Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Clasa: a VII-a
Data:11.03.2011
Profesor: Voicu Vasile-Ioan
Disciplina: Matematică-geometrie
Titlul lecţiei: Rezolvarea triunghiului dreptunghic
Tipul: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor
Scopul lecţiei: Aplicarea rapidă şi corectă a relaţiile metrice şi trigonometrice pentru rezolvarea triunghiul
dreptunghic
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii
concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor
de prelucrarea a acestora
5. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite
domenii.

Competenţe specifice lecţiei:


1.7 Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică dată.
2.7 Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia.
3.7 Deducerea relaţiilor metrice în triunghiul dreptunghic.
4.6 Exprimarea proprietăţilor figurilor geometrice (segmente, triunghiuri, trapeze) în limbaj matematic.
4.7 Exprimarea în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte prin relaţii metrice.
5.7 Interpretarea perpendicularităţii în relaţie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic.
6.7 Transpunerea rezultatelor obţinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaţii-probleme date.
Obiective operaţionale:
1. sǎ determine, folosind metode adecvate,lungimi de segmente,masuri de unghiuri
2. sa se servească de teorema lui Pitagora, teorema catetei, a înălţimii pentru a calcula lungimile anumitor
segmente;
3. sǎ-şi aminteascǎ proprietǎţile triunghiului dreptunghic şi sǎ le foloseascǎ in rezolvarea problemelor ;
4. sa-si amintească definiţiile funcţiilor geometrice si valorile corespunzătoare unghiurilor de 30°,45°,si 60°
5. să determine şi să cunoască aria unui triunghi cunoscând două laturi şi sinusul unghiului dintre ele.
6. sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate , prin participarea activǎ;
7. sǎ mânuiascǎ instrumentele geometrice corect.

Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, munca individuala,
expunerea;

Resurse:
a) materiale: - manual clasa a VII-a, autori Ion Cheşcă şi Gina Caba ed. Teora
- Algebra Geometrie, autor Artur Bălăucă, ed. Taida;
- cretă albă, colorată, caiete de notiţe, instrumente pentru tablă, trusă geometrică, planşe.
b) umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare
- activităţi frontale, individuale;
c) timp: 50 min.
Desfăşurarea lecţiei
Secvenţele Comp. Activităţile lecţiei Timp Metode Evaluare
lecţiei spec.
1. Moment - verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor conversaţia
în catalog;
organizatoric - verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare 1’
desfăşurării orei;
- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
desfăşurare a orei;
2. Captarea - verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând Activitate Observare
dialogul profesor –elev, elev-elev, prin confruntarea
atenţiei rezultatelor. În cazul în care apar diferenţe mari la 4’ comună sistematică
rezultat se rezolvă exerciţiul la tablă;
3. P: cere titlul lecţiei anterioare Aprecieri
Reactualizarea E : Valorile funcţiilor trigonometrice ale unghiurilor verbale
cunoştinţelor de 300 ,450 ,600 intr-un triunghi dreptunghic 7’ Explicaţia
P :verificarea temei prin sondaj , oral
E : rǎspund la întrebări în timp ce la tabla se face un Conversaţia
4.6 exerciţiu:
sin 600cos300 – sin300cos600= Exerciţiul
tg450tg300 + sin450tg600 =
4.7 ( 1+tg2600)∙sin450 – cos450:sin2600=
Se da triunghiul ABC – echilateral de laturǎ a ,sǎ
se determine AD –înălțimea farǎ teorema lui Pitagora
4. P: La ce credeţi cǎ ne va ajutǎ studiul acestui
Informare
a capitol ? 1’
elevilor asupra La”Rezolvarea triunghiului dreptunghic”
lecţiei noi
Se rezolvă următoarele probleme
1) Ştiind că în triunghiul ABC, dreptunghic în A,
2
sin B= 3 şi că lungimea ipotenuzei este de 12
Aprecieri
cm, calculaţi lungimea catetelor si tg C. verbale
5. Dirijarea Rezolvare: 10’
învăţării
Conversaţia

1.7 Exercițiul

2.7 Explicaţia
Aplicăm funcţia sin în triunghiul ABC.

3.7 AC 2 AC 2 ∙ 12
sin B= BC => 3 = 12 =¿ AC = 3 =¿ AC =8 cm

Aplicăm teorema lui Pitagora în triunghiul ABC.


