Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Clasa a XI –a
Disciplina de studiu: Economie
Data:
Sala:
Proiect de lecție
Subiectul lecţiei: Forme ale pieţei (Piaţa monetară, Piaţa financiară, Piaţa muncii)
Competenţele specifice vizate: Recunoaşterea caracteristicilor generale ale pieţei în diferite forme concrete de manifestare a acesteia.
Caracterizarea diferitelor forme de piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor realizate.
Adecvarea comportamentului economic propriu la cerinţele unui mediu concurenţial.
Compararea unor fenomene şi procese specifice dinamicii economice.
Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii de instruire se va constata dacă elevii sunt capabili:
1
Forme de organizare: Individual.
Bibliografie: C., Angelescu (coord.), Economie, teste grilă. Admitere 2004, Editura ASE, Bucureşti, 2003
Desfăşurarea lecţiei
Strategii didactice
Timp
(Metode,mijloace Modalităţi
Etapele lecţiei alocat Activitatea profesorului Activitatea elevilor si activităţi de de evaluare
(min) învăţare)
Notează absenţii, se asigură că
Comunică absenţii şi se
Moment organizatoric 2 elevii sunt pregătiţi pentru
pregătesc pentru lecţie.
începerea lecţiei.
Captarea atenţiei 2 Precizarea conţinutului ce urmează Reţin obiectivele şi se
a fi verificat şi a obiectivelor pregătesc pentru începerea
operaţionale. testului.
Verificarea cunoştinţelor 35 Propune elevilor lucrarea de Îşi însuşesc recomandările şi Explicaţia Evaluare
evaluare care a fost anunţată de explicaţiile la subiectele ce programată
ora trecută. urmează a le rezolva. Instruirea asistată (itemi
de calculator obiectivi,
Prezintă conţinutul unei fişe de Citesc cu atenţie şi răspund pe semiobiec-
evaluare şi explică modul de calculator la test. Programul AEL tivi,subiec-
rezolvare a cerinţelor din fişa tivi)
realizată în programul AEL pe
calculator.
Obţinerea feed-back-ului şi 7 Prezintă răspunsurile corecte la Notează modul de rezolvare a Explicaţia
realizarea de precizări, test. subiectelor şi prin comparaţie
completări ale lacunelor, Confirmă şi apreciază răspunsurile cu ceea ce au rezolvat în test se Conversaţia Observare
corectarea greşelilor. corecte. pot autoevalua. catehetică sistematică
Face observaţii şi corecţii, dacă
este cazul.
Aprecierea rezultatelor 2 Formulează aprecieri, Reţin aprecierile, observaţiile, Conversaţia Observare
recomandări, observaţii, dar şi recomandările şi concluziile. catehetică sistematică
câteva concluzii cu privire la
capacitatea de aprofundare,
2
înţelegere.
Stabilirea temei pentru acasă 2 Întocmiţi un eseu intitulat „Top 10 Notează sarcina de lucru.
salarii la nivelul ţării”.
3
TEST ECONOMIE
Forme de piaţă
Clasa a XI-a H
4
10. Posesorul unei obligaţiuni are calitatea de:
a. Creditor.
b. Debitor
c. Acţionar.
d. Asociat.
11. Pe piaţa financiară primară:
a. Se tranzacţionează emisiuni noi de titluri.
b. Se tranzacţionează titluri emise anterior.
c. Tranzacţiile se derulează la bursă.
d. Posesorii titlurilor se pot manifesta în calitatea de vânzători.
12. Cererea de muncă:
a. Reprezintă cererile formulate de tinerii care doresc să pătrundă pe piaţa muncii.
b. Se ilustrează prin numărul locurilor de muncă solicitate de şomeri.
c. Exprimă nevoia de muncă salariată formată, la un moment dat, într-o economie.
d. Este dată de cererile exprimate de către cei care doresc să se angajeze.
13. Cererea de muncă în raport cu nevoia de muncă:
a. Este mai mică.
b. Sunt egale.
c. Este mai mare.
d. Este constantă.
14. Un agent economic contractează un împrumut de 100.000 lei, cu o rata anuală a dobânzii de 20%, pe
4 ani (calculată ca dobânda simplă). Dobânda plătită şi suma totală achitată pentru creditul contractat
este:
a. 20.000;120.000
b. 20.000;100.000
c. 60.000;120.000
d. 80.000; 180.000
15. Numerarul dintr-o economie este de 6.000 mld.u.m., situaţie în care banii de cont reprezintă 70% din
masa monetară totală. Valoarea masei monetare si a banilor de cont este:
a. 4200 mld.u.m; 1800 mld.u.m
b. 14.000 mld.u.m; 22.000 mld.um
c. 20.000 mld.u.m; 14.000 mld.u.m
d. 26.000 mld.u.m; 20.000 mld.u.m
16. Salariul real este cantitatea de bunuri şi servicii care poate fi procurată cu salariul nominal.
a. Adevarat
b. Fals
17. Salariul de echilibru reprezintă cererea care nu este egală cu oferta de muncă.
a. Adevarat
b. Fals
18. Oferta de monedă provine de la agenţii economici care nu au la un moment dat resurse monetare
disponibile.
a. Adevărat
b. Fals
19. Dobânda este suma de bani care revine creditorului pentru folosirea împrumutului de către debitor o
anumită perioadă de timp.
a. Adevărat
b. Fals
5
20. Bursa de Valori Bucureşti permite accesul la realizarea tranzacţiilor potrivit unor criterii de
performanţă economică.
a. Adevărat
b. Fals
21. Operaţiuni la vedere presupun existenţa unui decalaj în timp între încheierea tranzacţiei şi executarea
contractului stabilit.
a. Adevărat
b. Fals
22. Salariul ........(a).......... reprezintă suma de bani primită de lucrător, în timp ce salariul ........
(b)..............reprezintă cantitatea de bunuri şi servicii ce poate fi cumpărată cu salariul..........
(c)................, cu alte cuvinte puterea de cumpărare a salariului nominal.
1. a) nominal; b) real, c) nominal net
2. a) real; b) nominal; c) nominal net
3. a) nominal net, b) real; c) nominal
23. Care va fi sensul modificării salariului real, dacă salariul nominal creşte de la 4000 u.m. la 5000 u.m,
iar puterea de cumpărare a unei unităţi monetare creşte cu 25%?
a. Salariul real rămâne constant
b. Salariul creşte cu aproximativ 56%
c. Salariul real creşte cu 25%
6
Barem de corectare şi notare
Se acordă câte patru puncte pentru fiecare răspuns corect (4x25=100 puncte)
1. D
2. C
3. C
4. A
5. B
6. A
7. C
8. B
9. C
10. A
11. A
12. C
13. A
14. D
15. C
16. A
17. B
18. B
19. A
20. A
21. B
22. A
23. B
24. B
25. A