Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE LA DISCIPLINA INFORMATICĂ

A) Elemente de identificare
Disciplina: Informatică
Clasa: aXa
Profil: real
Specializarea: Matematică-Informatică
Semestrul: I
An școlar 2021-2022
Propunătorul: prof. Căprioară Cristiana
Unitatea de învăţare: Elemente de bază ale limbajului C++
Tema: Instrucțiunea IF
Scopul lecţiei: Formatarea celulelor dintr-o foaie de calcul excel
Tipul de lecţie: Lecţie pentru verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Competenţa generală:
Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor
Competenţe specifice:
 implementarea algoritmilor reprezentaţi în pseudocod în limbaj de programare
 utilizarea unui mediu de programare pentru limbajul C/C++
 utilizarea corectă a instrucţiunii IF în programe;
 detectarea şi corectarea erorilor de sintaxă care apar;
 rezolvarea corectă a problemelor utilizând instrucţiunea IF.
 analizarea corectă a fiecărei probleme
 realizarea unor aplicaţii practice
Strategia didactică:
Resurse procedurale:
 Metode de comunicare orală
 Explicația
 Metode de acţiune
 Exerciţiul
 Procedee de instruire
 Explicaţia în etapa de comunicare a modului de desfăşurare a
activităţii
 Învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii
Resurse materiale:
 cretă, tablă,
 manual (Mioara Gheorghe coord., Constanța Năstase, Monica Tataram, Informatică.
Manual pentru clasa a X-a, Ed. Corint 2005)
 test de evaluare
 videoproiector
 proiect didactic
Forme de organizare:
 frontală
 individuală
B) Desfășurarea activității

Doz
Nr. Verigile / Conţinut/
are Formaţii de lucru şi indicaţii Observaţii
Crt. etapele sisteme de
(min metodologice
lecţiei acţionare
)
Organizarea şi
pregătirea
clasei şi
Moment Metode de comunicare orală:
precizarea
1 organizatoric 5 Conversaţie introductivă
competenţelor
Forme de organizare:frontală
vizate
Captarea
atenţiei.
Se face prin Metode activ-participative:
întrebări ce Conversaţia euristică,
Reactualizare permit problematizarea
2 a introducerea 5 Forme de participare - Frontală şi
cunoştinţelor problemelor individuală
propuse spre Metode de evaluare: Chestionarea
rezolvare orală
Metode de comunicare: Se
Conversaţia, explicaţia; urmăreşte
metode activ-participative : gradul de
conversaţia euristica, explicaţia, dobândire al
exerciţiul de consolidare; deprinderilo
Elevilor li se
Intensificarea Forme de participare: individuală r formate în
propune spre
reţinerii si Forme de dirijare a învăţării: lucrul cu
rezolvare
3 asigurării 35 independentă; instrucţiune
testul de
transferului Resurse materiale: Testul de a IF.
evaluare din
de informaţii evaluare; Se
anexă
Metode de evaluare: testul de urmăreşte
evaluare cu urmărirea atingerii corectitudin
performanţei minime, observarea ea ideilor
sistematica si a comportamentului
elevului;
Se indică tema
pentru acasă
Realizarea
(problemele 3 Activitatea este frontală.
4 conexiunii 5
şi 4 din Elevii îşi notează tema.
inverse
manual de la
pagina 23)
Anexa 1
Numele___________________________
Clasa ______
Test de evaluare
Informatică
1. Fie secvenţa de instrucţiuni:
a=31;
b = =4;
cout<<a%b;
c= a/b;
if ( (sqrt(b)>2) && (b< c) cout<<(c);
else iif( b<c){ c=a-b/2
cout<<c-a;
cout<<c-b;
}
else cout<<a<<b;
cout<<c;

a) Corectaţi erorile de sintaxă şi evidenţiaţi-le prin subliniere. (2p)


b) Ce se va afişa în urma execuţiei secvenţei de instrucţiuni? (2p)
Răspuns: Se va afişa

2. Scrieți un program C++ pentru rezolvarea următoarei probleme: Se citeşte un număr natural format
din patru cifre. Să se decidă dacă numărul format din ultimele două cifre ale numărului citit este
divizibil cu k, unde k este un alt număr natural citit de la tastatură. (2p)

3. Scrieţi un program C++ care va calcula valoarea funcţiei f într-un punct real x citit de la tastatură.
(2p)

{√
2
√ x +1− x 2 , pentru x ≥0
5
f ( x )=
x4 + √
x 2 +1
, pentru x <0
f : RR,
5
Notă: 1p din oficiu. Timp de lucru 35 minute
Anexa 2
Barem de notare
Test de evaluare Informatică

Subiect Răspuns corect Punctaj acordat


1. a. a=31; Se ocordă 0,5p pentru
b = =4; fiecare greșeală de sintaxă
cout<<a%b; identificată corect
c= a/b;
if ( (sqrt(b)>2) && (b< c)) cout<<(c);
else
iif( b<c){ c=a-b/2;
cout<<c-a;
cout<<c-b;
}

else cout<<a<<b;
cout<<c;

1. b. Se afișează 3-22529 2p
Se acordă doar 1 p dacă
rezultatul este parțial corect
2. #include <iostream> 2p pentru rezolvare corectă
using namespace std; Se acordă 0,5 puncte pentru
int n,k; corectitudinea sintaxei
int main(){ programului.
cout<<"numarul format din 4 cifre:"; cin>>n; Se acordă 0,5p pentru citirea
cout<<"k=";cin>>k; datelor.
if(n%100%k==0) cout<<"numarul este divizibil cu Se acordă 1 p pentru afișarea
"<<k; răspunsului cerut
else cout<<"numarul nu este divizibil cu "<<k;
}
3 #include <iostream> 2p pentru rezolvare corectă
#include<cmath> Se acordă 0,5 puncte pentru
using namespace std; corectitudinea sintaxei
float x,f; programului.
int main(){ Se acordă 0,5p pentru citirea
cout<<"x=";cin>>x; datelor.
if(x>=0) f=sqrt(x+1)-(float)2/5*pow(x,2); Se acordă 1 p pentru
else f=sqrt(pow(x,4)+sqrt(pow(x,2)+1)/5); calcularea și afișarea valorii
cout<<"f="<<f; cerute
}
oficiu - 1p

S-ar putea să vă placă și