Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VI-a
ŞCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 1 Aghireș
PROFESOR: Roșca Miruna-Maria
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cel mai mare divizor comun a două sau mai multor numere naturale
TITLUL LECŢIEI: Cel mai mare divizor comun a două sau mai multor numere naturale
TIPUL LECŢIEI: Lecție mixtă

COMPETENŢE GENERALE:
CG1. Identificarea unor date, mărimi şi relaţii matematice, în contextul în care acestea apar.
CG2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale.
CG3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse context matematice.
CG4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor
de rezolvare pentru o situație dată.

COMPETENŢE SPECIFICE:
CS1. Identificarea datelor din probleme și a relațiilor dintre acestea
CS2. Identificarea metodei specifice de rezolvare pentru fiecare tip de problemă.
CS3. Aplicarea unor metode specifice de rezolvare a problemelor pentru rezolvarea cerințelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

A.Cognitive: Pe parcursul activitatii si la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


OC1: să scrie datele problemei;
OC2: să identifice metoda potrivită de rezolvare a problemei;
OC3: să aplice una dintre metode pentru rezolvarea cerințelor;
OC4: să interpreteze corect rezultatele obținute în contextul problemei și să ofere răspunsul
într-un mod coerent.

B. Psiho-motorii: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


OP1: să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2: să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse;
OP3: să se poată exprima oral.

C. Afective: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


OA1: sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2: să-și dezvolte atenția, spiritul de observaţie şi concentrarea în timpul orei;
OA3: să își raporteze activitatea la standardele de performanță;
OA4: să stimularea curiozitatea în abordarea diferitelor metode;
OA5: să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic;
OA6: să-și dezvolte perseverența, capacitatea de modelare, atenția, gândirea logică
independentă, imaginația, spiritul de observație, capacitatea de reflecție, capacitatea de
deducție, de analiză și sinteză.
METODE DE PREDARE: conversaţia, explicaţia, metoda rezolvarii de exerciţii si
probleme (REP).

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Resurse: a) materiale: - manual scolar / auxiliar de matematica clasa a VI-a
- tabla, creta/markere, foi de flipchart, laptop, videoproiector
- fișă de lucru
- caietele elevilor
b) umane: - clasă neomogenă
- activităţi frontale, individuale, de grup
c) temporale: 50 minute

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, individuală.

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza răspunsurilor

BIBLIOGRAFIE:
o Programa şcolară – matematică – aprobată prin OMEN nr. 3393/28.02.2017
o Culegere Matematică (Consolidare), clasa a V-a, ed. Paralela 45
o Culegere Matematică (Standard), clasa a V-a, ed. Paralela 45
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei OC ACTIVITATEA DE INSTRUIRE SRATEGII DIDACTICE
(durata) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode de Resurse Evaluare
organizare predare
1.Moment - asigură condiţiile optime pentru -pregătesc materialele necesare
organizatoric desfăşurarea lecţiei; desfăşurării activităţii.
( 2’) Conversaţia
- verifică dacă există materialele -elevii se pregătesc pentru Frontală
necesare desfăşurării lecţiei şi dacă lecţie
toţi elevii au pe bancă cele necesare.
2.Verificarea -întreabă elevii ce s-a făcut la lecția anterioară; -elevii comunică rezultatele/ Conversaţia Tabla
cunoştinţelor - verifică tema elevilor și întreabă dacă au fost problemele întâmpinate în
anterioare şi neclarități; rezolvarea temei;
verificarea temei - un elev iese la tablă şi Frontală
Captarea atenţiei rezolvă exerciţiul sub Aprecieri
îndrumare profesorului; verbale
(5’) Profesorul adresează elevilor câteva întrebări - prezintă la control caietele de
pentru a-i antrena pentru lecţia ce urmează. teme; Explicaţia Cretă albă
Verifică frontal următoarele noţiuni: -corectează acolo unde este
1. Ce înseamnă un divizor? cazul;
2. Poate un număr să aibă mai mulți divizori -răspund la întrebările
comuni decât alții? De ce? Profesorului
3. Ce inseamna termenul de divizori proprii ? Individuală
Culegere de
REP matematică
Elevii care ştiu răspunsul la
întrebări vor ridica mâna şi vor Analiza
aştepta să fie numiţi de profesor răspunsurilo
pentru a răspunde. r

Caiete

3.Anunţarea -Anunţarea şi scrierea pe tablă a titlului lecţiei: -Elevii notează în caiet titlul Conversaţia Tabla
temei şi a “. Cel mai mare divizor comun a două sau lecţiei : Frontală
obiectivelor mai multor numere naturale” “ Cel mai mare divizor comun
( 3’) a două sau mai multor numere
-Informarea elevilor asupra obiectivelor naturale”
principale ale lecţiei. - Elevii ascultă cu atenţie Explicaţia
obiectivele care vor fi atinse pe
parcursul orei. Caiete

4.Dirijarea Se scrie pe table titlul lecției Conversaţia


învăţării Elevii scriu pe caiete titlul
(25’) Cel mai mare divizor comun a două sau mai Tabla
multor numere naturale”
Frontală Explicaţia

Definiție Observarea
(c.m.m.d.c al numerelor naturale a și b) sistematica

Se consideră numerele naturale a și b.


