Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Data: 30.01.20 Profesor Jaloba Andrei

Clasa a XII-a

Profilul Uman

Durata: 45 min

Disciplina: Matematica

Subiectul: Aplicații ale statisticii matematice în diverse activități cotidiene

Tipul lecției: De formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.

Unități de competențe:

3.3. Utilizarea terminologiei aferente elementelor de probabilitate şi statistică matematică în


diverse contexte.

3.4. Identificarea şi aplicarea în diverse contexte a conceptelor de bază ale statisticii


matematice.

3.5. Reprezentarea rezultatelor observaţiilor, fenomenelor fizice, economice, sociale prin


desene, tabele, grafice, diagrame şi extragerea informaţiilor din tabele, liste, diagrame
statistice.

Obiective operaționale:

La finele lecţiei elevul va fi capabil:

O1- Să enumere tipurile de caracteristică statistică;

O2- Să reprezinte grafic datele statistice

O3- Să grupeze datele statistice pe intervale

O4- Să determine media unei serii statistice

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, problematizarea

Forme de instruire: individual, frontal, în grup

Materiale didactice: Manualul de matematică clasa XII-a, Tabla interactivă, fișe de lucru
DEMERS DIDACTIC

Strategii didactice
Obiec-
Etapele Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului
tive Metode și Mijloace de
lecției
procedee învățare

Organizarea Salut elevii, asigurarea că elevii sunt


Elevii ascultă profesorul.
clasei. pregătiți de lecție. Notarea absențelor.
(2 min)
Evocare Verificarea Amintesc elevilor să deschidă caietele cu Elevii pregătesc caietele cu tema de
O1 Conversația
temei de acasă tema de acasă, după care trec pe la fiecare acasă.
O2 elev și observ ce au rezolvat.
(5 min)

Realizarea Reactualizarea O1 Pentru reactualizarea cunoștințelor propun Elevii î-și exprimă părerile Observația
sensului cunoștințelor elevilor un crossword cu următoarele
și a O3 întrebări: Fac unele notații Problematizarea
1. Numărul care se află la mijlocul
capacităților Manualul
succesiunii de n numere ordonate
(10 min) crescător
2. Gruparea datelor statistice poate fi
efectuată pe ... Elevul care primul găsește răspunsul va Tabla
3. Este un impozit (în folosul statului) care
ieși la tablă și va completa cuvântul
se stabileşte asupra
operaţiunilor privind transferul proprietăţii necesar.
bunurilor
4. O modalitate de reprezentarea a datelor
statistice
5. Statisticianul american care a inventat
formula de calcul a numărului Notează în caiete deosebirile esențiale și
de intervale la gruparea datelor scriu exemple.
6. Caracteristica care nu poate fi măsurată se
numește
7. Caracteristica care este măsurabilă se
numește Elevii scriu exemplele în caiete.
8. ştiinţa care se ocupă cu colectarea,
înregistrarea, gruparea, analiza şi
interpretarea datelor
9. Una din mărimile medii ale seriilor
statistice este ....
10. Ea se foloseşte în cazul în care datele
sunt grupate pe intervale de
variaţie.
Pentru început elevii vor fi îndemnați să
deschidă menti.com după care vor răspunde
Consolidarea O1 Elevii completează informația necesară
la o întrebare: Domenii de utilizare a Conversația
materiei şi Elevii prezintă prezentările la care au
O2 statisticii: Fișe de
formarea lucrat. Exercițiul
În continuare cele patru grupuri vor prezenta lucru
Reflecții capacităţilor matematic
O3 detaliat unele domenii de utilizare a prezentari
statisticii.
(20 min) O4 Elevii lucrează la fișe
După aceasta la fiecare grup voi propune
câte o problemă pe care vor trebui să o
resolve într-un timp record

Ce se numeste statistică?

Ce se numește populație statistică?


Evaluarea O1 Elevii răspund clar și afirmativ la
Enumerați tipurile de caracteristică întrebările profesorului. Conversația
Extinderea
(3min) O2
statistică? Fiecare elev spune câte proprietăți am
studiat.

Extinderea Bilanţul La finele lecției analizez încă odată tot ce sa Elevii sunt atenți, vin cu propuneri, Observația
lecţiei. realizat pe percursul lecției. sugestii pentru lecția dată.
Concluzii Conversația
Elevii sunt întrebați ce au învățat nou la Răspund la întrebările profesorului.
(3min) această temă?
Anunţarea
Pentru acasă elevii sunt îndemnați să
temei pentru Conversația
rezolve: Elevii notează în caiet tema de acasă.
acasă.
Exercițiul 4. Pagina 123.
(2min)

S-ar putea să vă placă și