Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman, 2014 -2020

Axa prioritară 6, Educație și competențe, Obiective Specifice (OS) 6.4, 6.6


Apelul de proiecte: MĂSURI DE EDUCAȚIE DE TIP A DOUA ȘANSĂ
Titlul proiectului: „ADS - Ameliorare. Dezvoltare. Succes” (ADS)
Contract de finanțare: POCU/665/6/23/132947

Avizat,
Manager proiect,
Dana Lăcrămioara PĂIUȘ

A4.2 ORGANIZAREA ȘI DESFĂȘURAREA PROGRAMULUI ADS

PROIECT DIDACTIC

Învățamânt secundar inferior – anul I

Nume și prenume cadru didactic : Mîndrilaş Alina Elena


Poziția în cadrul proiectului : Profesor TIC ADS secundar S 4
Luna/anul: MARTIE 2022

PROIECT DIDACTIC

Unitatea şcolară: Scoala Gimnaziala Nr.11, Piatra Neamt


Profesor: Mindrilas Alina Elena
Clasa: Anul I
Disciplina: TIC
Titlul lecției: Microsoft excel
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
Durata lecției: 50 min.

1
Proiect didactic
Unitatea de învăţare: Calculez mai uşor
Detalieri de conţinut:
*Aplicaţia Excel
Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe
Timp acordat: 50 minute
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică

Tema: Diagrame

Tipul lecţiei: lecţie mixtă (verificarea cunoştinţelor, comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe, formare de priceperi şi
deprinderi);

Obiective generale : Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru calcul tabelar

Obiective de referință:

 Să utilizeze corect tehnicile şi procedeele de realizare a diagramelor;


 Să folosească opţiunile de formatare şi gestionare a datelor din foile de calcul;
Obiective operaţionale
Obiective cognitive:
O1: să definească noţiunea de diagramă
O2: să cunoască principalele elemente care definesc o diagramă (titlul, legenda, axe)
Obiective afective:
O3: să prezinte avantajele reprezentărilor grafice ale datelor
Obiective psihomotorii:
O4: să reprezinte datele numerice dintr-o foaie de calcul cu ajutorul diagramelor

Resurse:

Timp: 50 minute

Materiale: cretă, tablă, caiet de notiţe, calculatoare, fişe de lucru

Procedurale:

 Metode de comunicare orală


 Expunerea
 Conversaţia
 Metode de acţiune
 Exerciţiul
 Demonstraţia
 Problematizarea
 Modelarea
 Metoda chiorchinelui
 Procedee de instruire
 Explicaţia în etapa de comunicare
 Conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor
 Învăţarea prin descoperire dirijată
 Forme de organizare a activităţii
2
 Frontală
 Pe grupe mici
 Metode de evaluare
 Probe orale
 Verificare prin lucru individual
Material bibliografic de specialitate:

 Doru Popescu Anastasiu,Mircea Balan: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor Manual


pentru gimnaziu , Editura L&S Info-mat 2008
 Marinel Şerban, Emanuela Cerchez – Informatica pentru gimnaziu, Editura Polirom 2002;

3
Desfăşurarea activităţii
Structura lecţiei pe secvenţe de instruire

Obiectiv Metoda de
Durata Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilor Evaluare
e op. învăţământ

Momentul organizatoric (2 min)

Se stabileşte prezenţa şi se verifică dacă sunt asigurate condiţiile


didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei. Raportează absenţii. Conversaţia

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior (7 min) Răspund la întrebări

Profesorul adresează clasei întrebări: 1. Funcţiile reprezintă o metodă rapidă de a


introduce formule de calcul complexe.
1. Ce sunt funcţiile Excel?
2. =nume_funcţie(argumente)
2. Care este forma generală a unei funcţii Excel?
3. Argumentele unei funcţii pot fi: constante,
3. Ce argumente poate avea o funcţie?
adrese de celule, domenii.
4. Care sunt cele mai utilizate funcţii? Descrieţi aceste funcţii.
4. Cele mai utilizate funcţii sunt: SUM – Conversaţia Orală
10 ’ returnează suma argumentelor, PRODUCT –
returnează produsul argumentelor,
AVERAGE – returnează media aritmetică a
argumentelor, MIN – cel mai mic argument,
Profesorul notează elevii care au răspuns la întrebări. MAX – cel mai mare argument,ABS-valoare
(reactulizarea cunoștințelor de va realiza folosind-Metoda
absoluta;SQRT-radical,MOD-restul
ciorchinelui)
împărțirii întregi.
Captarea atenţiei clasei şi enunţarea obiectivelor (1 min)

Profesorul anunţă titlul lecţiei, obiectivele operaţionale şi modul de Ascultă profesorul. Conversaţia
desfăşurare a activităţii.

O1 15 ’ Comunicarea noilor cunoştinţe Sunt atenţi la explicaţiile profesorului şi intervin Expunerea


în cazul în care au întrebări. Urmăresc
O2 Profesorul redă definiţia diagramei şi pune accent pe avantajul pe Conversaţia
demonstraţia realizată de profesor.
care îl oferă reprezentările grafice. Utilizând retroproiectorul,
O3 Demonstraţia
profesorul prezintă practic etapele creării unei diagrame şi descrie Notează în caiete explicaţiile oferite de

2
fiecare etapă. profesor.
Crearea diagramelor

Diagramele sunt reprezentări grafice ale informaţiilor


numerice. O diagramă creează o reprezentare vizuală a datelor şi a
relaţiilor dintre aceste date, ceea ce permite utilizatorilor să realizeze
cu uşurinţă comparaţii, modele.