Se numește cel mai mare divizor Cretă albă
comun(c.m.m.d.c) al numerelor a și b un Individuală
număr natural d cu proprietățile:
Elevii sunt atenţi la explicaţiile REP
1.d divide pe a şi b divide pe b. profesorului şi pun întrebări
O3 atunci când au neclarităţi.
2.daca c este un alt divizor al numerelor a şi b,
atunci d este divizibil cu c.
Manual

OBSERVAȚIE
C.m.m.d.c a două numere naturale a și b se Elevii scriu în caiete observatia
notează (a,b).

Regulă pentru obținerea c.m.m.d.c a două sau


mai multor numere naturale: Caiete
Pentru a afla c.m.m.d.c a două sau mai multor Conversaţia
numere naturale, se descompun numerele în Frontală
produse de factori primi, apoi luam numai
factorii comuni, scriși o singura dată, cu
exponenții cei mai mici, și efectuam produsul
acestora. Elevii scriu pe caiete definitia Explicaţia

Definiție:

Numerele naturale a și b se numesc prime între Individuală Observarea


ele daca c.m.m.d.c al lor este 1. sisetmatica

Notație : (a,b)=1

OBSERVAȚIE REP

Dacă considerăm numerele naturale a,b și c cu Sunt atenţi la explicaţiile


proprietățile a·b divide c și (a,b)=1, atunci a profesorului.
divide c.

1.Exemplu pentru divizorii comuni:

D18={1,2,3,6,9,18}
D24={1,2,3,4,6,8,12,24} Elevii scriu pe caiete exerciţiul
dat de profesor.
Reamintim ca divizorii sunt numere care se
împart exact la 18 si 24. Un elev iese la tablă pentru a
rezolva cu ajutorul profesorului.
Divizorii comuni sunt: 1,2,3,6
Tabla
c.m.m.d.c (18,24)=6
O3

2. Determinați c.m.m.d.c al numerelor 72 si 60.


Soluție: Cretă albă

60 2·5 deci 60=22·3·5 Conversaţia


6 2
3 3 Observarea
1 Elevii scriu pe caiete exerciţiul sistematica
dat de profesor şi-l vor rezolva
cu ajutorul acestuia. Frontală Manual
Elevii sunt atenţi la explicaţiile
profesoruilui şi pun întrebări Explicaţia
72 2 deci 72= 22 ·32 atunci când au neclarităţi.
O1 36 2
18 2
9 3
3 3
1

O2
Atunci (72,60)=( 23 ·32 , 22·3·5)=22·3 Individuală

Elevii scriu pe caiete exerciţiul


dat de profesor şi-l vor rezolva Explicatia
cu ajutorul acestuia. Tablă
Elevii sunt atenţi la explicaţiile
profesoruilui şi pun întrebări
atunci când au neclarităţi.

Cretă albă
O4

Manual Observarea
sistematica

Caiete
Frontală

Caiete

Conversaţia
Fişa de lucru
Individuală
Explicaţia

O4 REP

Frontală

5.Obţinerea Fiecare elev va primi câte o fişă de lucru. Ascultă indicaţiile profesorului şi Frontală REP Tabla Observarea
performanţei şi Elevii vor lucra de pe fişă exerciţiile propuse rezolvă exerciţiile propuse de sistematica
asigurarea de profesor, iar cele care nu vor fi rezolvate în profesor. (capacitatea
feedback-ului clasă le va rămâne elevilor ca temă pentru ora Câte un elev va ieşi pe rând să Explicaţia Fişe de lucru elevilor de a
(10’) următoare. rezolve la tablă câte un exerciţiu Individuală rezolva
cu ajutorul profesorului. exerciţiile de
pe fişă).

Fișă de lucru
Cel mai mare divizor
comun a două numere
naturale nenule

1. Citiți cu atenție afirmațiile de


mai jos și completați rebusul ur
mător. Dacă veți
completa corect liniile orizontale, pe
vertical veți obține o noțiune
importantă învățată astăzi.
2. Calculați cel mai mare divizor
comun al numerelor:
a) 120 și 180;
b) 216 și 432;
c) 121 și 132;
d) 150, 225, 600;
e) 720, 320, 560.

3. Aflați două numere naturale care îndeplinesc


simultan condițiile: cel mai mare divizor
comun al numerelor este 7, iar suma lor este
63.
4. Împărțind numerele 157, 201 și 245 la
același număr natural x, se obțin resturile 7, 6,
respectiv 5. Aflați numărul x.
5. Aflați numerele naturale a și b dacă
3a+7b=135 și (a, b)=5.
6. Aflați cifra x astfel încât:
a) (52 x , 2 ¿=1
b) (73 x , 3 ¿=1

7. Produsul a două numere naturale


este 12 100, iar c.m.m.d.c al lor este
11. Aflați cele două numere.
8. Să se arate că dacă (a, b)=d, atunci d
| (3a+5b) , a, b, d ∈ Ν*.
9. Arătați că (n, n+1) = 1, pentru orice
n ∈ Ν*.
10. Arătați că dacă 7 | 13 ∙ x, atunci 7 |
25 ∙ x
6.Concluzii şi Se verifică dacă au rămas nelămuriri / Elevii întreabă eventuale Frontală Conversaţia Aprecieri
enunţarea temei neclarităţi, respectiv în ceea ce priveşte neclarităţi. Explicaţia verbale
pentru acasă rezolvarea temei pentru acasă.
( 1’) -Vor primi ca temă exerciţiile rămase
nerezolvate din fişa de lucru.

S-ar putea să vă placă și