Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala”Miron Costin” Suceava

Data:25.03.2022

Propunător: Martiniuc C.Carmen Mihaela(Murariu)

Disciplina: Educatie sociala- Educație economico-financiară

Arria curriculară:- Om și societate

Clasa: a VIII-a -1 h pe saptamana

Tipul lectiei:lectia mixta

Subiectul lecţiei: Produse si servicii bancare-cap.Relatia consumatorului cu institutiiile bancare

Competente specifice vizate:

1.1 Predarea și învățarea cunoştinţelor referitoare la tipurile de produse şi servicii bancare, profilul
consumatorului de produse şi servicii bancare, tipuri şi roluri ale instituţiilor financiar-
bancare. Utilizarea corectă a termenilor specifici educaţiei economico-financiare cu referire la
fapte / evenimente economico-financiare. Activităţi de învăţare: - formularea unor întrebări
care vizează domeniul economico-financiar, utilizând corect termeni specifici pentru acest
domeniu - elaborarea unui text scurt, utilizând corect termeni daţi, specifici domeniului
economico-financiar - evaluarea informaţiilor prezentate în mass-media cu privire la un
anumite produse, la fapte / evenimente economico-financiare.

1.2 . Alegerea responsabilă a unor produse de economisire/ de creditare, a unor mijloace de plată
prin compararea avantajelor și riscurilor acestora. Utilizarea noilor medii pentru dobândirea
unor informații despre bănci și despre și/sau produsele de economisire/ împrumut servicii și
produse financiare nebancare. Compararea ofertelor diferitelor bănci, în scopul unei alegeri
optime pentru deschiderea/închiderea unui cont bancar. Calcularea dobânzii unor depozite/
credite, pentru aprecierea avantajelor și a riscurilor acestora.

1.3 .Realizarea, pe echipe, a unui pliant cu tema „Cum aleg o bancă pentru primul meu cont de
economii?”.Simularea achitării bunurilor și a serviciilor cumpărate cu diferite mijloace de
plată; analizarea avantajelor și a dezavantajelor utilizării acestora. Raportarea la exemple din
viața reală pentru identificarea unor riscuri care vizează produsele și serviciile financiare
bancare și nebancare.

Obiective operationale:

O1. 1. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să definească termenul de bancă, pe baza
cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să formuleze/
reformuleze corect definiția termenului de bancă, ca o instituție financiară.
O2. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să identifice cel putin 3 produse bancare pe baza
cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să identifice cel putin 2
din cele 3 produse bancare, precizate în sarcina de lucru.

O3. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să recunoască serviciile bancare din clasificarea
ilustrată pe flipchart; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să identifice cel putin 2
din cele 3 serviciile bancare, precizate în sarcina de lucru.

O4. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să enumere 2 exemple pentru fiecare componentă
serviciilor bancare pe baza cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor
reuși să enumere cel putin 1 exemplu pentru fiecare din cele 3 servicii bancare, precizate în sarcina
de lucru.

O5. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să descrie cel putin 3 deosebiri dintre produsele și
serviciile bancare pe baza cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor
reuși să descrie cel putin 2 deosebiri dintre produsele și serviciile bancare, precizate în sarcina de
lucru.

Strategii didactice:

Metode si procedee didactice:- conversația, explicația, expunerea, problematizarea,explozie stelară,


brainstorming, gândire critică, discuția colectivă descrierea, activități creative,
expunerea, jocul de rol, observarea independentă.

Resurse materiale: fișe de lucru, manual, calculatorul,retro-proiectorul,tablă/ flip- chart, cretă/


marker, telefon/ tabletă,coli pentru flip-chart , Educație socială, manual clasa a VIII- a,caietul de
educație socială.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Forme de evaluare:-evaluare formativă (observarea curentă a comportamentului elevilor ),


evaluare orală, feed-backul, test docimologic.

Bibliografie

-Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE SOCIALĂ -Programa şcolară aprobată prin OM
Nr. 3393/ 28.02.2017-Clasele a V-a – a VIII-a, 2017

-Educație Socială. Manual pentru clasa a VIII-a.-Georgeta-Mihaela Crivac, Adina Grigore-


Referenți ştiinţifici:- Conf. univ. dr. Maria-Magdalena Stan, Universitatea din Pitești, Conf. univ. r.
Maria-Magdalena Stan, Universitatea din Pitești, Prof. dr. Gabriela-Carmen Diaconescu, Școala
Gimnazială nr. 1 Costești, județul Argeș

-Educație socială, manual clasa a VIII- a, Daniela Barbu et al., Editura CD Press, 2017

-Suportul de curs – Pedagogie ediția a II-a , Teoria și metodologia instruirii și Teoria a instruirii
evaluării, Cucoș C. , Polirom, 2002

Descrierea lectiei;
Nr,c Tim Obie Continutul Resurse Procede Evaluar
rt. p ctive curricular e e
aloca oper
t ation Material procedu didactice
ale e rsle

1. Moment Concentrarea Catalog Convers Observa


organizator atenţiei în vederea ația ția,
ic- începerii unei noi Capacita
lecţii şi tea de
organizarea clasei concentr
de elevi are a
atenţiei

2. Verificarea
conţinuturil
or însuşite

3. pregătirea
elevilor
pentru
receptarea
noilor
cunoştinţe

4. precizarea
titlului şi
obiectivelor

5. comunicare
a/însuşirea
noilor
cunoştinţe,

6. fixarea şi
sistematizar
ea
conţinuturil
or predate
prin
repetare şi
exerciţii
aplicative

7. explicaţii
pentru
continuarea
învăţării
acasă şi
pentru
realizarea
temei.

8. Feed-
backul dat
de elevi
Desfășurarea lecției

S-ar putea să vă placă și