2 2 2 2 2
AB =BC − AC =12 −8 =144−64=80
=>AB=4√ 5 cm

Aplicăm funcţia tg.

AB 4 √ 5 √5
tg C= = = .
AC 8 2

Aprecieri
verbale
Conversaţia
Dirijarea 2. În triunghiul oarecare ABC se ştie că 10’
învăţării m(∢B)=60º, AB=6cm, BC=9cm, iar AD⊥BC, Exercițiul
D∈(BC). Calculaţi lungimile segmentelor AD,
BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC. Explicaţia

1.7
2.7
3.7 Aplicam funcțiile sin si cos in triunghiul ABD cu
m(∢D)=90º.
4.6
 √ = ,deci AD=3
AD AD 3 AD
4.7 sin B=  sin 60º=
AB 6 2 6
5.7 √ 3cm;
BD BD 1 BD
cos B= AB cos 60º= 6  2 = 6 , deci
BD=3cm.
Aprecieri
DC=BC-BD=9cm-3cm=6cm. 10’ verbale
Aplicam teorema lui Pitagora in triunghiul ADC cu
m(∢D)=90º.
Învǎţarea
AC = AD + CD =63, deci AC=3 √ 7cm
2 2 2
prin
BC ∙ AD 27 √ 3 2 descoperire
A ABC = = cm
2 2
Exerciţiul

Dirijarea
învăţării 3. Sa se calculeze aria unui triunghi oarecare,
ascuţitunghic, cunoscând lungimile a două laturi şi
măsura unghiului determinat de ele.

5’
2.7
5.7
6.7
Construim AD⊥BC, D∈(BC). Aplicăm funcţia sin în
triunghiul ABD cu m(∢D)=90º.

AD AD
sinB= AB =>sinB= c =>AD=c∙sinB.
BC ∙ AD a ∙ c ∙∈ B
Deci A ABC = 2 = 2

Reţineţi!
Aria unui triunghi este egală cu jumătate din
produsul lungimilor a două laturi şi sinusul
unghiului cuprins între ele.
2.7
6.7 A ABC =
b ∙ c ∙ sinA
2

a ∙ c ∙ sinB
A ABC =
2
b ∙ a ∙ sinC
A ABC =
2
Evaluarea P: fac aprecieri asupra răspunsurilor , notarea elevilor care s- 1’ Aprecieri
performanţe au remarcat la lecţie verbale

Tema pentru P: sa se rezolve problemele 1, 2, 3 si 4 din manual pagina 206. 1’ Conversaţia


acasǎ E: noteazǎ tema explicaţia
P: dau indicaţii la temǎ
Fişa de probleme

2
1) Ştiind că în triunghiul ABC, dreptunghic în A, sin B= 3 şi că lungimea ipotenuzei este de 12 cm, calculaţi
lungimea catetelor si tg C.
2) În triunghiul oarecare ABC se ştie că m(∢B)=60º, AB=6cm, BC=9cm, iar AD⊥BC, D∈(BC). Calculaţi
lungimile segmentelor AD, BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC.
3) Sa se calculeze aria unui triunghi oarecare, ascuţitunghic, cunoscând lungimile a două laturi şi măsura
unghiului determinat de ele.
5
4) În triunghiul ascuţitunghic ABC, înălţimea [AD] are lungimea de 60 cm, iar sinC=0,8 şi cosB= 13 . Să se
determine perimetrul triunghiului şi lungimea înălţimii [BE]
5) Fie un triunghi ABC cu m(∢C)=90 º. Rezolvaţi triunghiul pe baza datelor din tabelul de mai jos:

a) b) c) d) e) f) g) h)
AB 14 6 2√ 2 √ 18
BC 3 √6 6√ 3
AC 2√ 3 5 18 3
m(∢A) 30 º 60 º 45 º
m(∢B)= 60 º 45 º

S-ar putea să vă placă și