Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Școala gimnazială Sfântul Nicolae


Clasa: pregătitoare F
Profesor învăţământ primar: Drăgoianu Constantina-Cristina
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Conţinutul învăţării: Numărul și cifra 5. Hrana ca sură de energie: importanța hranei pentru creștere și dezvoltare.
Tipul lecţiei: lecţie de consolidare și sistematizare; activitate integrată

Competenţe specifice:
MEM
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime data
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţ
Obiective operaţionale:
- să recunoască elementele de care plantele au nevoie pentru a se hrăni ;

- să identifice „vecinii” unui număr;

- să formeze mulțimi a câte 5 elemente;


- să scrie corect cifra 5.
Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația.
 Resurse materiale: auxiliarele: “Matematică și explorarea mediului cu Tina și Radu” și “Caiet de matematică- Ed.Carminis, rechizite,
planșe, jetoane.
 Forme de organizare: frontal, individual.

Evaluare: observarea sistematică


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactice
1.Moment Asigur ordinea şi disciplina necesară bunei desfăşurări observarea
organizatoric/Pregătirea a lecţiei. sistematică
clasei pentru activitate
2.Reactualizarea Adresez întrebarea: conversația analiza
cunoştinţelor Ce număr şi cifră am învăţat noi ora trecută la matematică? produselor
Joc didactic activității
„Numește vecinii numărului de pe cartonaş”. explicația
3. Captarea Se va efectua exerciţiul-joc referitor la cifrele 1, 2, jocul didactic
atenţiei/Discuţie 3,4.Sarcina didactică este să identifice numărul de pe
introductivă cartonaș și să stabilească vecinii acestui număr. jetoane
(pregătitoare)

4. Anunţarea Astăzi la ora de matematică și explorarea mediului vom


conţinutului şi a vorbi în continuare despre numărul şi cifra 5.
obiectivelor
5. Consolidarea și Deschidem caietul de Matematică și explorarea mediului la
sistematizarea pagina 30( 3 și 0). explicația
cunoștințelor Citesc și explic enunțul fiecărui exercițiu: conversația
5) Numerotează, începând de la 1, doar plantele care au exercițiul
avut condiții bune de hrană. problematizarea
6)Formează prin încercuire, mulțimea elementelor de care
plantele au nevoie pentru a se hrăni. Scrie în prima casetă
numărul acestora.
7)Completează după model. auxiliar
După finalizarea exercițiilor, invit elevii să completeze
pagina dedicată cifrei 5 din caietele de matematică. caiet

Se realizează prin rezolvarea exercițiului de mai jos. explicația


exercițiul

6. Obținerea auxiliar
performanței

Fac aprecieri asupra modului de desfășurare a activității. explicația


Elevii își strâng caietele și se pregătesc pentru pauza de exercițiul Aprecieri
7. Încheierea activității
masă. verbale
fișe de lucru

S-ar putea să vă placă și