoștințe:
a) de conținut: răspunsuri la întrebări; rezolvarea sarcinilor de lucru;
b) de utilizare a operațiilor gândirii: identificarea trăsăturilor specifice, realizarea de conexiuni și comparaţii, explicaţia unor afirmații, sintetizarea
informațiilor.
1
Bibliografie: Marieta Olaru, „Studiul calitatii produselor si serviciilor „ Manual pentru clasa a IX a , Fliera tehnologica, Editura Economica, 2004
Tănțica Petre, „Calitatea produselor si a serviciilor „ Manual pentru clasa a IX a , Fliera tehnologica, Editura CD Press, 2018.

Forme de organizare a activităţii: frontală şi individuală.


Platforme folosite : Google classroom, wordwall, learning apps.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Strategie didactică
Secvențele Com Forme de
Tim- Activitatea Activitatea Metode de
Nr. crt activității peten Mijloace de organizare Procedee de evaluare
pul profesorului elevilor învățământ
didactice țe învăță-mânt a
activității
Profesorul salută. Se pregătesc pentru
Momentul 1 Pregătește resursele necesare desfășurării lecției. lecţie. Conversația Platforma Frontală Evaluează capacitatea
1. organizatoric min. Verifică funcţionarea aparaturii. Google de organizare a elevilor
Classroom
Captarea atenției Anunţă tema Caracteristicile calității produselor Platforma
2. prin anunțarea și serviciilor– Aplicaţii și obiectivele lecţiei astfel Notează în caiete tema Expunerea Google Frontală -
temei și a 2min. încât acestea să fie pe înțelesul elevilor. pentru desfășurarea Conversaţia Classroom
obiectivelor Expune competențele vor fi dobândite de elevi pe lecţiei.
parcursul demersului didactic.
Reactualizarea Cd1 Profesorul întreabă elevii ce este standardizarea, Sunt atenți şi răspund la Platforma
cunoştinţelor tipuri de standarde . întrebăriile adresate. Conversația Google Evaluează capacitatea
teoretice Cd2 Întreabă ce presupune activitatea de standardizare în Classroom de a utiliza corect
necesare pentru 2 România si cum se efectueaza certificarea Exemplificarea Fișa de Frontală și limbajul specific
3. formarea min. Cd3 produselor si serviciilor. documentare individuală Evaluează capacitatea
priceperilor şi Se distribuie fişa de documentaţie pe platforma Explicaţia Caiete de a coopera
deprinderilor Cd4 Classroom.

4. Demonstrarea de Cd1 Prezintă modul de desfășurare a activității: Urmăresc cu atenţie Fișa de lucru
către profesor a 2min. Cd2 Solicită elevilor atenţia pentru rezolvarea a doua explicaţiile profesorului Conversația nr.1 Frontală și Observare curentă
modului în care Cd3 fişe de lucru online. Learning individuală
trebuie să Cd4 Arată elevilor etapele de realizare a sarcinilor de apps
procedeze elevii lucru.
în activitatea Ci1 Profesorul va urmării în aplicatiile learning apps si Elevii completeaza fisa Wordwall Frontală și
independentă şi Ci2 wordwall rezultate inregistrate. de lucru din aplicatie individuală Observare curentă
de grup Ci3 Fişă de
documentaţie
2
Desfăşurarea 20 Se distribuie, în aplicatia learning apps și Răspund cerințelor Conversația Fișa de lucru
lecţiei min Cd1 wordwall, fişele de lucru: fișelor de lucru. nr.1 Frontală și
5. Cd2 https://learningapps.org/16943168 Prezintă clasei Exercițiul individuală
Cd3 https://wordwall.net/ro/resource/9981367/ metodologia de Learning
Cd4 standardizarea-produselor-si-serviciilor rezolvare. Problematizarea. apps Observare curentă

Fiecare elev acceseaza fișă de lucru . Fișa de lucru


Solicită elevilor să răspundă cerințelor (fișa de lucru nr.2
nr.1) Wordwall
Profesorul urmărește în aplicatiile learning apps si
wordwall rezultate inregistrate. Fişă de
După rezolvarea aplicațiilor solicită elevilor să documentaţie
prezente metodologia de rezolvare.
6. Fixarea şi 10 Cd3 Solicită elevilor să prezinte modul de rezolvare a Prezintă rezolvarea Conversația Fișa de lucru
consolidarea min Cd4 aplicaţiei date fișelor de lucru. nr.1 Frontală și Observare curentă
noilor Răspunsul corect se stabileşte împreună cu clasa Exercițiul individuală
cunoştiinţe Solicită unui elevilor să transmită rezolvarea fişelor Learning Evaluare orală
de lucru in google classroom pentru a vedea apps
cunoștințele dobândite.
Fișa de lucru
nr.2
Wordwall
Platforma
gogle
classroom

Aprecierea finală Face aprecieri asupra desfăşurării activităţii. Sunt atenţi la aprecierile Evaluează cunoștințele
a desfășurării Apreciază elevii care au participat activ. făcute de profesor. Conversația Frontală și elevilor și participarea
6. lecției și 2 individuală activă la rezolvarea
interpretarea min. Explicația fișei de lucru.
concluziile lecţiei
7. Prezentarea 1 min Anunță tema pentru acasă : Alegeti o gama de Notează activitatea de Explicația Caietul Frontală și
temei pentru produse si efectuati o fișă de verificare a calitații cu rezolvat conversația individuală -
acasă incadrare merciologică.

3
4

S-ar putea să vă placă și