Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Economic „Ion Ghica” Târgovişte


DATA:
CLASA: a X-a
PROFESOR: POPESCU LUMINIȚA
MODULUL: Contabilitate generală
TEMA: Contul – procedeu de lucru al contabilităţii
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: sistematizarea, fixarea şi verificarea cunoştinţelor privind contul
DURATA: 50 minute
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

UNITATEA DE REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII – TEHNICE GENERALE 3: Utilizarea metodelor, procedeelor


și principiilor contabilității
Rezultate ale învățării conform SPP:
Cunoștințe:
3.1.2 Prezentarea pricipiilor și procedeelor specifice metodei contabilității: bilanțul contabil, contul, balanța de verificare
Abilități:
3.2.2 Aplicarea reglementărilor contabile privind înregistrarea operațiilor în contabilitate cu ajutorul procedeelor
contabile specifice metodei contabilității
3.2.3 Stabilirea regulilor de funcționare a conturilor pe baza raționamentelor matematice
Atitudini:
3.3.2 Asumarea responsabilității în înregistrarea corectă a operațiilor economice în contabilitate, aplicând principiile și
procedeele contabilității

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OP1: Să reprezinte grafic conturile sub forma literei T
1
OP2: Să explice funcţionalitatea celor două părţi opuse ale conturilor (debit şi credit)
OP3: Să clasifice conturile după funcţia contabilă şi conţinutul economic al acestora
OP4: Să stabilească corespondenţa conturilor pe baza dublei înregistrări
OP5: Să parcurgă etapele analizei contabile

STILURILE DE ÎNVĂŢARE ALE ELEVILOR:


Stilul vizual de învăţare/cunoaştere va fi favorizat de vederea informaţiilor în formă tipărită
Stilul auditiv de învăţare/cunoaştere va fi favorizat de ascultarea altor persoane, care redau sau explică informaţiile
Stilul practic de învăţare/cunoaştere va fi favorizat de rezolvarea unor exemple concrete, analizând diverse operaţiuni
economico-financiare care se desfăşoară într-o întreprindere

STRATEGII DE REALIZARE:
Principii didactice:
 Principiul participării şi învăţării active
 Principiul asigurării progresului gradat al performanţei
 Principiul conexiunii inverse
Metode de învăţare:
 Conversaţia
 Conversaţia euristică
 Explicaţia
 Exerciţiul
 Problematizarea
Forme de organizare a clasei:
 Frontală
 Individuală
 Pe grupe
Forme de evaluare:
 Observarea sistematică
 Verificare orală

2
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Cojocea Aureliana Guoadelia, Petre Doina Ana Maria, „Manual de contabilitate”, clasa a X-a , Editura
Economică - Preuniversitaria, Bucureşti
2. Ristea Mihai, „Contabilitatea financiara a întreprinderii”, Editura Universitară, Bucureşti
3. Ristea, Mihai, „Bazele contabilităţii”, Editura Universitară, Bucureşti
4. Pântea Iacob Petru, Bodea Gheorghe, „Contabilitatea financiară românească conformă cu Directivele Europene,
Ediţia a III-a, Editura Intelcredo, Deva
5. OMFP 1802/2014 privind aprobarea reglementărilor contabile conforme cu Directivele Europene

RESURSE PSIHOLOGICE:
 Capacitatea de învăţare de care dispune clasa: elevii posedă cunoştinţe legate de cont, regulile sale de
funcţionare, corespondenţa conturilor, dubla înregistrare, etapele analizei contabile
 Diagnosticul motivaţiei: elevii prezintă interes pentru lecţie, deoarece li s-a descris câmpul de aplicabilitate al
acesteia
 Motivaţia învăţării: elevilor li s-a explicat importanţa cunoaşterii regulilor de funcţionare a conturilor, fără de
care nu ar putea efectua înregistrarea operaţiilor economico-financiare în contabilitate

RESURSE MATERIALE:
 Manualul
 Planul general de conturi
 Fişe de lucru
 Flip-chart

RESURSE PROCEDURALE:
 Investigaţia ştiinţifică
 Observarea sistematică a elevului
 Rezolvarea de probleme/situaţii problemă

