Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Acestea stârnesc interesul elevilor pentru lecţie şi mobilizează atenţia lor la începutul şi pe
parcursul desfăşurării activităţii didactice.
3. Enunţarea scopului şi a obiectivelor lecţiei asigură perspectiva activităţii,
conştientizarea finalităţilor lecţiei şi jalonează drumul spre aceste finalităţi. Obiectivele didactice
se formulează succint şi clar, pe înţelesul elevilor.
4. Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor anterioare.
Verificarea cunoştinţelor din orele anterioare se face pentru a observa cum şi-au însuşit
elevii aceste cunoştinţe şi cât reţin încă din ele.
Reactualizarea cunoştinţelor învăţate anterior, necesare pentru achiziţionarea noilor
cunoştinţe, se numesc „idei-an-coră" (cunoştinţe, deprinderi, capacităţi, abilităţi). Fără aceste
cunoştinţe, învăţarea nu poate continua sau are loc cu un consum mare de timp.
5. Prezentarea noului conţinut şi a sarcinilor de în văţare depinde de modul în care
profesorul şi le-a imaginat în proiectul didactic. Profesorul:
- ştie CE le va spune elevilor;
- ştie CUM va proceda în fiecare secvenţă didactică;
- ştie CE VOR FACE elevii în acest timp, deci cum se va desfăşura activitatea lor comună.
6. Dirijarea învăţării (conducerea învăţării) înseamnă a-i conduce pe elevi în situaţii
cât mai favorabile însuşirii noilor cunoştinţe, deprinderi etc. Dirijarea învăţării se face
1
concomitent cu prezentarea conţinutului şi a sarcinilor de învăţare.
Obţinerea performanţei echivalează cu achiziţionarea efectivă a noilor cunoştinţe, deprinderi, şi
dobândirea comportamentului dorit.
7. Realizarea feed-back-ului indică dacă învăţarea s-a produs, dacă obiectivul a
fost atins.
8. Feed-back-ul se realizează prin diverse modalităţi:
- confirmarea unor răspunsuri bune;
- amendarea unor răspunsuri (dacă nu sunt corespunzătoare);
- verificarea orală a câtorva elevi;
- aplicarea unor teste sau chestionare.
2
- lecţia de recapitulare şi sistematizare finală, pe baza unui plan cuprinzând întrebări-
problemă, cu fişe de muncă independentă.
4. Lecţia care are ca scop verificarea şi evaluarea cunoştinţelor, cu variantele:
- verificarea şi evaluarea prin chestionarea orală;
- verificarea şi evaluarea sub formă scrisă, folosind diferite tipuri de lucrări de control;
- verificarea şi evaluarea prin teste şi alte instrumente de verificare.
Aceste forme de verificare vor fi anunţate din timp elevilor, pentru ca aceştia să se poată
pregăti.
3
6. Raporturile dintre tineri în lumina moralei creştine
7. Învăţătura creştină despre muncă şi bunurile materiale
- lecţia de recapitulare pe o anumită temă
4
Proiecte de lecţie elaborate pentru câteva
tipuri de lecţii întâlnite în predarea-învăţarea Religiei
PROIECT DE LECŢIE
DATA:
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Religie
SUBIECTUL: „Pogorârea Duhului Sfânt. Întemeierea Bisericii Creştine"
DURATA: o oră de curs (45 min.)
TIPUL LECŢIEI: mixtă
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de clasă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să se precizeze modul în care Sfântul Duh a pogorât peste Apostoli;
- să se enumere evenimentele ce au avut loc la Pogorârea Duhului pe pământ;
- să se precizeze importanţa Cincizecimii pentru istoria Bisericii Creştine;
-să se recunoască în imagini (icoană) modul în care a avut loc Pogorârea Duhului Sfânt.
MODALITĂŢI DE EVALUARE:
- iniţială - prin verificarea lecţiei anterioare;
- finală - prin întrebări.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTELE
Conținutul şi melodica desfăşurării lecţiei
INSTRUIRII/TIMP
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
I. Momentul Rostirea rugăciunii.
organizatoric Notarea absențelor
(3min.)
