Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 7.02.2023
Unitatea de învatamant: Şcoala Gimnazială Nr.1, Dorohoi
Clasa: a III- a B
Prof. În. Primar: Burduja Andreea-Mădălina
Aria curricularǎ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina : Matematică
Unitatea de învǎţare: Împărţirea numerelor naturale in concentrul 0- 100
Subiectul lecţiei: Ordinea efectuării operaţiilor și folosirea parantezelor rotunde
Tipul lecţiei: consolidare

Competenţe generale:
2. Utilizarea numerelor în calcule elementare
3. Rezolvarea de probleme pornind de la situaţii familiare
Competente specifice:
2.1 Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10000 şi a fracţiilor subunitatare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10
2.4 Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0- 10000 sau cu fracţii cu acelaşi număr
2.5 Efectuarea de înmulţiri de numere naturale în concentrul 0- 10000 şi de împărţiri folosind tabla împărţirii
5.1 Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/ sau compunerea de problema cu raţionamente simple
5.2 Rezolvarea de problema cu opraţiile aritmetice studiate, în concentrul 0-10000
Obiective operaţionale:
Oc.1 -să efectueze corect şi rapid calcule orale;
Oc.2 -să identifice regulile de rezolvare a unui exercitiu cu paranteze;
Oc.3 -să opereze cu terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere, înmulţire, împărţire ( cu atât mai mult; cu atât mai puţin; de atâtea
ori mai mult; dublul; triplul;de atâtea ori mai puţin, jumatate, sfert etc. …..);
Oc.4- să respecte ordinea efectuării operaţiilor într-o expresie numerică cu sau fără paranteze;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, jocul didactic, exerciţiul, problematizarea, RAI.
 Mijloace şi materiale: caietele elevului, fişe de lucru, minge, televizor, leptop, fulgi
 Forme de organizare: frontală, în perechi, individualǎ;
 Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală;
 Resurse umane: 19 elevi
 Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
1.*** Programa şcolară pentru disciplina ,, Matematică” clasele a III- a- a IV- a, Ministerul Educaţiei Naţionale, Bucureşti, 2014.
2. Chiran, Rodica; Radu, Mihaela, Ada, Matematică, manual pentru clasa a III-a , Editura Aramis, Bucureşti, 2021
3.Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara, Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Polirom, 2007
4.www. didactic.ro
5.www.twinkl.co.uk
SCENARIUL DIDACTIC

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE FORME DE
CONŢINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV
OB.
LECŢIEI METODE MIJLOACE ORGANIZAR
E
1.Moment Se pregătesc rechizitele și cele necesare orei. Conversația frontal
organizatoric Se asigură un climat optim inceperii orei.
(2 min.)

2.Verificarea Verific tema pentru acasă oral. Vom citi si vom compara rezultatele
Conversatia caiete frontal
temei obtinute. Explicatia
(4 min.)

3. Captarea O1 Propun elevilor metoda RAI (Răspunde, Aruncă, Întreabă). Conversația Minge Frontal
atenției Voi arunca mingea la un elev, îl voi provoca să răspundă Explicatia
(6 min.) la o înmulțire, apoi dacă răspunde corect va putea arunca RAI
mingea la un alt elev si ii va adresa o inmultire. Etapele se vor repeta
de mai multe ori.
4.Enunţarea Astăzi, la ora de matematică vom efectua exerciții cu cele patru Conversația Caietul Frontal
temei şi a
operații respectând ordinea efectuării lor. elevului
obiectivelor
(1 min) Scriu titlul pe tablă: Ordinea efectuării operațiilor si folosirea Tablă
parantezelor rotunde
5. Dirijarea Încep prin a le pune elevilor un filmuleț în care li se Conversaţia Televizor Frontală
consolidării reamintește cum se efectuează exercițiile in care sunt prezente Explicaţia leptop individual
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE FORME DE
CONŢINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV
OB.
LECŢIEI METODE MIJLOACE ORGANIZAR
E
(20 min.) O2 toate operațiile. https://www.youtube.com/watch?
v=LG3O1KOjTm0
Rezumăm împreună cele vizionate.
Pasul 1-efectuăm operaţiile din paranteze
Pasul 2-efectuăm operațiile de ordinul II în ordinea în care
sunt:
(X, :)
Pasul 3- efectuăm operațiile de ordinul I în ordinea în care sunt
scrise. ( +, -). explicatia tabla
Scriu un model la tablă si elevii pe caiete. exercitiul caiete
Ex: 17+(2X5)- 3x4=
17+10-12=
27-12=15
Pe tablă vor fi lipiți 2 fulgi iar pe spatele lor va fi cate un Exercitiul Fulgi Frontal
O2 exercitiu. Pe rând doi elevi vor veni si vor rezolva cate un Conversaţia tabla individual
03 exercitiu. (Anexa 1) Explicaţia caiete
04 Propun ex 2 pag 68, manual (de la SUNTEM CAMPIONI). Problematizare manual
Concurs la tablă a
Voi imparti tabla in doua, apoi voi scrie doua exercitii ce
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE FORME DE
CONŢINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV
OB.
LECŢIEI METODE MIJLOACE ORGANIZAR
E
presupun respectarea ordinea efectuarii operatiilor. ( Anexa
2).Voi chema doi elevi la tabla pentru a concura. Primul care jocul didactic individual
termina de rezolvat este câștigător.

6.Obţinerea O2 Activitate in perechi. Conversaţia Fişe de lucru In perechi


performanţei O3 Elevii vor rezolva o fişă de lucru in echipa cu un coleg.(Anexa Explicaţia
(7 min) O4 3). La expirarea timpui voi spune rezultatele finale iar fiecare Exerciţiul
echipa va urmari daca au rezultatul mentionat.
Elevii ce nu au reusit sa rezolve toate exercitiile le vor avea ca
tema pentru acasa.

7. Asigurarea O2 Voi adresa intrebări pentru a verifica daca s-au asimilat Conversatia Frontală
retentiei si a informatiile propuse: Individuală
transferului Când avem un exercițiu în care apar toate operatiile si
paranteza rotunda ce facem prima data? Dar apoi?
Care sunt operatiile care se fac ultima dată? In ce ordine?
(3 min)

8.Incheierea Fac aprecieri individuale și colective, cu privire la modul Conversaţia


lectiei de desfășurare al activității, la partcipiarea elevilor și la
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE FORME DE
CONŢINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV
OB.
LECŢIEI METODE MIJLOACE ORGANIZAR
E
(2 min) conduita acestora.
Se comunică tema pentru acasă.( ex 2 pag 68)
Anexa 1

7.124+(32:8+4):2-12x12=
7x(35:5+4x8)+(7x3-12:2):(6x5-15)=
Anexa 2-Concurs

Elev 1 Elev 2
(7x7+7:7)x7= (20:2+28)x2=

Anexa 3-Fisa de lucru

S-ar putea să vă placă și