3
SCENARIUL DIDACTIC
Conţinutul lecţiei Resurse strategice
Secvenţele
Metode şi Forma de
activităţii Material
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee evaluare
didactice didactic
didactice
 se captează atenţia elevilor;  verifică materialele de
Moment  asigurarea ordinii şi a lucru (caiete, manuale,
organizatoric, disciplinei; instrumente de scris); Conversaţia Catalogul
Observaţia
captarea atenţiei  verificarea prezenţei;  ascultă instrucţiunile; Explicaţia
(2 min)  verificarea materialului
didactic;
 se reactualizează noţiunea  urmăresc noţiunile;
de cont, elementele contului,  participă, răspunzând la
Actualizarea regulile de funcţionare ale întrebările adresate, având în Flip-chart
Conversaţia Analiza
cunoştinţelor contului, noţiunile de: dublă vedere că au avut un Plan de Caietele de
răspunsurilor
(5 min) înregistrare, corespondenţa recapitulare, pentru a se notiţe
conturilor; putea ghida în reactualizarea
cunoştinţelor.
Anunţarea temei şi  se anunţă subiectul lecţiei şi  analizează fişele de lucru;
a obiectivelor obiectivele vizate;
Prezentarea  se distribuie fişele de lucru, Explicaţia Fişe de lucru
Observaţia
materialului pentru formând patru grupe de elevi, Conversaţia Flip-chart
fixarea noţiunilor fiecare grupă având sarcini
(3 min) diferite;
Asigurarea  pentru „spargerea gheţii”
transferului. Dirijarea învăţării: toţi elevii vor avea aceeaşi
Obţinerea de sarcină şi anume de Explicaţia
performanţe completare a uni aritmogrif, Coli de
(35 min)  se discută modul de în final descoperind pe linia flipchart Observarea
rezolvare al fiecărui tip de verticală principalul sistematică a
aplicaţie din fişa de lucru; instrument de normalizare a elevilor
contabilităţii Conversaţia
 fiecare grupă va avea apoi euristică Markere
4
de rezolvat sarcina 2 de pe
fişa de lucru şi vor prezenta
pe rând rezolvările, în
ordinea numerotării
grupelor: grupele 1 şi 2 vor
prezenta pe coli de flip-chart
se aduc lămuriri, completări, funcţiunile conturilor de
corectări, explicaţii pentru activ, respectiv de pasiv
nelămuririle care apar pe printr-un exemplu concret, Problematizarea
Fişe de lucru
parcursul rezolvării aplicaţiilor. grupa 3 va arăta modul în
care se realizează
corespondenţa conturilor, iar
Planul
grupa 4 va parcurge etapele Învăţarea prin
General de
analizei contabile; descoperire Conturi
 pentru sarcina 3: grupa 1
va avea de întocmit o Aprecierea
formulă contabilă simplă, răspunsurilor
grupa 2 o formulă contabilă primite
Tabla
complexă, grupa 3 va realiza Studiul de caz
stornarea în negru, iar grupa
4 stornarea în roşu a unei
formule greşit întocmite;

Asigurarea Tema pentru acasă:  notează tema;


Caietul de
feed-back-ului  de continuat rezolvarea
Activitate notiţe
Tema pentru celorlalte aplicaţii din fişe, dacă -
independentă Instrumente
acasă nu au fost finalizate în clasă;
de scris
(3 min)
Aprecieri şi  apreciez global şi individual  elevii ascultă explicaţiile.
Notarea
recomandări aportul elevilor la lecţie; Explicaţia Catalogul
răspunsurilor
(2 min)

