Sunteți pe pagina 1din 6

Plan de lecție

Data:
Clasa a VI-a
Obiectul: Matematică
Profesor:
Unitatea de învățământ:
Unitatea de învățare: Mulțimea numerelor naturale
Titlul lecției: Descompunerea nr. naturale în produs de puteri de numere prime
Tipul lecției: Lecție de dobândire de cunoștințe noi
Durata: 50 minute

Competențe generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite
domenii

Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor noțiuni specifice mulțimilor și relației de divizibilitate în ℕ
2.1. Evidenţierea în exemple a relaţiilor de apartenenţă , de incluziune, de egalitate și a
criteriilor de divizibilitate cu 2, 5, 10n, 3 și 9 în ℕ
3.1. Utilizarea unor modalită ți adecvate de reprezentare a mulțimilor și de determinare
a c.m.m.d.c. și a c.m.m.m.c.
4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete care se pot descrie
utilizâ nd mulţimile și divizibilitatea în ℕ
5.1. Analizarea unor situații date în contextul mulțimilor și al divizibilită ții în ℕ
6.1. Transpunerea, în limbaj matematic, a unor situaţii date utilizâ nd mulţimi, operaţii
cu mulţimi și divizibilitatea în ℕ
Obiective operaționale :
 Cognitive
OC1. să identifice numerele prime dintr-un șir de numere dat
OC2. recunoască numerele compuse dintr-un șir de numere dat
OC3. să descompună un număr compus în produs de factori primi
 Afective
OA1- sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2- dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare
OA3- stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA4- să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
 Psiho-motorii
OP1- să păstreze ordinea și disciplina pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2- să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse

Strategii didactice:
 Mijloace de învățământ: Culegere de exerciții
 Metode și procedee didactice: Conversația, Conversația euristică, Explicația,
Exercițiul
 Forme de organizare: Frontal, Individual, Pe grupe
Modalități de evaluare: Observarea implicării elevilor, Analiza răspunsurilor primite,
Observarea sistematică a atenţiei elevilor, Notarea răspunsurilor, Evaluare calitativă,
Monitorizarea activităţii pe grupe
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECŢIEI CONŢINUTUL LECTIEI METODE SI PROCEDEE DE FORME DE
PROCEDEE EVALUARE ORGANIZARE

-asigurarea condițiilor optime de desfășurare a -conversaţia Frontal


1.MOMENT
lecției,verificarea prezenței elevilor, a caietelor de
ORGANIZATORIC
notițe.
2 min
-pregătirea materialelor didactice necesare

Elevii sunt informaţi asupra scopului, obiectivelor -conversaţia Observarea implicării Frontal
2.CAPTAREA şi a modului de desfăşurare a lecţiei. elevilor
-explicaţia
ATENŢIEI
Se enumeră exercițiile care urmează a fi rezolvate
pagina 31 exercițiile 5, 8, 11, 13 -culegere
3 min

Recapitularea noţiunilor teoretice despre -conversaţia Analiza răspunsurilor Lucru pe grupe


3.ACTUALIZAREA divizibilitate: definiția divizorilor, a divizorilor primite.
CUNOŞTINTELOR proprii/improprii, a numerelor prime si compuse, -Culegere
ELEVILOR criteriile de divizibilitate cu 2,3,4,5,9,10 n Observarea sistematică
a atenţiei elevilor
5 min Se lucrează exercițiul 5 de la pagina 31

4.DIRIJAREA Se deduce noțiunea de descompunere în factori -explicatia -obsevaţia sistematică Frontal


INVĂŢĂRII primi și, respectiv, produs de factori primi. a elevilor
Exemplificăm folosind numerele 12, 18, 25 și încă -conversatia Individual
25 min 3 numere alese aleatoriu de către elevi . Se -notarea răspunsurilor
lucrează, la tablă, exercițiile 11 și 13, pagina 31. euristică,
-exerciţiul -Evaluare calitativă

