Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lecție

Data:
Clasa a VI-a
Obiectul: Matematică
Profesor:
Unitatea de învățământ:
Unitatea de învățare: Numere. Organizarea datelor și probabilități. Rapoarte și proporții.
Titlul lecției: Regula de trei simplă
Tipul lecției: Mixtă
Durata: 50 minute

Competențe generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite
domenii

Competențe specifice:

1.2. Identificarea rapoartelor, proporțiilor și a mă rimilor direct sau invers


proporționale
2.2. Prelucrarea cantitativă a unor date utilizâ nd rapoarte și proporții pentru
organizarea de date
3.2. Aplicarea unor metode specifice de rezolvare a problemelor în care intervin
rapoarte, proporții și mă rimi direct/invers proporționale
4.2. Exprimarea în limbaj matematic a relațiilor și a mă rimilor care apar în probleme cu
rapoarte, proporții și mă rimi direct sau invers proporționale
5.2. Analizarea unor situații practice cu ajutorul rapoartelor, proporțiilor și a colecțiilor
de date
6.2. Modelarea matematică a unei situații date în care intervin rapoarte, proporții și
mă rimi direct sau invers proporționale
Obiective operaționale :
 Cognitive
OC1. să identifice situații de proporționalitate directă/inversă din viața cotidiană
OC2. să justifice “alegerea” proporționalității directe/inverse în vederea rezolvării unei
probleme
OC3. să aplice regula de trei simplă în probleme ce presupun poporționalitate direct/inversă
 Afective
OA1- sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2- dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare
OA3- stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA4- să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
 Psiho-motorii
OP1- să păstreze ordinea și disciplina pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2- să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse

Strategii didactice:
 Mijloace de învățământ: Fișă de lucru
 Metode și procedee didactice: Conversația, Conversația euristică, Explicația,
Exercițiul
 Forme de organizare: Frontal, Individual
 Modalități de evaluare: observarea implicării elevilor, analiza răspunsurilor
primite, observarea sistematică a atenției elevilor, notarea răspunsurilor
primite, evaluarea calitativă
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECŢIEI CONŢINUTUL LECTIEI METODE SI PROCEDEE DE FORME DE
PROCEDEE EVALUARE ORGANIZARE

-asigurarea condițiilor optime de desfășurare a - conversaţia Frontal


1.MOMENT lecției,verificarea prezenței elevilor, a caietelor
ORGANIZATORIC
de notițe.
2 min
-pregătirea materialelor didactice necesare

Elevii sunt informaţi asupra scopului, - conversaţia Observarea implicării Frontal


obiectivelor şi a modului de desfăşurare a lecţiei. elevilor
2.CAPTAREA - explicaţia
ATENŢIEI
Se împart fișele de lucru
3 min - fișe de lucru

3.ACTUALIZAREA Recapitularea noţiunilor teoretice despre - conversaţia Analiza răspunsurilor Frontal


CUNOŞTINTELOR proporționalitatea directă și, respectiv, primite.
ELEVILOR proporționalitatea indirectă
Observarea sistematică a
5 min atenţiei elevilor

4.DIRIJAREA Se prezintă metoda de rezolvare “regula de 3 - explicatia -obsevaţia sistematică a Frontal


INVĂŢĂRII simplă” prin rezolvarea problemelor 1 și 2 de pe elevilor
fișă, la tablă, de către profesor - conversatia
15 min
euristică,
- exerciţiul

5.FIXAREA - Se vor rezolva, la tablă, exercițiile 3, 4, 5, 6 de Explicaţia -observaţia sistematică a Frontal


CUNOŞTINTELOR pe fișă de către elevi cu ajutorul profesorului elevilor
ŞI REALIZAREA Individual
FEEDBACK-ULUI -notarea răspunsurilor
20 min -Evaluare calitativă

-profesorul formulează aprecieri, observaţii şi - conversaţia -notarea răspunsurilor


recomandări
6.FORMULAREA
APRECIERILOR ŞI -are loc apoi aprecierea elevilor care s-au
TEMA PENTRU remarcat
ACASĂ
-profesorul notează pe tablă exercițiile rămase ca
5 min
temă; exercițiile 7 și 8 de pe fișă
Fișă de lucru
Regula de trei simplă

1. Din 400 kg grâu se obțin 320 kg făină. Câte kg de făină se obțin de 500 kg grâu?
2. Un bazin de umple cu apa de la 3 robinete în 10 ore. În câte ore s-ar umple bazinul cu apa de
la 6 robinete?
3. Dacă Maria economisește 100 lei în 2 săptămâni, câți bani va economisi în 3 luni?
4. 20 muncitori lucrează pentru a termina o autostrada în 6 luni. În cât timp ar termina autostrada
5 muncitori?
5. George asambleză 2 ceasuri în 5 ore. În câte ore ar putea asambla 15 ceasuri dacă lucrează în
același ritm?
6. Pentru 2 ore de muncă suplimentară Gigel primește 100 lei. Câți bani va primi pentru 5 ore
suplimentare?
7. La un concurs de origami Andreea îmăturește 10 origami în 50 secunde. În câte secunde va
împături 24 de origami?
8. Pentru a confecționa 5 rochii, Cristina folosește 12 metri de bumbac. Câți metri de bumbac va
folosi pentru confecționarea a 60 rochii?
9. Trei frați spală 63 de mașini într-o săptămână. În câte zile vor spăla 21 de mașini?
10. 10 fete au colecționat 1000 de timbre în 6 luni. În cât timp ar fi colecționat același număr de
timbre 4 fete?

S-ar putea să vă placă și