5
PLAN DE RECAPITULARE
Contul – procedeu de lucru al contabilităţii

1. Contul – definiţie, structură, forme

2. Regulile de funcţionare a contului

3. Dubla înregistrare şi corespondenţa conturilor

4. Analiza contabilă (etapele)

5. Formulele contabile

6. Articolul contabil

7. Sistemul de conturi

8. Planul de conturi general

6
GRUPA 1
Fişa de lucru

1. Completaţi pe orizontală jocul de cuvinte din casetele libere şi veţi obţine pe verticală principalul instrument
de normalizare a contabilităţii:
1) imobilizările care au un conţinut material şi sunt tangibile;
2) formă a contului din care s-a dedus prezentarea schematică a acestuia sub formă de „T”;
3) conturile ce prezintă doar sold final creditor sunt conturi de …;
4) operaţiune prin care formula contabilă este înscrisă direct în documentul justificativ;
5) legătura dintre debitul unui cont şi creditul altui cont;
6) situaţia din partea dreaptă a oricărui cont;
7) situaţia în care, la sfârşitul perioadei de gestiune, TVA deductibilă >TVA colectată, conduce la obţinerea de
TVA …;
8) conturi care pot avea doar un singur fel de sold la sfârşitul perioadei de gestiune;
9) tipuri de conturi utilizate pentru grupe omogene ale elementelor patrimoniale, din punct de vedere al
conţinutului lor;
10) corectarea sau anularea unei formule contabile;
11) a doua cifră din simbolul unui cont reprezintă…;
12) cuantificarea valorică a uzurii unui mijloc fix;
13) procedeul folosit pentru studierea operaţiunilor economico-financiare şi a modificărilor produse de acestea.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

2. Se prezintă următoarea situaţie privind contul 5121 „Conturi la bănci în lei” pe luna octombrie 2018:
- 01.10 situaţie iniţială: 60.000 lei
- 02.10 primirea unui credit bancar pe termen scurt: 40.000 lei
- 09.10 efectuarea plăţii salariilor către angajaţi: 50.000 lei
- 12.10 plata furnizorului de energie electrică: 2.000 lei
- 15.10 încasarea unui cec în valoare de 17.000 lei
- 20.10 achitarea impozitului pe venitul din salarii : 3.000 lei
- 29.10 acordarea unui avans către un furnizor de imobilizări: 10.000 lei.
Se cere:
a) să se deschidă T-ul pentru contul 5121” Conturi la bănci în lei”;
b) să se calculeze toate elementele contului 5121” Conturi la bănci în lei”;

7
3. SC „ASTRA” SA înregistrează la sfârşitul lunii ianuarie 2019 obligaţia de plată a salariilor pentru personalul
angajat, conform statului de plată nr.1/31.01.2019, în valoare de 80.000 lei.
Să se întocmească formula contabilă pentru operaţiunea menţionată mai sus.
GRUPA 2
Fişa de lucru

1. Completaţi pe orizontală jocul de cuvinte din casetele libere şi veţi obţine pe verticală principalul instrument
de normalizare a contabilităţii:
1) imobilizările care au un conţinut material şi sunt tangibile;
2) formă a contului din care s-a dedus prezentarea schematică a acestuia sub formă de „T”;
3) conturile ce prezintă doar sold final creditor sunt conturi de …;
4) operaţiune prin care formula contabilă este înscrisă direct în documentul justificativ;
5) legătura dintre debitul unui cont şi creditul altui cont;
6) situaţia din partea dreaptă a oricărui cont;
7) situaţia în care, la sfârşitul perioadei de gestiune, TVA deductibilă >TVA colectată, conduce la obţinerea de
TVA …;
8) conturi care pot avea doar un singur fel de sold la sfârşitul perioadei de gestiune;
9) tipuri de conturi utilizate pentru grupe omogene ale elementelor patrimoniale, din punct de vedere al
conţinutului lor;
10) corectarea sau anularea unei formule contabile;
11) a doua cifră din simbolul unui cont reprezintă…;
12) cuantificarea valorică a uzurii unui mijloc fix;
13) procedeul folosit pentru studierea operaţiunilor economico-financiare şi a modificărilor produse de acestea.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

2. Se prezintă următoarea situaţie privind contul 401 „Furnizori” pe luna octombrie 2018:
- 01.10 situaţie iniţială: 8.000 lei
- 02.10 aprovizionare cu materii prime: 4.000 lei
- 05.10 se achită jumătate din datoria faţă de furnizorul de materii prime printr-un bilet la ordin
- 10.10 se primeşte o factură reprezentând consumul de apă: 1.000 lei
- 12.10 stingerea datoriei faţă de furnizorul de apă: 1.000 lei
- 17.10 se înregistrează o factură reprezentând reparaţia unui utilaj în valoare de 5.000 lei
- 20.10 se achită cealaltă jumătate din datoria faţă de furnizorul de materii prime printr-un ordin de plată.
Se cere:
a) să se deschidă T-ul pentru contul 401 „Furnizori”
b) să se calculeze toate elementele contului 401 „Furnizori”.

