Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

Numele și prenumele studentului


practicant: Georgeta Teodorescu
Disciplina Clasa 5D Durata 50 minute
Educație Tehnologică și Aplicații
Practice

Subiectul lecției
Norme de igienă în creșterea animalelor și prepararea hranei

Format ☐ Online ☒ În sala de ☐ Hibrid


clasă/laborator

Obiectivele și rezultatele învățării

- Pe baza informațiilor prezentate, să enumere modalitățile prin care animalele pot fi


îngrijite respectând normele de igienă;
- Să enumere normele de igienă și de securitate în muncă pentru prevenirea accidentării
și îmbolnăvirii profesionale a lucrătorilor în zootehnie propuse din fișa de lucru.
- Să realizeze un desen reprezentand o ferma, prin care să evidențieze condițiile stricte
de igienă in care cresc animalele

Tipul lecției Lecție de comunicare și însușire de noi cunoștințe ☒


(Selectați unul dintre Lecție mixtă ☐
cele 5 tipuri de lecții. Lecție de formare de priceperi și deprinderi ☐
Marcați cu un X în Lecție de recapitulare şi sistematizare ☐
caseta Lecție de evaluare ☐
corespunzătoare)

Strategia de instruire
Tipul de strategie de instruire
- Cognitivă
- Colaborativa

Metode de instruire:
- Conversaţia
- Explicaţia
- Expunerea
- Demonstraţia

1
- Exerciţiu
Mijloacele de instruire:
- PPT
- Fișa de lucru

Formele de organizare a activității elevilor


Frontal
☒ individual ☒ grupal ☒

Strategia de evaluare
Tipul de strategie de evaluare
- Evaluare continuă/formativa

Metode și tehnici de evaluare (inclusiv pentru evaluarea formativă):


- Conversația de verificare pe bază de întrebări și răspunsuri
- Suport vizual

Instrumente de evaluare (dacă este cazul):

Evenimentele Obiective Strategia Strategia de


instruii Desfășurarea de evaluare (SE)
activității instruire
profesorului și a (SI)
2
elevilor
Precizați Prezentați detaliat
Precizați
Menționați obiectivele activitatea profesorului Precizați
elementele
etapele și durata și a elevilor, elementele
structurale
acestora menționarea concretă a structurale ale SE
ale SI
sarcinilor de învățare.
Moment -Se pregatesc Conversatia -
organizatoric- materialele necesare
3min desfasurarii activitatii.

-Mă prezint,le comunic


rolul meu si voi realiza
prezența
utilizând catalogul;

-Se face prezenta

Captarea Introducerea O să le prezint faptul


atentiei-5 min. lecției și că ma pregătesc să
trezirea devin cadru didactic și
interesului că impreună vom
elevilor aborda o lecție foarte
interesantă.
Prezint titlul lectiei si
obiectivele.
Captarea atenției va fi
realizată prin întrebări Conversaţie Observarea
legate de experiențele Explicaţie sistematica a
copiilor cu privire la Expunere comportamentului
animale domestice și le elevului.
voi pune diverse
intrebări:
Aveți animale de
companie acasă?
-Ce experiențe ași avut
cu acestea ,plăcute sau
neplăcute?
-Cunoașteți diferența
dintre animalele
domestice și cele
sălbatice?
- Cunoașteți mediul in
3
care acestea trăiesc?
-Cum le ingrijiți și cum
credeți că răspundeți la
nevoile acestora?

Comunicarea Prezentarea Cadrul didactic va Expunere Evaluarea initiala.


titlului și a obiectivelor anunța titlul lecției Explicaţie
obiectivelor- lecției (primul slide din Conversaţie
Norme de suportul PPT) și
igienă în materialele de lucru
creșterea care vor fi folosite.
animalelor și Vom trece la al 2-lea
prepararea slide,unde vom
hranei. menționa obiectivele
urmărite.

O1.Pe baza Pe baza imaginilor care Expunere Evaluarea initiala.


Prezentarea
informațiilor vor fi prezentate vom Explicatie
Continului si
prezentate, să prezenta ce si de ce Conversatie
dirijarea
invatarii(30 min) enumere este necesar folosirea
modalitățile echipamentelor de
prin care protectie la locul de
animalele pot muncă.
fi îngrijite Tebuie purtat
respectând halat,manusi de
normele de protectie,apicultorii
igienă; trebuie sa poartecostum
de protectie care este
prevazut si cu gluga
care acopera intreaga
fata,mainile si
gatul.,bocanci.
In functie de ferma vor
fi purtate diferite
echipamente care
asigura siguranta
lucratorului cat si
igiena din cadrul
fermelor. Explicatie Observarea
Vor fi mentionate Conversatie sistematica a
diverse subiecte Expunere comportamentului
privind adaparea elevului.
animalelor, cum se
realizează curățirea
adăposturilor
animalelor,
dezinfectarea acestora
cum se realizează
4
igiena adăposturilor și
de ce aceasta este
necesară și ce poate
implica lipsa acestor
elemente cele mai
importante privind -expunere Evaluarea
sănătatea animalelor. -explicatie formativa
Adaparea animalelor se -conversatie
face de la surse sigure-
ex.-surse naturale de
apa, fantani si
puturi,sisteme de
irigatii sau de la
retelele de furnizare ale
apei.
Se explica de ce este
necesara aerisirea si
dezinfectarea periodica
a adaposturilor
animalelor.
Aceasta este necesara
pentru mentinerea
sanatatii ,pentru
reducerea riscurilor la
boli ,pentru reducerea
mirosurilor si a
insectelor,pentru
prevenirea si
raspandirea bolilor si
bunastarii animalelor si
pentru asigurarea unui
mediu sanatos de lucru
pentru oameni ,pentru
imbunatatirea
performantei
animalelor.
Se va vorbi despre
importanta controlului
din punct de vedere Explicatie Evaluare
sanitar-veterinar a Conversatie dinamica
animalelor si despre expunere
controalelor medicale
periodice privind
personalul si se va
vorbi despre spatiile
locului de preparare a
hranei animalelor.
Acestea trebiue sa fie
curate,igienice si bine
organizate pentru a
5
minimiza riscul de
contaminare cu bacterii
sau cu alte organisme
daunatoare si pentru a
asigura siguranta si
bunastarea
animalelor.In timpul
prepararii hranei
trebuiesc
respectateregulile de
siguranta alimentara
cum ar fi spalarea
mainilor,utilizarea
echipamentelor de
protectie,curatarea
spatiilor de preparare a Expunere
hranei folosirea de Explicatie
ustensile curate,Hrana demonstratie
pentru animale trebuie
pastrata in recipente
etichetate si bine
organizatepentru a
evita amestecarea sau
confuzia cu alte
produse.

