Sunteți pe pagina 1din 1

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială, nr.22 ,Galaţi


CLASA: a VI-a B
PROFESOR: TUDORACHE VALENTINA
PROPUNĂTOR:
DISCIPLINA: Educaţie tehnologică
MODULUL: Mediul familial si mediul scolar
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Mediul familial si mediul scolar
TEMA: Elemente de confort ambiental
DATA:
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
DURATA: 50 minute
A. COMPETENTE SPECIFICE

1. Cunoaşterea elementelor de confort ambiental;


2. Cunoasterea factorilor de confort ambiental;

B. COMPETENTE DERIVATE

1. Competenţe derivate cognitive


Cd1 – Identificarea factorilor care influenteaza confortul ambiental;
Cd2 – Identificarea factorilor fizici si constructivi ai confortului ambiental;
2. Competenţe derivate socio - afective
Cd3 – Identificare importantei factorilor care influenteaza confortul ambiental;
Cd4 – Manifestarea unei atitudini interesată şi cooperantă în discuţiile legate de confortul ambiental;

C. RESURSE DE INVATAMANT

C1 – Metode şi procedee didactice


 Metode de comunicare: conversaţia, explicaţia, expunerea;
 Metode de explorare: observaţia dirijată şi independentă;
 Metode bazate pe acţiune: studiu de caz;
C2 – Forme de organizare a instruirii elevilor
I. Pentru secvenţa de verificare a cunoştinşelor:
 Forma de repartizare a sarcinilor de rezolvare: nediferenţiată;
 Forma de participare a elevilor: individuală, dirijată.
II. Pentru secvenţa de dobândire de noi cunoştinţe:
 Forma de repartizare a sarcinilor de rezolvare: frontală;
 Forma de lucru a elevilor: individuală;
 Forma de participare a elevilor: dirijată;
C3 – Mijloace de învăţământ
 Stela Olteanu, Natalia Lazar, Florina-Daniela Pisleaga –Educatia Tehnologica si Aplicatii Practice—
clasa a-VI-a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2018
C4 – Mediul de instruire
 Sala de clasă

D. DESFASURAREA LECTIEI
1. Moment organizatoric;
2. Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior;
3. Captarea atenţiei;
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a competenţelor urmărite;
5. Realizarea competenţelor;
6. Fixarea cunoştinţelor;
7. Concluzii şi anunţarea temei pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și