II. Verificarea şi 1. Ce a făcut Mântuitorul la 40 de zile 1. Mântuitorul S-a înălţat la Cer.
reactualizarea după Înviere ?
cunoștinţelor
anterioare. 2. Unde a avut loc înălţarea Sa ? 2. Înălţarea a avut loc pe Muntele
Verificarea se face Măslinilor, în apropiere de Ierusalim.
prin întrebări. 3. Ce a făcut Mântuitorul în timpul celor 3. S-a arătat la cât mai mulţi, pentru ca
(5 min.). 40 de zile, până la înălţarea Sa la Cer, la aceştia să creadă în învierea Sa şi în
Tatăl ? faptul că, într-adevăr, este Fiul lui
Dumnezeu.
4. Cu ce trup S-a înălţat Hristos la Cer? 4. Trupul cu care S-a înălţat Hristos este
trupul cu саге а înviat, trup omenesc.
5.Ce le-a promis Mântuitorul Apostolilor 5. Mântuitorul le-a promis trimiterea
Săi atunci când S-a înălţat Ia Cer? Duhului Sfânt.
7.De ce le-a spus Mântuitorul Apostolilor 7. Deoarece urma să trimită Duhul Sfânt
Săi să nu se îndepărteze de Ierusalim? peste Apostoli.
5
V. Informarea elevi- Titlul lecţiei noastre de azi este ”Pogo- Elevii scriu pe caiete titlul lecţiei.
lor asupra scopului rârea Duhului Sfânt. Întemeierea
urmărit şi enunţarea Bisericii Creştine” Profesorul enunţă
obiectivelor. obiectivele lecţiei şi scrie titlul la tablă.
VI. Prezentarea Profesorul citeşte din Scriptură textul din Elevii urmăresc textul, citind despre Sfânta
materialului. capitolul 2 al Faptelor Apostolilor, Scriptură o dată cu profesorul. Elevii răspund
Dirijarea învățării versetele 1-42. În urma citirii textului, întrebărilor adresate de profesor:
(25 min.) profesorul pune întrebări elevilor,
pentru a extrage ideile principale.
3. Câţi Apostoli erau adunaţi la un loc"? 3. Erau 12 Apostoli, locul lui Iuda fiind
luat de Matia, prin tragere la sorţi.
4. Cum a pogorât Duhul Sfânt peste 4. Sub forma unor limbi „de foc".
Apostoli?
5. Ce s-a întâmplat cu Apostolii la 5. Au început să vorbească în limbile
Pogorârea Duhului Sfânt? pământului.
7. Cine este Duhul Sfânt Care S-a 7. Este a treia Persoană a Sfintei Treimi.
pogorât la Cinci zecime?
10.Ce au făcut cei circa 3000 de oameni 10. S-au botezat în numele lui Hristos.
care au văzut minunea şi-au ascultat pe
Sfăntul Petru?
11. S-a întemeiat, deci, prima comunitate 11. Elevii scriu pe caiete ceea ce scrie
de creştini, adică prima Biserica Creştină profesorul la tablă.
În continuare, profesorul scrie pe tablă
câteva idei principale:
12. Voi sunteţi membri ai Bisericii ? 12. Da, suntem de când ne-am botezat.
13. Ce aţi primit la botez? 13. Harul lui Dumnezeu.
14. Unde se face referire la cea de a treia 14. În „Simbolul credinţei".1
Persoană a Sfintei Treimi?
15. Care este articolul în care se 15. Articolul VIII. Elevii spun cu voce tare
vorbeşie despre Duhul Sfânt? Gtiţi-1. articolul VIII al „Crezului'.
VII. Fixarea şi conso 1. Ce s-a întâmplat la 10 zile după 1. A avut loc Pogorârea Duhului Sfânt.
lidarea cunoştinţelor înălţare?
