Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Școala gimnazială Sfântul Nicolae


Clasa: pregătitoare F
Profesor învăţământ primar: Drăgoianu Constantina-Cristina
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea : Românași și româncuțe

Conţinutul învăţării: Numărul 10.


Tipul lecţiei: lecţie de consolidare și sistematizare; activitate integrată
Competenţe specifice:
1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime data
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi

Obiective operaţionale:
- să completeze corect o serie numerică;

-să scrie vecinii numerelor;

- să compună număre pe baza unui material intuitiv;


-să compare numere
Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația.
 Resurse materiale: auxiliarele: “Matematică și explorarea mediului cu Tina și Radu” și “Caiet de matematică- Ed.Carminis, rechizite,
fișe, jetoane.
 Forme de organizare: frontal, individual.
Evaluare: observarea sistematică
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Strategii
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactice
1.Moment Asigur ordinea şi disciplina observarea
organizatoric/Pregătire necesară bunei desfăşurări a lecţiei. sistematică
a clasei pentru Realizarea întâlnirii de dimineață și
activitate reactualizarea regulilor grupului analiza
Adresez întrebarea: conversația produselor
2.Reactualizarea
Ce număr şi cifră am învăţat noi ora activității
cunoştinţelor
trecută la matematică?
Joc didactic
„Ridică atâtea degețele câte arată explicația
3. Captarea cartonaşul”. jocul didactic
atenţiei/Discuţie Se va efectua exerciţiul-joc referitor la
introductivă cifrele 1, 2, 3,4,5,6,7,8,9.Sarcina jetoane
(pregătitoare) didactică este să ridice tot atâtea
degețele câte arată cartonaşul, să
stabilească numărul corespunzător.
4. Anunţarea Astăzi la ora de matematică și
conţinutului şi a explorarea mediului vom vorbi în
obiectivelor continuare despre numărul 10.
5. Consolidarea și Elevii vor colora numărul 10.
sistematizarea Vom rezolva exercițiile 1, 2 din fișa de explicația
cunoștințelor lucru conversația
exercițiul
fișă de lucru
Se realizează prin rezolvarea exercițiilor explicația
6. Obținerea 3,4, 5, 6 din fișă exercițiul
performanței
auxiliar
Fac aprecieri asupra modului de explicația
desfășurare a activității. exercițiul Aprecieri
7. Încheierea activității
verbale

S-ar putea să vă placă și