Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecţie

Scoala: Şcoala Gimnazială Găgești

Clasa: a VII-a

Data:17.05.2023

Profesor: Zlota Roxana

Disciplina: Matematică-geometrie

Titlul lecţiei: Rezolvarea triunghiului dreptunghic

Tipul: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

Scopul lecţiei: Aplicarea rapidă şi corectă a relaţiile metrice şi trigonometrice pentru rezolvarea triunghiul dreptunghic

Competenţe generale:

1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.

2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice

3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de

prelucrarea a acestora

5. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.

6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.

Competenţe specifice lecţiei:

1.7 Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică dată.

2.7 Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia.

3.7 Deducerea relaţiilor metrice în triunghiul dreptunghic.

4.6 Exprimarea proprietăţilor figurilor geometrice (segmente, triunghiuri, trapeze) în limbaj matematic.

4.7 Exprimarea în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte prin relaţii metrice.

5.7 Interpretarea perpendicularităţii în relaţie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic.

6.7 Transpunerea rezultatelor obţinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaţii-probleme date.

Obiective operaţionale:

1. sǎ determine, folosind metode adecvate,lungimi de segmente,masuri de unghiuri

2. sa se servească de teorema lui Pitagora, teorema catetei, a înălţimii pentru a calcula lungimile anumitor segmente;
3. sǎ-şi aminteascǎ proprietǎţile triunghiului dreptunghic şi sǎ le foloseascǎ in rezolvarea problemelor ;

4. sa-si amintească definiţiile funcţiilor geometrice si valorile corespunzătoare unghiurilor de 30°,45°,si 60°

5. să determine şi să cunoască aria unui triunghi cunoscând două laturi şi sinusul unghiului dintre ele.

6. sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate , prin participarea activǎ;

7. sǎ mânuiascǎ instrumentele geometrice corect.

Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, munca individuala, expunerea;

Resurse:

a) materiale:

- manual clasa a VII-a, autori George Turcitu , Ion Rizea, Niculai Ghiciu, Dan Mic, Constantin Basarab, Marlena

Basarab ed. Radical

- culegerea - Matematica clasa a VII-a. Breviar teoretic cu exercitii si probleme rezolvate. Editia a III-a, revizuita si

adaugita

- tabla inteligentă, caiete de notiţe, instrumente pentru tablă, trusă geometrică, planşe.

b) umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare


- activităţi frontale, individuale;

c) timp: 50 min.

Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Comp. Activităţile lecţiei Timp Metode Evaluare


lecţiei spec.
1. Moment - verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în conversaţia Observare
organizatoric 1’ sistematică
catalog;
- verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare desfăşurării
orei;
- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare
a orei;
2. Captarea - verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul Activitate
atenţiei 4’ comună
profesor –elev, elev-elev, prin confruntarea rezultatelor. În
cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă
exerciţiul la tablă;
3. P: cere titlul lecţiei anterioare Aprecieri
Reactualizarea verbale
E : Valorile funcţiilor trigonometrice ale unghiurilor de
cunoştinţelor 7’ Explicaţia
0 0 0
30 ,45 ,60 intr-un triunghi dreptunghic
4.6 Conversaţia
P : verificarea temei
4.7 Exerciţiul
E : rǎspund la întrebări în timp ce la tabla se face un exerciţiu:
1. sin 600cos300 – sin300cos600=
2. tg450tg300 + sin450tg600 =
3. sin 600 * cos300 =
4. sin450 * tg600 =
Se da triunghiul ABC – echilateral de laturǎ a ,sǎ se
determine AD –înălțimea farǎ teorema lui Pitagora
4. P: La ce credeţi cǎ ne va ajutǎ studiul acestui capitol ?
Informare
a La”Rezolvarea triunghiului dreptunghic” 1’
elevilor asupra
lecţiei noi
Se rezolvă următoarele probleme

1) Ştiind că în triunghiul ABC, dreptunghic în A, sin


2
B= 3 şi că lungimea ipotenuzei este de 12 cm, calculaţi
Aprecieri
lungimea catetelor si tg C. verbale
5. Dirijarea 10’
învăţării 1.7 Rezolvare:
Conversaţia
2.7 Aplicăm funcţia sin în triunghiul
ABC. Exercițiul
3.7
AC 2 AC 2 ∙ 12 Explicaţia
sin B= BC => 3 = 12 =¿ AC = 3 =¿ AC =8 cm

Aplicăm teorema lui Pitagora în triunghiul ABC.


2 2 2 2 2
AB =BC − AC =12 −8 =144−64=80
=>AB=4√ 5 cm

Aplicăm funcţia tg.

