Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIII-a
Data: 26.05.2022
Profesor: Mada Cosmina
Disciplina : Matematică
Unitatea de învăţare: Recapitulare pentru evaluarea nationala
Subiectul : Probleme si exercitii tip SI si SII – evaluare nationala
Tipul lecţiei : Lectie de recapitulare.
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date.
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii
Competenţe specifice:

1.1 Identificarea în exemple,în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul prescurtat;
1.5 Deducerea şi aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule;
2.5 Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii;
3.1 Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăţi ale unor figuri geometrice plane în configuraţii date în spaţiu sau pe desfăşurări ale
acestora;
3.6. Utilizarea asemănării triunghiurilor în configurații geometrice date pentru determinarea de lungimi, măsuri și arii
4..1 Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane în configuraţii geometrice spaţiale date;
4.2. Utilizarea limbajului specific fracţiilor/procentelor în situații date
4.6 Transpunerea unor situaţii problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului;
Competente derivate:

Competente cognitive:
OO1: Sa efectueze calcule cu numere reale;
OO2: Sa determine solutiile unei inecutii in Z.
OO3: Sa cunoasca si sa aplice formulele de calcul prescurtat.
OO4:Sa cunoasca formulele de calcul pentru determinarea de lungimi,masuri si arii in configuratii geometrice date.
OO5: Sa aplice aceste cunostinte in rezolvarea problemelor;

Competente afective:

OA1: Elevii să participe cu interes la lectii, activ;


OA2: Elevii sa se bucure pentru reusita obtinerii rezultatelor corecte;

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de lucru.


2. Metode: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, explicatia
3. Forme de evaluare: conversatia orală , observarea sistematica, tema de lucru in clasa
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Timp de desfasurare,50 min

5. Bibliografie:
 Manual matematica clasa a VIII-a,ED. Litera
 Mate 2000 – Anton Negrila,Maria Negrila, -Editura Paralela 45, 2021
 Evaluarea Nationala matematica 2022-Gabriel Popa,Adrian Zanoschi- Editura Paralela 45, 2022
 www.didactic.ro .
Etapele lecţiei

1. Momentul organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
4. Reactualizarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
5. Incheierea lecției
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPA CS. CONŢINUTUL METODE FORME DE


ORGANIZARE

Momentul - Se pun absenţele, elevii îşi pregătesc materialele Conversaţia Frontal


organizatoric

(3min)

Captarea -Incep prin reamintirea structurii subiectului de evaluare nationala. Conversaţia Frontal
atentiei
Individual
(2min)

Anuntarea -Scriu titlul pe tablă: Recapitulare EN-Functii


subiectului si a
Anunţ obiectivele lecţiei
obiectivelor Conversaţia Frontal
(3min)
-Elevii primesc cate o fisa de lucru pe care o rezolva individual.
Reactualizarea
-Prin rotatie cate un elev iese la table si rezolva fiecare ex. de pe fisa.
cunostintelor si Exercitiul Individual
asigurarea -La fiecare exercitiu se reactualizeaza notiunile necesare rezolvarii acestuia.
feedback-ului
(40 min)

Incheierea -Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai activ.
lectiei -Se anunţă tema pentru ora viitoare: fişa de lucru ex. ramase nerezolvate.
Conversaţia Frontal
-Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema pentru ora
2min viitoare.
1 min)

S-ar putea să vă placă și