2. Unde şi asupra cui S-a pogorât Duhul 2. La Ierusalim, peste cei 12 Apostoli.
Sfânt?
3. Ce au primit cei 12 Apostoli? 3. Darul vorbirii în limbi.
6
al Duhului Sfânt.
7. Unde ştiţi voi că lucrează Duhul
Sfânt? 7. În Sfânta Biserică.
VIII. Asocierea Unde aţi mai întâlnit evenimente În Vechiul Testament, proorocii vorbeau şi
biblice prin care aţi luat cunoştinţă despre scriau sub insuflarea Duhului Sfânt, iar
Persoana Sfântului Duh? autorii Noului Testament au scris sub
Profesorul explică în continuare că luni, inspiraţia Duhului Sfânt. Duhul Sfânt este
imediat după Cincizecime (care este prezent şi la Botezul Domnului în Iordan,
întotdeauna într-o zi de duminică), se în chip de porumbel.
prăznuieşte Sfânta Treime. Aceasta, Elevii scriu pe caiete cele două zile de
deoarece Sfântul Duh este a treia sărbătoare: duminica Cincizecimii şi
Persoană a Sfintei Treimi. sărbătoarea închinată Sfintei Treimi - luni,
Profesorul rosteşte troparul Pogorârii după Rusalii.
Duhului Sfânt.
De citit din Sfânta Scriptura versetele de
la 24 până la sfârşitul capitolului 11 din
Faptele Apostolilor.
IX. Tema pentru
acasă
X. Încheiere Rugăciunea „împărate ceresc” - spusă de profesor şi de elevi
DATA:
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Religie
SUBIECTUL: „Răspândea creștinismului prin predica Sfinților Apostoli"
DURATA: 45 min.
TIPUL LECŢIEI: mixtă
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de clasă
SCOPUL:
- formativ - cunoaşterea şi înţelegerea rolului episcopilor, preoţilor şi diaconilor în cultul Bisericii
şi în Biserică, astăzi;
- informativ (instructiv) - cunoaşterea şi precizarea numelor Apostolilor şi urmaşilor acestora, astăzi;
- educativ - sensibilizarea şi înlesnirea receptivităţii elevilor faţă de învăţătura propovăduită de
episcopi, preoţi, diaconi, dar şi cultivarea respectului faţă de aceştia şi faţă de activitatea lor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- învăţarea numelor celor 12 Apostoli;
- precizarea numelor celor care astăzi sunt, în Biserică, urmaşii Sfinţilor Apostoli.
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
1.lectura din Sfânta Scriptură;
2. conversaţia;
3. problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
1. Sfânta Scriptură;
2. Bibliapentru copii.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
7
I. Momentul organizatoric
— salutul;
— rugăciunea;
— notarea absenţelor.
II. Verificarea cunoştinţelor din lecţiile anterioare
(Reactualizarea unor cunoştinţe studiate în lecţiile precedente.)
Verificarea se face prin întrebări.
9. Cu ce L-a ispitit a doua oară? 9. Satana L-a dus pe aripa templului si L-a îndemnat
să-și piardă încrederea în Dumnezeu.
10. Ce răspunde Hristos ? 10. Că nu trebuie să-L ispiteşti pe Domnul…
11. A treia оагăce s-a întâmplat ? 11. Satana L-a ispitit pe Hristos cu …..
12. Ce răspunde Hristos ? 12. Că numai lui Dumnezeu trebuie…..
13. Deci, copii, ce a făcut Hristos? 13. A rezistat ispitei, nu S-a lăsat amăgit.
14. Ce s-a întâmplat imediat după aceea ? 14. Îngerii au venit şi au slujit Lui.
15. Ce concluzie putem noi trage de aici? 15. Că Satana ne ispiteşte mereu şi pe noi - cu măriri,
cu străluciri, cu slavă deşartă.
16. Ce trebuie să facem noi, urmând exemplul lui 16. Să rezistăm ispitei, să-1 învingem pe Satana.
Hristos ?
