Sunteți pe pagina 1din 1

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială, nr.22 ,Galaţi


CLASA: a V a A
PROFESOR: TUDORACHE VALENTINA
PROPUNĂTOR: NICULCEA ADRIAN VALENTIN
DISCIPLINA: Educaţie tehnologică
MODULUL: Cultivarea plantelor
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cultivarea plantelor
TEMA: Cultivarea plantelor. Elemente de desen geometric aplicate la elementede peisagistica si aranjamente
florale
DATA: 17.12.2019
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
DURATA: 50 minute
A. COMPETENTE SPECIFICE

1. Cunoasterea elementelor de desen geometric aplicate la elementele de peisagistica


2. Cunoasterea elementelor de desen geometric aplicate la aranjamentele florale

B. COMPETENTE DERIVATE

1. Competenţe derivate cognitive


Cd1 – sa identifice si sa precizeze care sunt elementele importante in peisagistica;
Cd2 – sa identifice si sa precizeze elementele de desen geometric aplicate la elemente de peisagistica;
Cd3 – sa identifice, sa clasifice si sa descrie categoriile de aranjamente florale;
Cd4 - sa identifice si sa precizeze elementele de desen geometric aplicate la aranjamente florale.

C. RESURSE DE INVATAMANT

C1 – Metode şi procedee didactice


 Metode de comunicare: conversaţia, explicaţia, expunerea;
 Metode de explorare: observaţia dirijată şi independentă;
 Metode bazate pe acţiune: studiu de caz;
C2 – Forme de organizare a instruirii elevilor
I. Pentru secvenţa de verificare a cunoştinşelor:
 Forma de repartizare a sarcinilor de rezolvare: nediferenţiată;
 Forma de participare a elevilor: individuală, dirijată.
II. Pentru secvenţa de dobândire de noi cunoştinţe:
 Forma de repartizare a sarcinilor de rezolvare: frontală;
 Forma de lucru a elevilor: individuală;
 Forma de participare a elevilor: dirijată;
C3 – Mijloace de învăţământ
 Stela Olteanu, Natalia Lazar, Florina-Daniela Pisleaga –Educatia Tehnologica si Aplicatii Practice—
clasa a-VI-a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2018
C4 – Mediul de instruire
 Sala de clasă

D. DESFASURAREA LECTIEI
1. Moment organizatoric;
2. Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior;
3. Captarea atenţiei;
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a competenţelor urmărite;
5. Realizarea competenţelor;
6. Fixarea cunoştinţelor;
7. Concluzii şi anunţarea temei pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și