Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

LIMBA ȘI LITERATURA
ROMÂNĂ

PROIECT DIDACTIC

PROF. ÎNV. PRIMAR: Drăgoianu Theodor-Gabriel


DATA: 08.12.2023
ŞCOALA: Liceul Mătăsari
CLASA: a IV-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA TEMATICĂ: Iarna-tărâm de poveste
DISCIPLINA:Limba și literatura română
SUBIECTUL:Substantivul și adjectivul. Recapitulare
TIPUL LECŢIEI: recapitulare și sistematizare
DURATA: 50 de minute
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
LLR 1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate - observarea unor mărci
specifice (plural/ gen etc.)
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu ;
3.1 Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
O1- să răspundă la întrebări, având ca suport planșe cu substantivul și adjectivul.
O2- să alcătuiască portretul un coleg/colegă ,folosind în descriere cel mult 5 adjective.
O3- să găsească cel puțin un adjectiv pentru substantivul dat, scris pe cartonaș.
O4- să analizeze corect adjectivele găsite, urmând modelul dat .
O5- să completeze fețele cubului, folosindu-se de cunoștințele însușite anterior.
STRATEGII DIDACTICE:
I.Metode/tehnici/ procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, metoda cubului,
jocul didactic.
II.Mijloace didactice : flipchart , fișă de lucru, tablă magnetică, coli A4 color, caiete;
III. Forme de organizare : frontal, individual.
EVALUARE :
I.Metode /instrumente: observarea sistematică, probă scrisă
II.Forme de evaluare : continuă

BIBLIOGRAFIE
 Adina Grigore; Elena-Adriana Spînu; șamd, Limba și Literatura Română. Clasa a IV-a, Editura Ars
Libri;
 Ministerul Educaţiei Naţionale, Programa şcolară pentru disciplina Limba și literature română, clasa
clasa a III-a- a IV-a, Bucureşti, 2014;
 www.twinkl.ro
Etapele lecției Ob Strategii didactice Evaluare

Ti mp alocat
op. Conținutul instructiv- educativ Metode și Mijloace Forme de Metode de
procedee didactice organizare evaluare

1.Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării frontal

2 min
organizatoric lecţiei.
Asigurarea unui climat favorabil învățării.
2.Reactualiza- O1 Adresez elevilor câteva întrebări referitoare la -aprecieri
rea cunoştinţelor părțile de vorbire învățate. Ce părți de vorbire individuale
anterioare cunoaștem? frontal
- Ce este substantivul? Cer elevilor să dea Conversația
exemple de substantive, pe care să le
O2 Explicația
analizeze oral.
- Ce este adjectivul? Dați exemple de
adjective!
Propun elevilor un joc -„Adjective magnetice!” - observarea
7 min

Elevii se gândesc la un coleg/o colegă pe care sistematică


doresc să-l/s-o descrie, folosind cât mai multe
adjective, astfel încât ei să poată avea o imagine -jocul didactic
cât mai cuprinzătoare despre acel coleg/colegă.
Trebuie să facă referire la culoarea părului,
înălțime, aspect, etc
Ex: Este blondă, înaltă, frumoasă, deșteaptă,
curioasă, harnică, ordonată, punctuală. Poartă o
rochiță roz, scurtă etc.
3. Captarea O1 Spun elevilor o scurtă poveste despre un băiat pe - observarea

5min
atenției nume Matei. -conversația
„Matei este pasionat de animale, preferatele lui sistematică
fiind cele de la poli. Studiază foarte mult despre
ursi polari și pinguini. Acum este foarte fericit,
deoarece poate să prezinte colegilor tot ce știe
despre aceste animale. Ajuns acasă de la școală,
accesează internetul pentru a scrie informațiile -frontal
cât mai corecte, dar a uitat parola. Pentru a - explicația
putea accesa din nou informațiile , va trebui să
răspundă la câteva întrebări de verificare,
structurate sub formă de exerciții. Pentru a putea
recupera informațiile despre pinguin, trebuie să
rezolve exerciții la disciplina „Limba si
literatura română”. Sunteți dispuși să-l ajutăm?”
4. Anunțarea Se anunță tema lecției: Substantivul și adjectivul. - explicația -flipchart -observare
1 min

temei și Recapitulare. Voi anunța cele două exerciții de sistematică


obiectivelor verificare care trebuie rezolvate, pentru a putea
recupera informațiile despre pinguini. Acestea
vor fi scrise pe tablă.
5. Recapitularea Pe tablă vor fi atașate coli de hârtie . Pe

20 min
conținuturilor fiecare cartonaș/coală de hârtie este scris un
substantiv, pe care-l pot citi dacă întorc
cartonașul, partea exterioară fiind nescrisă.
- planșe A4 - probă scrisă
Elevul trebuie să aleagă un cartonaș, să citească
substantivul scris, arătându-l clasei. Apoi, acesta
va spune ce denumește, indică numărul și genul, -conversația -tabla
O3 apoi găsește un sinonim și un adjectiv. Adjectivul - frontal -probă orală
va fi analizat la tablă, după modelul următor, -explicația
știind că adjectivul are același număr și gen cu
- caiete
substantivul pe care îl însoțește.
Dacă pe cartonaș este scris substantivul copil, -exercițiul
O4
acesta denumește o ființă, este la numărul -individual
singular, genul masculin. Un sinonim pentru -observare
copil este băiat, iar un adjectiv potrivit -cuminte. sistematică
Se analizează în scris doar adjectivul. (ANEXA
1)
cuminte- adjectiv, numărul singular, genul
masculin.

6. Obținerea O5 Fiecare elev primește o fișă de lucru(exercițiul de - metoda - fișe de lucru -individual - probă scrisă
9 min

performanțelor verificare nr.2) , folosind metoda cubului. cubului


ANEXA 2

7. Încheierea La sfârşitul orei se fac aprecieri individuale şi -conversația - frontal -aprecieri


1 min

lecției colective asupra modului de desfăşurare a lecţiei individuale


şi de participare al elevilor. Se scot în evidenţă
aspectele pozitive ale lecţiei.
ANEXA 1
ANEXA 2

Numele:

S-ar putea să vă placă și