AB 4 √ 5 √5
tg C= = = .
AC 8 2

2. În triunghiul oarecare ABC se ştie că


Aprecieri
m(∢B)=60º, AB=6cm, BC=9cm, iar
verbale
AD⊥BC, D∈(BC). Calculaţi lungimile
segmentelor AD, BD, respectiv AC si
aria triunghiului ABC.
Conversaţia
Aplicam funcțiile sin si cos in triunghiul ABD cu
1.7
m(∢D)=90º. Exercițiul
Dirijarea 2.7 10’
sin B= AB  sin 60º= 6  √ =
AD AD 3 AD
învăţării 3.7 ,deci AD=3√ 3cm;
2 6
4.6 Explicaţia
4.7 BD BD 1 BD
5.7 cos B= AB cos 60º= 6  2 = 6 , deci BD=3cm.

DC=BC-BD=9cm-3cm=6cm.
Aplicam teorema lui Pitagora in triunghiul ADC cu
m(∢D)=90º.

AC = AD + CD =63, deci AC=3 √ 7cm


2 2 2

BC ∙ AD 27 √3 2
A ABC = = cm
2 2

Retineti!
A rezolva triunghiul dreptunghic inseamna a determina
masurile unghiorilor si lungimile Aprecieri
laturilor sale cand se cunosc fie verbale
lungimile a doua laturi oarecare, fie 10’
masura unui unghi ascutit si Învǎţarea
2.7 lungimea uneia dintre laturi. prin
5.7 descoperire
6.7 3. Sa se calculeze aria unui triunghi
oarecare, ascuţitunghic, cunoscând Exerciţiul
lungimile a două laturi şi măsura unghiului determinat de
ele.

Construim AD⊥BC, D∈(BC). Aplicăm funcţia sin în


Dirijarea triunghiul ABD cu m(∢D)=90º.
învăţării
AD AD
sinB= AB =>sinB= c =>AD=c∙sinB.
BC ∙ AD a ∙ c ∙ sin B
Deci A ABC = 2 = 2
Reţineţi!
Aria unui triunghi este egală cu jumătate din produsul
2.7 lungimilor a două laturi şi sinusul unghiului cuprins între 5’
6.7 ele.
b ∙ c ∙ sinA
A ABC =
2

a ∙ c ∙ sinB
A ABC =
2
b ∙ a ∙ sinC
A ABC =
2
Evaluarea P: fac aprecieri asupra răspunsurilor , notarea elevilor care s- 1’ Aprecieri
performanţe au remarcat la lecţie verbale

Tema pentru P: sa se rezolve problemele 1, 2, 3 si 4 din culegere pagina 1’ Conversaţia


acasǎ 156 si 1 din culegere pagina 157 . explicaţia
E: noteazǎ tema
P: dau indicaţii la temǎ
Fişa de probleme
2
1) Ştiind că în triunghiul ABC, dreptunghic în A, sin B= 3 şi că lungimea ipotenuzei este de 12 cm, calculaţi lungimea catetelor
si tg C.
2) În triunghiul oarecare ABC se ştie că m(∢B)=60º, AB=6cm, BC=9cm, iar AD⊥BC, D∈(BC). Calculaţi lungimile
segmentelor AD, BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC.
3) Sa se calculeze aria unui triunghi oarecare, ascuţitunghic, cunoscând lungimile a două laturi şi măsura unghiului determinat
de ele.
4) În triunghiul oarecare ABC se ştie că m(∢B)=60º, AB=6cm, BC=9cm, iar AD⊥BC, D∈(BC). Calculaţi lungimile
segmentelor AD, BD, respectiv AC si aria triunghiului ABC.
5) Sa se calculeze aria unui triunghi oarecare, ascuţitunghic, cunoscând lungimile a două laturi şi măsura unghiului determinat
de ele.
5
6) În triunghiul ascuţitunghic isoscel ABC, înălţimea [AD] are lungimea de 60 cm, iar sinC=0,8 şi cosB= 13 . Să se determine
perimetrul triunghiului şi lungimea înălţimii [BE].
7) Se da triunghiul ABC dreptunghic cu m(BAC)=900, m(ABC) = 600 si AB=6√ 3 cm.Din varful A se construieste inaltimea AD
si mediana AM. Determinati laturile AC si BC, inaltimea AD si mediana AM.
8) Se da triunghiul ABC dreptunghic cu m(BAC)=900, m(ABC) = 450 si AB=6√ 2 cm.Din varful A se construieste inaltimea AD
si mediana AM. Determinati laturile AC si BC, inaltimea AD si mediana AM. Ce puteti spune despre inaltimea AD si
mediana AM.

9) Fie un triunghi ABC cu m(∢C)=90 º. Rezolvaţi triunghiul pe baza datelor din tabelul de mai jos:
a) b) c) d) e) f) g) h)
AB 14 6 2√ 2 √ 18
BC 3 √6 6√ 3
AC 2√ 3 5 18 3
m(∢A) 30 º 60 º 45 º
m(∢B)= 60 º 45 º

S-ar putea să vă placă și