Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 18.05.2021 PROFESOR: Râncu Raluca

CLASA: a VII-a

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Plopu Dărmăneşti

DISCIPLINA: Matematică- Geometrie


UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de trigonometrie in triunghiul dreptunghic
TEMA LECŢIEI: Elemente de trigonometrie.Aplicatii
TIPUL LECŢIEI: Lecție de Consolidare
RESURE:
 UMANE: 15 elevi
 TEMPORALE: 50 minute
 BIBLIOGRAFIE:
1. A. Negrilă, M. Negrilă, Matematică, Algebră, Geometrie partea II, Editura PARALELA 45, București, 2015;
2. D.Radu, E.Radu, , Matematică, Manual pentru clasa a VII-a, Editura TEORA, București, 2012.
3. N. Sanda, I. Chilimon, M. Sas, Matematica exercitii si probleme, clasa a VII-a, Editura Booklet, Bucuresti, 2019.

COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Recunoașterea si descrierea noțiunilor trigonometrice în triunghiul dreptunghic(sinusul, cosinusul, tangenta, cotangenta unui unghi ascuțit).
2. Aplicarea noțiunilor de trionometrie într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia.
3. Transpunerea rezultatelor obtinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situatii-problema date.
4. Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii calculelor de lungimi de segmente, de masuri de unghiuri si de arii.
5. Interpretarea informatiilor deduse din rezolvari in corelatie cu anumite situatii practice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :


OC1. Sa cunoasca modul de determinare a valorilor functiilor trigonometrice, ale unghiurilor de 30°, 45° si 60°.
OC2. Sa scrie relatiile matematice ale elementelor de trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic.

OC 3. Sa determine lungimi de segmente si masuri de unghiuri folosind relatii metrice in triunghiul dreptunghic si elemente de trigonometrie.

b) Afective:
OA1. Stimularea curiozităţii şi a imaginaţiei;
OA2.Dezvoltarea spiritului de observaţie, atenţiei concentrate şi a simţului critic şi apreciativ.
c) Psihomotorii:

Opm1. Să adopte o poziţie corectă în bancă;


Opm2. Să aibă un comportament adecvat şi mişcări ale trupului controlate;
Opm3. Să scrie corect şi ordonat.

STRATEGII OPERAŢIONALE:
a) Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică şi catehetică, demonstraţia, exerciţiul, observaţia;
b) Mijloace de realizare: manualul, tabla, creta, caiete de teme, caiete de notiţe, fişe de lucru;
c) Forme de organizare a activităţii: individuala, frontală.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii didactice
Timpul Strategii
Etapele lecţii alocat de
(min) evaluare
Forme
Activitatea Activitatea elevului Metode Mijloace de
profesorului organi
-zare
1.Captarea 2 min Verifică prezenta Se pregătesc de oră. Conver Catalog Frontal
atenţiei elevilor. saţia
elevului Asigură un climat
favorabil începerii
orei şi a materialului
necesar.
2. 10 min Elevii urmaresc cu atentie si raspund la Conver Caiete de Frontal Observarea
Reactualizare 2. Care sunt notatiile intrebarile adresate de profesor. saţia clasă Indivi- sistematică
a pt. functiile 1. Functiile trigonometrice sunt: Explica Cretă dual
cunoștințelor trigonometrice? sinusul, cosinusul, tangenta, ţia Tablă
învățate cotangenta.
3. Cum am definit 2. Notațiile pentru funcțiile Frontal
aceste functii trigonometrice sunt sin, cos, tg și
trgonometrice? ctg.
3. Sin= raportul dintre lungimea
catetei opuse unghiului si lungimea
ipotenuzei
cos=raportul dintre lunngimea
catetei alaturate unghiului si
ipotenuza
tg=raportul dintre lungimea catetei
Profesorul propune opuse unghiului si lungimea catetei
spre rezolvare alaturate ei
exercitiul 1 din fisa
de lucru.( Anexa1) ctg=raportul dintre lungimea catetei
alaturate unghiului si lungimea catetei
opuse unghiului.

