Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Modulul: Administrarea firmei

30 MARTIE 2022
COLEGIUL COMERCIAL „CAROL I” CONSTANȚA
Prof: BENCU ZOIA
Unitatea de învățământ: Colegiul Comercial “ Carol I “, Constanţa
Aria curriculară: Tehnologii
Catedra: Comerț
An şcolar: 2021-2022

PROIECT DIDACTIC
Modulul I: Administrarea firmei
Clasa: a XI– a B
Profil: Servicii
Calificarea:Tehnician în activități economice
Tema: Managementul resurselor umane
Titlul lecţiei: Motivarea angajaților
Tipul lecţiei: Lecție mixtă
Profesor: Bencu Zoia
Proiect didactic
Data: 30.03.2022
Clasa: a XI –a B, Tehnician în activități economice
U.R.Î. 1- Administrarea firmei
Modulul I: Administrarea firmei
Tema: Managementul resurselor umane
Titlul lecţiei: Motivarea angajaților
Tip de lecţie: mixtă
Scopul lecţiei: Aprofundarea cunoștințelor despre pocesul de selecție și trasnsmiterea
cunoștințelor despre motivarea angajaților
Rezultatul învățării:
Cunoștințe: 7.1.10. Descrierea resurselor umane ale întreprinderii (categorii de personal, selecția
și recrutarea, drepturile, obligațiile și conflictele sociale, motivarea și evaluarea personalului)
Abilități: 7.2.7.Formularea drepturilor și obligațiilor personalului în cadrul unui loc de muncă.
Atitudini: 7.3.8.Implicarea activă în activitatea de planificare și evaluare
Obiective:
-să descrie motivația;
-să identifice factorii care motivează personalul;
-să enumere tipurile de motivare.
Metode şi procedee: conversaţia euristică, metoda R.A.I., explicaţia, observaţia, metoda prin joc-
puzzle
Material didactic: fișe de documentare, fişe de lucru, planșă digitală puzzle,video proiector
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2e271c2b4758
Forme de organizare: individual și frontal,
Loc de desfăşurare: sala de clasă,
Durata lecţiei: 50 minute
Bibliografie :
***Anexa nr. 1 la OMEN nr. 3501/29.03.2018, Curriculum pt clasa a XI-a
www.ase.ro/bibliotecavirtuala
-Organizarea resurselor umane, Manual pt cls a XI a, Filiera tehnologică, profilul Servicii,
coordonator Suzana Ilie, Roxana Georgescu, Editura Oscar Print
-Manual digital- Administrarea firmei pentru clsa a XI-a
https://online.fliphtml5.com/ufkn/kcly/#p=
Desfășurarea lecției
Nr.c Etapele instruirii Activitatea Strategii didactice Forma de
rt Elemente de conţinut activitate
Profesorului Elevilor Metode Resurse
1. Moment -Verificarea prezenţei;
organizatoric -Se pregăteşte materialul -Răspund și sunt Conversaţia Catalog Frontal
2 min didactic necesar desfăşurării atenţi
lecţiei;
-Se creează climatul favorabil
desfăşurării activităţii didactice
2. Verificarea -Prezintă scopul și modul de -Sunt atenţi; Procesul de recrutare Metoda
cunoştinţelor desfășurare al lecției; -Răspund la întrebări; și selecție R.A.I. Minge Frontal
10 in -Exemplifică metoda R.A.I și -Elevii aruncă mingea Exemple de întrebări Conversația
condițiile de realizare - de la unul la altul și -Care sunt regulile de interogativă
întrebările să fie clare și realizează jocul după redactare a unui CV? Expunere
precise (să nu fie foarte lungi). regula: Răspunde, -Precizați importanța
-întrebările să solicite Aruncă, Interoghează CV-urilor.
răspunsuri scurte. -Ce reprezintă procesul
-Face o demonstrație; de selecție a
-Încurajază elevii să participe personalului.
activ; -Numiți etapele
-Adresează întrebări și procesului de selecție a
completează, dacă este cazul , personalului.
întrebările formulate de către -Care sunt stilurile de
elevi; interviu ce pot fi
- Profesorul și elevii deopotrivă utilizate?
participă activ; -Descrieți interviul
-Anunță încheierea jocului. preliminar, scopul
inteviului, caracteristci.

3 Captarea -Prezintă obiectivele lecției Răspund la întrebări Ce înseamnă pentru voi Expunere Fișa de Frontal
atenţiei şi a -Adresează întrebări pentru a – MOTIVAȚIA Conversaţia document
obiectivelor capta atenția euristică are
lecţiei Tabla
2 min

4 Comunicarea -Pregătește cadrul de -Urmăresc explicaţiile -Ce reprezintă motivația Explicația


cunoştinţelor desfășurare a lecției profesorului; pentru angajați?
noilor -În cursul acestei ore vom -Elevii notează titlul -Motivația personalui
conţinuturi discuta despre motivarea noii lecţii în caiet; prin muncă
tematice şi personalului; -Notează noțiunile -Salariul-factor
dirijarea -Notează pe tablă titlul lecției despre motivarea motivațional
învăţării -Împarte elevilor fişa de personalului; -Precizați factori care v-
20 min documentare; -Participă activ și ar motiva pe voi dacă
-Prezintă elevilor conţinutul răspund la întrebări ați fi angajați
fişei și adresează întrebări;
-Încurajează elevii șă își
expună părerile despre
conținutul lecției;
-Colaborează cu elevii.
5 Fixarea şi -Adresează întrebări; -Accesează linkul pe Conținutul jocului de
consolidarea -Prezintă puzzle și încurajează platformă pentru puzzle Joc de Frontal
cunoştinţelor elevii să rezolve cu atenție puzzle; -Definirea motivației puzzle- Individual
Feed-back pentru a-și fixa noile -Rezolvă jocul de -Salariul -factor digital
8 min cunoștințe; puzzle; motivațional
-Le sugerează să utilizeze -Prezintă conținutul și -Tipuri de motivare
setările aplicației; timpul de realizare. https://
-Notează elevii activi. www.jigsawplanet.com/
?
rc=play&pid=2e271c2b
4758
6 Stabilirea -Prezintă concluziile lecției. Urmăresc explicațiile https:// Discuția Frontal
sarcinilor pentru -Rezolvarea jocului pentru cei profesorului www.jigsawplanet.com/
activitatea ce nu au incheiat planșa de ?
puzzle. rc=play&pid=2e271c2b
independentă a
4758
elevilor
3 min
Modulul:Administrarea firmei, cls a XI-a
Cap 3-Managementul resurselor umane
Titlul lecției:Motivarea personalului
Momentul utilizării: Transmiterea noilor cunoștințe
Timp de lucru: -20 min

Fișă de documentare - Motivarea personalului


Modulul:Administrarea firmei, cls a XI-a
Cap 3-Managementul resurselor umane
Titlul lecției:Motivarea personalului
Momentul utilizării: Fixarea noilor cunoștințe
Timp de lucru: - aprox 5 min
PLANȘĂ JOC PUZZLE

Motivarea reprezintă suma energiilor interne


și externe care inițiază și dirijează
comportamentul uman spre un scop care,
odată atins, va determina satifacerea unei
necesități
Salariul reprezintă principala cale de motivare
a personalului.
Modulul:Administrarea firmei, cls a XI-a
Cap 3-Managementul resurselor umane
Titlul lecției:Motivarea personalului
Momentul utilizării: Fixarea noilor cunoștințe
Timp de lucru: - aprox 5 min

Soluția Planșei de Puzzle

S-ar putea să vă placă și