Se va mentiona si de ce
este important sa
tratam animalele cu
O2.Să blandete.
enumere Acestea trebuie tratate
normele de cu blandete pentru a
igienă și de asigura bunastarea lor
securitate în cat si pentru siguranta
muncă pentru lucratorilor.Tratarea
prevenirea animalelor cu blandete
accidentării poate ajuta la
șiîmbolnăvirii mentinerea calitatii
profesionale produselor
a lucrătorilor alimentare,Tratarea
în zootehnie neadecvata sau
propuse din agresiva poate provoca
fișa de lucru stres, durere si
anxietate la animale
ceea ce pate afecta
sanatatea si
comportamentul lor,
Folosind suportul PPT,
cadrul didactic le va
explica elevilor
6
. metodele utilizate în
procesul îngrijirii
animalelor ce implică
obligatoriu respectarea
unor norme de igienă,
dar și importanța lor în
contextul menținerii
sănătății. Mai mult, vor
fi puse în evidență și
atenția pe care
producătorii trebuie să
o acorde în contextul
pregătirii alimentelor
de origine animală.
Elevii vor fi încurajați
să participe la discuții
și vor intervenii la
solicitarea cadrului
didactic, cu povestiri
ale experiențelor
proprii. Pentru a fi
convins că obiectivul
este atins, înainte de a
începe sarcina de lucru,
cadrul didactic va pune
o serie de întrebări de
verificare pentru a se
convinge ca toate
informațiile sunt
stăpânite de elevi.

Pe baza cunostintelor
acumulate,elevii vor
lucra in echipa de cate
5 si vor trece pe fisele
de lucru raspunsurile
corecte privind tema
data.Acestia au la
dispozitie 5 min.,
Cerința sarcinii de
lucru va fi proiectată cu
ajutorul PPT. Cadrul
didactic va distribui
câte o fișă fiecărui elev
și va propune
completarea acestuia
cu toată clasa,
asteptând ca aceștia să
se ofere pentru a
7
răspunde. Dacă apar
dificultăți, profesorul
vine cu informații
suplimentare pentru a-i
ajuta să finalizeze
sarcina de lucru.

Expunere Conversația de
Explicaţie verificare pe bază
O3.Să Următoarea sarcină de Demonstraţie de întrebări și
realizeze un lucru va fi afișată pe răspunsuri
desen slide. Cadrul didactic
reprezentand va propune ca elevii să
o ferma, prin formeze grupe cu
care să colegii de bancă și să
evidențieze realizeze un poster,
condițiile având caracter de
stricte de reclamă. Aceștia vor
igienă in care promova, atât prin
cresc desene, cât și prin
animalele. integrarea de text, o
fermă unde se produce
un anumit tip de
aliment de origine
animală. Promovarea Evaluare
va fi realizată prin sumativa
punerea în evidență a
produselor finale
disponibile la fermă,
cât și prin punerea
accentului asupra
modului de ingrijire a
animalelor. Cadrul
didactic va oferi
exemple ajutătoare
pentru a le stimula
imaginația iar în cazul
în care aceștia
întâmpină dificultăți,
profesorul va răspunde
la întrebările elevilor.
După ce au finalizat
sarcina de lucru, elevii
vor prezenta succint
ferma lor.

Consolidarea Profesorul se va Explicaţie Conversația de


cunoștințelor – 5 asigura că toti elevii au Conversatie verificare pe bază
min îndeplinit sarcinile de Exercitiu de întrebări și
8
lucru și toate răspunsuri
obectivele lecției au
fost atinse. Cadrul Evaluare
didactic va propune o sumativa
sumarizare a
elementelor ce au fost
parcurse printr-un
dialog de evaluare care
se va realiza prin
diferite intrebari:
-Ce ati retinut din lectia
de azi?
-Ce norme de igiena
trebuie sa aplicam?
-Ce reguli de
intretinere trebuiesc
aplicate in ferme si de
ce sunt ele importante?
-Cum trebuie sa ne
comportam cu
animalele si de ce?

S-ar putea să vă placă și