Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

PROF. INV. PRIMAR: RADU CRISTINA


PROFESOR ÎNDRUMĂTOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ: STOICULESCU NICOLAE
PROFESOR COORDONATOR DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ:MOISESCU VIORICA
ELEV PRACTICANT: IANCU CRISTIAN-ANDREI
CLASA a XI-a B
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Șc. Gim. ”NICOLAE TITULESCU” Călărași


CLASA:a II-a C
DATA:18.03.2024
ARIA CURRICULARĂ: :Consiliere și orientare
DISCIPLINA: : Dezvoltare personală
TITLUL LECŢIEI: Cum folosesc timpul? Programul zilnic de lucru
TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunoștințe
SCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea abilităților de planificare și gestionare eficientă a timpului

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. Respectarea unor reguli de igienă personală;


2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți;
3.1. Realizarea unui program zilnic de activități, cu sprijinul adulților.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să identifice activitățile din programul zilnic al elevului.Obiectivul se consideră realizat dacă 90% din elevi identifică
activităţile din programul zilnic al lor.

2
O2- Să ordoneze cronologic imaginile cu activități din diferite momente ale zilei. Obiectivul se consideră realizat dacă 90%
din elevi ordonează cronologic imaginile cu activităţi din diferite momente ale zilei.

O3- Să planifice timpul unei zile. Obiectivul se consideră realizat dacă 80% din elevi planifică timpul unei zile.

O4-Să rezolve aplicaţiile propuse. Obiectivul se consideră realizat dacă 90% rezolvă aplicaţiile propuse.

RESURSE PROCEDURALE:
 Metodee și Procedee: Explicaţia, conversaţia, observaţia, metoda ciorchinelui,exerciţiul
 Material didactic:Fişe de lucru,marker,manual,recompense

RESURSE MATERIALE:

 Material bibliografic:
Daniela Barbu –“ Dezvoltare personală” Clasa a II-a Editura CD PRESS
Programa școlară pentru disciplina ,,Dezvoltare personală’’ Clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/19.03.2013

RESURSE TEMPORALE: 45 minute


RESURSE SPAȚ IALE: Sala de clasă
RESURSE UMANE: 26 elevi

3
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚELE METODE
Obv ELEMENTE DE CONȚINUT MATERIAL FORME DE EVALUARE
LECȚIEI ŞI
DIDACTIC ORGANIZARE
PROCEDEE
Se creează condițiile necesare pentru buna Materiale
1.MOMENT desfășurare a activității propuse: necesare Frontal
ORGANIZATORI -pregătirea materialelor didactice lecției
C -aerisirea sălii de clasă Individual
-organizarea colectivului de elevi
-aranjarea mobilierului

2.CAPTAREA Explicaţi Observarea


ATENŢIEI Propunătorul îi întreabă pe elevi la ce se a comportamen
gândeşte atunci când aud cuvântul “TIMP” Manual tului elevilor
şi totodată răspund şi cerinţei 1 de la pagina Frontal
62.(ANEXA 1) Conversa
ţia Analiza
secunde
Marker răspunsurilor
program

O1

TIMPUL

ani zile Metoda


ciorchine
lui

După aceea le adresează câteva întrebări


4
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚELE METODE
Obv ELEMENTE DE CONȚINUT MATERIAL FORME DE EVALUARE
LECȚIEI ŞI
DIDACTIC ORGANIZARE
PROCEDEE
rerferitoare la metoda ciorchinelui:
-Ce vă place să faceţi în timpul liber?
-Cu cine vă petreceţi timpul liber?

Se anunță titlul lecției și obiectivele


acesteia, într-o manieră accesibilă elevilor.

Astăzi, la ora de Dezvoltare personală vom


3. ANUNŢAREA face lecţia: Cum folosesc timpul?Programul
SUBIECTULUI ŞI Observarea
A OBIECTIVELOR zilnic de lucru Conversația Colectivă comportamentu
lui elevilor
Trebuie să identificăm activitățile din
programul zilnic,să ordonăm cronologic
imaginile cu activități din diferite momente
ale zilei,să planificăm timpul unei zile,să
rezolvăm aplicaţiile propuse.
4. DIRIJAREA Explicaţia Colectivă Observare
ÎNVĂŢĂRII Propunătorul scrie data şi titlul pe tablă,iar sistematică.
Conversaţi
după aceea le spune eleviilor să deschidă
a
manualul la exerciţiul 2 de la pagina 62
(ANEXA2) pentru a-l rezolva împreună.
Acesta numeşte un elev care să citească Exerciţiul
O1 cu atenţie enunţul exerciţiului şi să Manual
privească împreuna imaginile din manual ,
după care să răspundă pe rând la întrebările
de acolo.

5
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚELE METODE
Obv ELEMENTE DE CONȚINUT MATERIAL FORME DE EVALUARE
LECȚIEI ŞI
DIDACTIC ORGANIZARE
PROCEDEE
O2 De asemenea,vor rezolva şi
exerciţiul 3 de la pagina 62(ANEXA3)
pentru aprofundarea informaţiilor dobândite.
Numeşte un alt elev să citească enunţul cu
atenţie şi propunătorul le dă copiilor un
exemplu din viaţa lui pentru a le fi mai usor
acestora să răspundă.
O3

Manual Analiza
5. OBŢINEREA răspunsurilor
PERFORMANŢELO elevilor
R ŞI Propunătorul urmează să rezolve Conversaţi
ASIGURAREA cerinţele „Din experienţa mea”( ANEXA4), a Frontal
FEED-BACK-ULUI O4 numind un elev să citească toate
întrebările.Apoi,pe rând,copiii nominalizaţi
vor răspunde la întrebări.
Conversaţi
Propunătorul le împarte copiilor o fișă de a
Stilou Observarea
lucru în care vor numerota imaginile în
6.EVALUAREA comportamentu
PERFORMANŢELO O1 ordinea desfășurării activităților, conform lui eleviilor
R programului zilnic
al unui școlar. (ANEXA 5) Analiza
răspunsurilor
elevilor
O4

6
STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENȚELE METODE
Obv ELEMENTE DE CONȚINUT MATERIAL FORME DE EVALUARE
LECȚIEI ŞI
DIDACTIC ORGANIZARE
PROCEDEE

Se apreciază pozitiv prestația elevilor,


7. ÎNCHEIEREA Aprecieri
LECŢIEI
participarea, implicarea în lecție și se oferă Sticker Frontal
verbale
câte un sticker.

ANEXA1

7
ANEXA 2

8
9
ANEXA 3

10
ANEXA 4

11
ANEXA5

12
13

S-ar putea să vă placă și