8
3. Entitatea „A” livrează pe bază de factură fiscală entităţii „B” produse finite la preţul de 5.000 lei plus TVA.
Costul de producţie al produselor finite livrate este de 3.000 lei.
Să se înregistreze operaţiunea de livrare a produselor finite.
GRUPA 3
Fişa de lucru

1. Completaţi pe orizontală jocul de cuvinte din casetele libere şi veţi obţine pe verticală principalul instrument
de normalizare a contabilităţii:
1) imobilizările care au un conţinut material şi sunt tangibile;
2) formă a contului din care s-a dedus prezentarea schematică a acestuia sub formă de „T”;
3) conturile ce prezintă doar sold final creditor sunt conturi de …;
4) operaţiune prin care formula contabilă este înscrisă direct în documentul justificativ;
5) legătura dintre debitul unui cont şi creditul altui cont;
6) situaţia din partea dreaptă a oricărui cont;
7) situaţia în care, la sfârşitul perioadei de gestiune, TVA deductibilă >TVA colectată, conduce la obţinerea de
TVA …;
8) conturi care pot avea doar un singur fel de sold la sfârşitul perioadei de gestiune;
9) tipuri de conturi utilizate pentru grupe omogene ale elementelor patrimoniale, din punct de vedere al
conţinutului lor;
10) corectarea sau anularea unei formule contabile;
11) a doua cifră din simbolul unui cont reprezintă…;
12) cuantificarea valorică a uzurii unui mijloc fix;
13) procedeul folosit pentru studierea operaţiunilor economico-financiare şi a modificărilor produse de
acestea.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

2. Pe data de 31.01.2019, SC „BETA” SA achită o datorie fată de un furnizor de imobilizări, folosind un ordin
de plată în valoare de 50.000 lei.
Se cere:
a) să se deschidă T-urile pentru conturile ce intervin în operaţiunea enunţată şi să se stabilească elementele
conturilor;
b) să se realizeze corespondenţa conturilor.

3. O societate comercială încasează prin virament bancar contravaloarea produselor finite de la clienţi, suma
fiind de 6.200 lei.
Operaţiunea s-a înregistrat în contabilitate astfel:

9
6.200 lei [5311 = 401] 6.200 lei
Efectuaţi stornarea în negru pentru corectarea formulei contabile.

GRUPA 4
Fişa de lucru

1. Completaţi pe orizontală jocul de cuvinte din casetele libere şi veţi obţine pe verticală principalul instrument
de normalizare a contabilităţii:
1) imobilizările care au un conţinut material şi sunt tangibile;
2) formă a contului din care s-a dedus prezentarea schematică a acestuia sub formă de „T”;
3) conturile ce prezintă doar sold final creditor sunt conturi de …;
4) operaţiune prin care formula contabilă este înscrisă direct în documentul justificativ;
5) legătura dintre debitul unui cont şi creditul altui cont;
6) situaţia din partea dreaptă a oricărui cont;
7) situaţia în care, la sfârşitul perioadei de gestiune, TVA deductibilă >TVA colectată, conduce la obţinerea de
TVA …;
8) conturi care pot avea doar un singur fel de sold la sfârşitul perioadei de gestiune;
9) tipuri de conturi utilizate pentru grupe omogene ale elementelor patrimoniale, din punct de vedere al
conţinutului lor;
10) corectarea sau anularea unei formule contabile;
11) a doua cifră din simbolul unui cont reprezintă…;
12) cuantificarea valorică a uzurii unui mijloc fix;
13) procedeul folosit pentru studierea operaţiunilor economico-financiare şi a modificărilor produse de
acestea.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

2. SC „ALFA” SA achiziţionează o instalaţie de lucru în valoare de 200.000 lei plus TVA, conform facturii
fiscale nr.34/12.08.2018.
Să se efectueze analiza contabilă pentru operaţiunea menţionată.

3. O societate comercială încasează prin virament bancar contravaloarea produselor finite de la clienţi, suma
fiind de 6.200 lei.

10
Operaţiunea s-a înregistrat în contabilitate astfel:
6.200 lei [5311 = 401] 6.200 lei
Efectuaţi stornarea în roşu pentru corectarea formulei contabile.

11

S-ar putea să vă placă și