17. Cum putem face acest lucru? 17. Prin rugăciune, prin post, prin ascultarea de
Dumnezeu.
18. Cum putem zice, deci ? 18. „Fericit omul care rabdă ispita."
8
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI
Urmărind textele Evangheliilor, să vedem care Se citesc textele: Matei (10, 2-4), Marcu, (3 14-
sunt cei 12 Apostoli. 19), Luca (6, 13-16).
Profesorul şi elevii urmăresc scrierea corectă a numelor Apostolilor pe tablă:
1-2. Simon Petru, Andrei - fraţi 8. Matei
3-4. Iacov, Ioan - fraţi 9. Iacov al lui Alfeu
5. Filip 10. Tadeu (Iuda)
6. Vartolomeu 11. Simon Cananeul (Zelotul)
7. Toma 12. Iuda Iscarioteanul
1. Ce precizare găsim în textul de la Marcu (3,14- 1. Găsim precizarea că pe cei aleşi Hristos i-a numit
19)? Apostoli.
Obiectiv I
2. Ce precizare găsim la textul de Ia Luca (VI, 13- 2. In afară de cei 12, Hristos avea şi alţi ucenici.
16)?
Deci pe cei aleşi îi numim Apostoli, pe ceilalţi -
ucenici.
3. Care dintre cei 12 Apostoli sunt autori ai 3. Matei şi Ioan.
Evangheliilor?
4. Deci, ceilalţi doi autori ai Evangheliilor ce sunt ? 4. Sunt ucenici de-ai Mântuitorului: Luca şi Marcu.
Să luăm aminte deci, că, în afară de cei 12
Apostoli, au mai existat un număr de ucenici:
şaptezeci (70).
5. Să repetăm, deci, numele celor 12 aleşi de 5. Elevii repetă în cor numele acestora.
Hristos.
1. Să vedem acum, copii, ce i-a trimis Hristos 1. Se citesc textele: Matei (28, 18-20), Marcu (16,
pe Apostoli să facă. Se scriu pe tablă textele de 15-16 şi 20), Luca (24, 47), Ioan (20, 21-23).
citit. 2. Ne spune că Hristos le-a dat puterea pentru a
2. Ce ne spune primul text de la Matei ? boteza şi a învăţa pe alţii.
3. Ne spune că Apostolii trebuia să propovăduiască
3. Ce ne spune textul de la Marcu ? Evanghelia la toată făptura, să boteze şi să înveţe pe
alţii. Domnul era pretutindeni cu ei.
4. Ne arată că Apostolii trebuie să propovăduiască
4. Ce ne arată textul de la Luca? Evanghelia la toată făptura şi pocăinţa - spre iertarea
păcatelor.
9
VII. Asigurarea feed-back-ului/fixarea cunoştinţelor
6. Cine sunt astăzi cei care săvârşesc ceea ce au 6. Episcopii, preoţii, diaconii.
săvârşit Apostolii Mântuitorului ?
7. Prin urmare, cum trebuie să ne purtăm faţă de 7. Să îi ascultăm, să îi respectăm, ca pe unii ce sunt
aceştia ? urmaşii Apostolilor Mântuitorului, să le cerem ajutorul
şi sfatul atunci când avem nevoie.
8. Unde lucrează Hristos azi, Apostolii, dar si urmaşii 8. În Sfânta Biserică.
lor?
Pentru a verifica dacă elevii au reţinut numele celor 12 Apostoli şi ale urmaşilor lor, profesorul le propune
completarea următorului rebus:
P
E
T F M
T R I A
A U I L V T
D S A I S A T E
E P I S C O P I S I P R E O T I
U A O M T M
N V O O A
D S N L
R I O
E I M
I O E
A U
N
VERTICAL:
1. Apostol numit şi Iuda.
2. Primii doi fraţi Apostol (3 cuv.).
3. „Fiii tunetului" (3 cuv.) ceilalţi Apostoli fraţi
4. După loan.
5. Zis Cananeul sau Zelotul.
6. După Filip.
7. După Vartolomeu.
8. Autorul primei Evanghelii
ORIZONTAL:
Urmaşii Apostolilor (3 cuv.)