Pentru a crea o diagramă se vor parcurge următorii paşi:

1. Selectați celulele care conţin datele pe care vrem să le


reprezentăm grafic.
2. Din meniul Inserare -> Diagrama alegeți categoria și
tipul de diagramă dorit. Se activeaza Tabul –Instrumente
Diagramă și filele Proiectare, Aspect și Format care ne vor
ghida pas cu pas în crearea diagramei/graficul.
Meniul Proiectare –conține instrumente cu ajutorul cărora putem :

-modifica diagrama; selecta seria de date; comuta rând/coloană;


stiluri de diagrama ;alegerea poziției diagramei;

Meniul Aspect- conține:

- etichetele :titlul,titlu axe, legendă, afisare valori,afisare tabel;

Meniul Format –conține instrumente pentru modificarea aspectului


diagramei:culoare fundal si valori, borduri, efecte, dimensiune.

Modificarea valorilor

Valorile dintr-un grafic sunt legate la foaia de lucru în care au fost


introduse datele. La modificarea oricărei date dintr-o celulă la care
diagrama face referire, diagrama este actualizată şi reflectă imediat

3
modificarea respectivă.

4
Obiectiv Metoda de
Durata Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilor Evaluare
e op. învăţământ

Fixarea, retenţia şi transferul noţiunilor predate prin aplicaţii:

Elevii primesc fişe de lucru în care li se cere să execute următoarele


sarcini: (ANEXA 2-APLICAȚIE DE LABORATOR)

O4 Profesorul urmăreşte:
20 ’ - efectuarea sarcinilor de lucru şi corectitudinea rezolvării Efectuează sarcinile de lucru. Exerciţiul Practică
acestora;
- capacitatea elevilor de a realiza sarcinile trasate şi ajută
acolo unde este cazul;
- conduita elevilor la lecţie.
Recapitularea şi sistematizarea conţinuturilor – rezumatul lecţiei Efectuează sarcinile de lucru. Exerciţiul Practică
Se adresează clasei întrebări:
a) Ce este o diagramă?
b) Pentru ce sunt utile diagramele?
3’ c) Care sunt paşii pe care trebuie să-i parcurgem pentru a crea
o diagramă?
d) Dacă modificăm datele pe care le-am reprezentat grafic,
trebuie să creăm o nouă diagramă pentru a reflecta noile
valori?
Temă pentru acasă: reprezentați grafic situația voastră școlară din Elevii răspund la întrebări.
semestrul I.

2’
Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii
desfăşurate, elevii care au activat în timpul orei sunt notaţi. Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la Conversaţia Orală
recomandările făcute de profesor.

Conversaţia

5
6
ANEXA 1 – METODA CIORCHINELUI LA RECAPITULAREA CUNOŞTINŢELOR TEORETICE – Conţinutul informaţional al unei FUNCȚII

FUNCȚII
FX

ARGUMENTE NUME FUNCȚIE


“=nume_functie(argumente)”
MOD

SUM
SQRT

MIN/ AVERA ABS


VALORI NUME-RICE REFERINȚE DE CELULEDOMENII DE CELULE PRODUCT MAX GE

7
ANEXA 2 -Aplicaţie de laborator

Microsoft EXCEL
-Fișă de laborator–
I
1. În folderul Clasa 7 (Desktop) deschideți registrul “Magazin.xlsx”
2. Redenumiti prima foaie cu numele Situație medii, colorați foaia cu roșu.
3. Să se completeze in foaia de calcul datele prezentate în următorul tabel. Datele reprezintă mediile pe
cele două semestre la disciplina “Matematică”, la cele 5 clase a VII-a.
Media
Medii 7A 7B 7C 7D 7E cls.
Semestrul I 8.24 7.93 7.47 8.02 8.87
Semestrul II 7.32 8.33 8.83 9.22 6.76

4. Creaţi o diagramă de tip coloană -“Coloane grupata 3D”, pentru compararea mediilor din cele două
semestre. Stabiliţi titlurile:
a. pentru diagramă “Medii la matematică”
b. axa X - Clase
c. axa Y – Medii;
d. legenda să fie amplasată în partea stangă a diagramei iar în fundal inserați culoarea roșie;
e. poziționați diagrama sub rândul 12 în partea stângă a foii;
f. modificați culorile coloanelor graficului în galben și albastru;
g. schimbați tipul în - 3D Cilindru;
h. aplicati textului din cadrul diagramei culoarea verde și un efect strălucire.
5. Salvaţi modificările făcute.

II
Suplimentar – pentru elevii care termină prima aplicaţie.

1. Redenumiti a doua foaie de calcul “Articole” apoi introduceti datele din tabelul de mai jos:

Articol Cantitate Pret unitar Pret total


Monitor 6 265
Imprimanta 4 234,5
CD-ROM 10 125
Placa de sunet 5 90
Modem 7 114
Cabluri 12 35
Total

1
2. Să se calculeze prețul total al componentelor și totalul al achiziției din tabelul de mai sus utilizând
funcțiile corespunzătoare.
3. Afișați valorile din Pret unitar și Preț total cu doua zecimale;
4. Formataţi celulele din câmpuri astfel: textul aliniat la centru, caractere de dimensiune 12, aldin.
Informaţiile din coloana Suma să fie aliniate la centrul celulei;
5. Colorați primul rând cu culoarea gri;
6. Încadrați toate datele într-o bordură linie dublă de culoare verde la exterior;
7. Creaţi o diagramă pentru domeniul de celule A1:D7 cu structură radială:
a. Titlu diagramei să fie “Componente PC”.
b. Amplasaţi diagrama ca foaie nouă cu numele “Componente”.
c. Afișati valorile pe diagrama sub forma de procent;
d. Colorați fundalul diagramei cu grandient –Curcubeu.

8. Salvaţi modificările făcute.

S-ar putea să vă placă și