Sunteți pe pagina 1din 5

Plan de lecție

Data:
Clasa a VI-a
Obiectul: Matematică
Profesor:
Unitatea de învățământ:
Unitatea de învățare: Mulțimea numerelor întregi
Titlul lecției: Mulțimea numerelor întregi; opusul unui număr întreg; reprezentarea pe axa numerelor
Tipul lecției: Lecție de dobândire de cunoștințe noi
Durata: 50 minute

Competențe generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și
demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite
domenii

Competențe specifice:
1.3. Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate
2.3. Utilizarea operațiilor cu numere întregi pentru rezolvarea ecuațiilor și inecuațiilor
3.3. Aplicarea regulilor de calcul și folosirea parantezelor în efectuarea operațiilor cu numere
întregi
4.3. Redactarea etapelor de rezolvare a ecuațiilor și a inecuațiilor studiate în mulțimea
numerelor întregi
5.3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolvă utilizând numere întregi
6.3. Transpunerea, în limbaj algebric, a unei situații date, rezolvarea ecuației sau inecuației
obținute și interpretarea rezultatului

Obiective operaționale :
 Cognitive
O1. să identifice situații din viața cotidiană unde se regăsesc numere întregi
O2. să identifice opusul unui număr întreg
O3. să reprezinte o mulțime finită de numere întregi pe axa numerelor
 Afective
OA1- sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ
OA2- dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării
OA3- stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA4- să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
 Psiho-motorii
OP1- să păstreze ordinea și disciplina pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2- să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse

Strategii didactice:
 Mijloace de învățământ: Culegere, Concurs online – Kahoot!
 Metode și procedee didactice: Conversația, Conversația euristică, Explicația,
Exercițiul
 Forme de organizare: Frontal, Individual
 Modalități de evaluare: Observarea implicării elevilor, Observarea
sistematică a atenției elevilor, Notarea răspunsurilor, Evaluare calitativă,

Link concurs online: https://create.kahoot.it/share/numere-intregi/15a1f1c9-ea88-486b-aadf-


63763e055690
STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE LECŢIEI CONŢINUTUL LECTIEI PROCEDEE


METODE SI FORME DE
DE
PROCEDEE ORGANIZARE
EVALUARE

1.MOMENT -deplasarea cu elevii în laboratorul de informatică -conversaţia Frontal


ORGANIZATORIC
-asigurarea condițiilor optime de desfășurare a lecției,verificarea
3 min prezenței elevilor, a caietelor de notițe.

Elevii sunt informaţi asupra scopului, obiectivelor şi a modului -conversaţia Observarea Frontal
2.CAPTAREA de desfăşurare a lecţiei. implicării
-explicaţia elevilor
ATENŢIEI
Se enumeră exercițiile care urmează a fi rezolvate pagina 98
exercițiile 2, 3, 4, 7 -culegere
2 min

3.ACTUALIZAREA Recapitularea noţiunilor teoretice despre numere naturale și -conversaţia Observarea Frontal
CUNOŞTINTELOR așezarea lor pe axa numerelor sistematică a
ELEVILOR atenţiei elevilor

2 min

4.DIRIJAREA Se deduce noțiunea de număr întreg și se exemplifică -explicatia -obsevaţia Frontal


INVĂŢĂRII identificând numere întregi în viața cotidiană folosind atât sistematică a
exemple cât și contraexemple și se rezolvă exercițiile 2 (a,c,f,h) -conversatia elevilor Individual
28 min și 7.
euristică, -notarea
Se deduce noțiunea de opus al unui număr întreg și se rezolvă -exerciţiul răspunsurilor
exercițiul 3.
-culegere -Evaluare
Se reprezintă pe axa numerelor, numerele întregi date în calitativă
exercițiul 4.

Elevii vor participă la un concurs online Kahoot!, individual, -Conversația -observaţia Individual
fiecare la câte un monitor. sistematică a
5.FIXAREA
- Concurs elevilor
CUNOŞTINTELOR
https://create.kahoot.it/details/15a1f1c9-ea88-486b-aadf- online
ŞI REALIZAREA
63763e055690 -monitorizarea
FEEDBACK-ULUI Kahoot! activităţii
Elevii care vor obține locurile 1,2,3 vor fi recompensați cu câte
10 min
un +. -notarea
raspunsurilor

-profesorul formulează aprecieri, observaţii şi recomandări -conversaţia -notarea


răspunsurilor
6.FORMULAREA -are loc apoi aprecierea elevilor care s-au remarcat
APRECIERILOR ŞI
-profesorul dicteaza exercițiile care vor rămâne ca temă
TEMA PENTRU
ACASĂ exercițiile 2(b,d,e,g),6,8, paginile 98 si 99
5 min -profesorul dictează exercițiile pentru tema suplimentară

exercițiile 5,9,10, paginile 98 și 99

S-ar putea să vă placă și