II. Tema pentru acasă; De citit textul de la Matei (4, 18-22). Profesorul apreciază elevii care au dat cele
mai bune răspunsuri.
Ora se încheie cu rugăciunea.
10
PE TABLĂ, LECŢIA SE PREZINTĂ ASTFEL:
1. Texte citite: Matei (10, 2-4); Marcu (3, 14-19); Luca (6, 13-16).
Urmaşii
Apostolilor sunt:
a) episcopii;
b) preoţii;
c) diaconii.
11
Așadar, observăm că educaţia religioasă, realizată în şcoală, nu poate fi
lăsată nici la d i s c r e ţ i a a m a t o r i s m u l u i , n i c i a p r o z e l i t i s m u l u i ,
p r o b a t ă f i e d e f o ş t i i protagonişti atei, fie de unii preoţi exclusivişti. O
credinţă nu se impune, ci se propune cu calm, în linişte şi deseori în tăcere.
Trebuie subliniat, în acelaşi timp, faptul că educaţia reli-
gioasă c o n s t i t u i e o l a t u r ă a p a r t e a e d u c a ţ i ,
c e p r e s u p u n e o m a r e responsabilitate, întrucât se lucrează
cu sufletele copiilor. La această o p e r ă d e r e s t r u c - t u r a r e s p i r i t u a l ă
s u n t c h e m a ţ i , d e o p o t r i v ă , c l e r u l ş i mirenii. Introducerea Religiei
printre disciplinele şcolare de studiu a generat următoarea problemă: educaţia
religioasă este doar sarcina Religiei sau trebuie să devină un obiectiv şi
pentru celelalte discipline? Numai preotul (profesorul de religie) este chemat
pentru îndeplinirea acestei sarcini sau şi alţi profesori? Plecând de la premisa
că educaţia religioasă presupune mai multe c o m p o n e n t e ş i n i v e l u r i
( c u n o ş t i n ţ e , a t i t u d i n i , c o n d u i t e ) , u n e l e d i n t r e aceste achiziţii, având
o complexitate cu totul aparte, este absolut normal ca această latură a educaţiei să
fie în atenţia mai multor discipline şi a mai multor profesori. Oricât de diverse şi
de profunde ar fi temele abordate de Religie şi oricât de bun ar fi profesorul
de religie, nu se poate dispune, n u m a i p e o c a l e u n i d i r e c ţ i o n a l ă , l a
f o r m a r e a u n e i c u l t u r i ş i c o n d u i t e religioase autentice. Prin urmare,
educaţia religioasă trebuie să constituie un obiectiv pentru mai multe discipline
orientate şi focalizate spre un scop unitar. A s t ă z i î n s ă , d i s c i p l i n e l e
ş c o l a r e n u s u n t „ a c o r d a t e ” c u a c e s t obiectiv, nu sunt
fundamentate suficient pe o spiritualitate care să fie în c o n s e n s c u
credinţa creştină. Ba chiar mai mult, se pot identifica
numeroase seturi informaţionale care sunt distincte, rupte, în contrasens cu
valorile religioase. Multe discipline şcolare nu numai că nu contribuie l a
facilitarea formării religiose, ci, dimpotrivă, adâncesc
d i s t a n ţ e l e , prezintă perspective unilaterale de înţelegere, seamănă confuzii sau
atacă făţiş fundamentele spirituale evidente. Î n a c e s t c o n t e x t s e c e r e
o p u n e r e d e a c o r d p r i n r e l i e f a r e a elementelor comune, ce ţin
de un fundament transcendent. Astfel, un p r i m p a s a l interdisciplinarităţii
t r e b u i e r e a l i z a t p r i n e l i m i n a r e a dezacordurilor axiologice, prin
diminuarea elementelor contradictorii.
12