- Se va scrie pe tabla următorul exercițiu care se va Explicaţia -observaţia sistematică Lucru pe grupe
desfășura ca un concurs în grupe de câte 2 elevi a elevilor
5.FIXAREA
(colegi de bancă). Primele 4 echipe care rezolva
CUNOŞTINTELOR -monitorizarea
corect vor fi recompensate cu câte un + pentru
ŞI REALIZAREA activităţii pe grupe
fiecare elev. (la fiecare 5 + acumulate elevul va
FEEDBACK-ULUI
primi o notă de 10)
10 min
Descompuneți și scrieți ca produse de factori primi
numerele: 54, 162, 1008, 50238

-profesorul formulează aprecieri, observaţii şi -conversaţia -notarea răspunsurilor


recomandări
6.FORMULAREA
-are loc apoi aprecierea elevilor care s-au remarcat
APRECIERILOR ŞI
TEMA PENTRU
-profesorul dicteaza exercițiile care vor rămâne ca
ACASĂ
temă
5 min
Exercițiile 6, 7 pagina 31

Exercițiul 12 pagina 32 (culegere)


Exercițiul 5 pagina 31
Stabiliți dacă numerele următoare sunt prime: 37,93,123,377,602,769,1243,1999.
Soluție:
D37={1,37} deci 37 este număr par
3|93 deci 93 nu este număr prim
3|123 deci 123 nu este număr prim
13|377 deci 377 nu este număr prim
2|602 deci 602 nu este număr prim
D769={1,769} deci 769 este număr prim
11|1243 deci 1243 nu este număr prim
D1999={1,1999} deci 1999 este număr prim.

Exercițiul 11 pagina 31
Descompuneți în factori primi numerele A și B și apoi scrieți sub formă de putere produsul A∙B:
a) A=18 și B=1260
b) A=1750 și B=6750
c) A=3240 și B=22100
d) A=24200 și B=25860
Soluție:
a) A=2∙32, B=22 ⋅32 ⋅5 ⋅ 7 →A•B=23 ⋅ 34 ⋅5 ⋅ 7
b) A=2⋅5 3 ⋅7 , B=2 ⋅33 ⋅53→ A ⋅ B=22 ⋅ 33 ⋅ 7 ⋅5 6
c) A=23 ⋅ 3 4 ⋅ 5, B=22 ⋅ 52 ⋅13 ⋅ 17 → A ⋅ B=25 ⋅ 34 ⋅ 53 ⋅ 13 ⋅ 17
d) A=23 ⋅ 52 ⋅112 , B=22 ⋅ 3 ⋅5 ⋅ 431 → A ⋅ B=25 ⋅ 3 ⋅53 ⋅112 ⋅ 431

Exercițiul 13 pagina 32
Descompuneți în factori primi și aflați numărul divizorilor primi ai numerelor: 32, 27, 170, 450, 1350,
252, 350, 1800.
5
32=2 →un divizor prim
3
27=3 →un divizor prim
170=2⋅5 ⋅ 17 → 3 divizori primi
2 2
450=2 ⋅3 ⋅5 → 3 divizori primi
3 2
1350=2⋅ 3 ⋅ 5 →3 divizori primi
2 2
252=2 ⋅ 3 ⋅ 7 →3 divizori primi
2
350=2⋅5 ⋅7→ 3 divizori primi
3 2 2
1800=2 ⋅3 ⋅ 5 → 3 divizori primi

Temă:
Exercițiul 6 pagina31
Completați cu numere compuse spațiile punctate:
a) 27=.....+.....; b) 19=.....+.....; c) 36=.....+..... .
Exercițiul 7 pagina 31
Completați cu numere prime spațiile punctate:
a) 30=.....+..... ; b) 100=.....+..... ; c) 138=.....+..... ; d) 35=.....-..... ; e) 84=.....-..... ; f) 96=.....-..... .
Exercițiul 12 pagina 32
Fie A=23 ⋅ 35 ⋅ 7 , B=22 ⋅3⋅7 ,C=23 ⋅3 ⋅7 ⋅11. Descompuneți în factori primi
a) A∙B b) A∙C c) B∙C d) A∙B∙C e) A:B f) C:B.

S-ar putea să vă placă și