Elevii vor ieși pe rând la tabla pentru


rezolvarea exercitiului 1:

1 √2
1. sin 30 °= sin 45 °=
2 2
3 3
sin 60 °= √ cos 30 °= √
2 2
2 1
cos 45 °= √ cos 60 °=
2 2
3
tg30 °= √ tg 45 °=1
3
tg 60° =√3 ctg 30 °=√ 3
3
ctg 45 °=1 ctg 60° = √
3

3. Enunțarea 1 min Voi anunța tema și Elevii retin obiectivele si scriu pe caiete Conver Caiete de Frontal Observarea
temei și a obiectivele lecției, astfel titlul lecției. saţia clasă sistematică
obiectivelor încât acestea sa fie pe Explica Cretă
înțelesul elevilor. ţia Tablă
Profesorul noteaza titlul
lecției pe tablă : Notiuni
de trigonometrie in
triunghiul dreptunghic.
35 min Profesrul propune Elevii vin pe rand la tabla pentru Explica
4.Obținerea elevilor rezolvarea fisei rezolvarea exercitiilor,iar ceilalti elevi tia Fișă de Frontal
performanței de lucru.(Anexa1) lucreaza in caiete. lucru
Tablă
Cretă
1. Fie Δ ABC cu 1) a) m ( ¿C )=180 °− ( 90° +30 ° ) Caiet de
m ( ∢ A )=900 , =60° clasă
m ( ∢ B )=300 si AC
AC=1. b) sin 30 °=
BC
a)Determinati masura 1 1
unghiului C. =
2 BC
b)Calculati lungimile
BC si AB. BC=2
c)Copiati si AB
sin 60 °=
completati: BC
AC … … 3 …AB
sin 300= = ; cos 300= √ ==
… 2 BC2 … 2
AC … …
= ; ctg30 = AB= =… √ 3
0 0
tg30 =
… √3 AC
0 AC 1
c ) sin 30 = = ;
BC 2

AB √ 3
cos 30 0= =
BC 2

AC 1
tg30 0= = ;
AB √ 3

AB
ctg 300= =√ 3
2. Asociaţi fiecare AC
litera din coloana A cu
cifra din coloana B
astfel încât asocierile
făcute să exprime 1 1 2
2) a) 2 + 2 = 2 =1
propoziţii matematice
adevărate.
3 3 3+2 √ 3 3 √ 3
b) √ + √ = √ =
2 1 2 2

3 .Într-un triunghi 2 3 2+ 3
dreptunghic MNP , m( c) √ + √ = √ √
2 2 2
¿ N ¿=90, se cunosc
m(<M)=60 și MN=8 MN
cm.Calculati: 3) a ¿ cos 60 °= MP ;
a)Perimetrul
triunghiului MNP. 1 8
= ;
b) Aria triunghiului 2 MP
MNP.
MP=16 cm

NP
sin 60 °= ;
16

√ 3 = NP ;
2 16

NP=8√ 3 cm

P=8+16+8√ 3=(24+8√3) cm
8 ∙8 √ 3
b) A= =32 √ 3 c m2
2

4. Un △ABC are
laturile AB=9 cm,
AC=12 cm si BC=15 4. a)Dacă BC2= AC2 + AB2 ,
cm. Aflati:
triunghiul ABC are m ( ¿ A )=90°
a) m(∢A);
152=92+ 122 ;
b) Perimetrul △ABC;
225=225 ( A )
c) sin∢C;
9∗12 2
d) tg∢B. b) A= 2 =54 cm

AB 3
c) sinC= BC = 5

AC 4
d) tgB= AB = 3

5.. Obținerea 2 min Profesorul explică ce Notează sarcinile de lucru. Conver Caiete de Frontal
transferului au de făcut elevii saţia clasă
pentru lecţia Creta
următoare şi le dă Tablă
tema de lucru pentru
acasă din culegere
pagina 143 ex 2,
4,7(b,c,d,e,f)
Anexa 1 Fișă de lucru

Completati tabelul

sin cos tg ctg


0
30

45 0

600

1.Fie Δ ABC cu m ( ∢ A )=900 , m ( ∢ B )=300 si AC=1.


a)Determinati masura unghiului C .
b)Calculati lungimile BC si AB.
c)Copiati si completati:
AC … … …
sin 300= = ; cos 300= =
… 2 BC …
AC … …
tg 30 0= = ; ctg300 = =…
… √3 AC
2. Asociaţi fiecare litera din coloana A cu cifra din coloana B astfel încât asocierile făcute să exprime propoziţii
matematice adevărate.

A B
0 0
a) sin 30 +cos60 =. .. .. . .
0 0
b) cos30 +tg60 =.... .. . √3
0 0 1. 2
c) sin 45 +sin 60 =. .. . .. .
2. 1
√2+√ 3
3. 2
3 √3
4. 2

3. Într-un triunghi dreptunghic MNP , m(¿ N ¿=90, se cunosc m(<M)=60 și MN=8 cm.Calculati:
a) Perimetrul triunghiului MNP.
b) Aria triunghiului MNP.
4. Un △ABC are laturile AB=9 cm, AC=12 cm si BC=15 cm. Aflati:

a) m(∢A); b) Perimetrul △ABC; c) sin∢C; d) tg∢B.

S-ar putea să vă placă și