Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28.03.2019 PROFESOR: Râncu Raluca

CLASA: a VII-a

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Plopu Dărmăneşti

DISCIPLINA: Matematică- Geometrie


UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de trigonometrie
TEMA LECŢIEI: Evaluare (Rezolvarea triunhiului dreptunghic, aria triughiului)
TIPUL LECŢIEI: Lecție de evaluare
RESURE:
 UMANE: 12 elevi
 TEMPORALE: 50 minute
 BIBLIOGRAFIE:
1. A. Negrilă, M. Negrilă, Matematică, Algebră, Geometrie partea II, Editura PARALELA 45, București, 2015;
2. D.Radu, E.Radu, , Matematică, Manual pentru clasa a VII-a, Editura TEORA, București, 2012.
COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete.
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Recunoașterea si descrierea noțiunilor trigonometrice în triunghiul dreptunghic(sinusul, cosinusul, tangenta, cotangenta unui unghi
ascuțit).
2. Aplicarea noțiunilor de trionometrie într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia.
3. Transpunerea rezultatelor obtinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situatii-problema date.
4. Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii calculelor de lungimi de segmente, de masuri de unghiuri si de arii.
5. Interpretarea informatiilor deduse din rezolvari in corelatie cu anumite situatii practice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :


OC1. Sa cunoasca modul de determinare a valorilor functiilor trigonometrice, ale unghiurilor de 30°, 45° si 60°.
OC2. Sa scrie relatiile matematice ale elementelor de trigonometrie intr-un triunghi dreptunghic.

O𝑪𝟑 . Sa determine lungimi de segmente si masuri de unghiuri folosind relatii metrice in triunghiul dreptunghic si elemente de trigonometrie.

O𝑪𝟒 . Sa aplice corect formulele pentru determinarea ariei unui triunghi.

b) Afective:
OA1. Stimularea curiozităţii şi a imaginaţiei;
OA2.Dezvoltarea spiritului de observaţie, atenţiei concentrate şi a simţului critic şi apreciativ.

c) Psihomotorii:

Opm1. Să adopte o poziţie corectă în bancă;


Opm2. Să aibă un comportament adecvat şi mişcări ale trupului controlate;
Opm3. Să scrie corect şi ordonat.

STRATEGII OPERAŢIONALE:
a) Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică şi catehetică, demonstraţia, exerciţiul, observaţia;
b) Mijloace de realizare: manualul, tabla, creta, caiete de teme, caiete de notiţe, fişe de lucru, teste de evaluare.
c) Forme de organizare a activităţii: individuala, frontală.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Conţinut şi sarcini de învăţare Strategii didactice
Timpu Strategii
Etapele lecţii l alocat Forme de
(min) Activitatea Activitatea elevului Metode Mijloac de evaluare
profesorului e organi
-zare
1.Captarea 2 min Verifică prezenta Se pregătesc de oră. Conversaţ Catalog Frontal
atenţiei elevilor. ia
elevului Asigură un climat
favorabil începerii orei
şi a materialului
necesar.
2.Actualizarea 18 min Profesorul le adreseaza Elevii urmaresc cu atentie si raspund la Conversaţ Caiete Frontal Observarea
cunoştinţelor elevilor urmatoarele intrebarile adresate de profesor. ia de clasă Indivi- sistematică
învăţate ce întrebări 1. Functiile trigonometrice sunt: Explicaţia Cretă dual
urmează a fi sinusul, cosinusul, tangenta, Tablă
evaluate 1. Care sunt functiile cotangenta.
trigonometrice 2. Notațiile pentru funcțiile Frontal
studiate? trigonometrice sunt sin, cos, tg și Conversaţ
ctg. ia
2. Care sunt notatiile catehetică
pt. functiile 3. Sin= raportul dintre lungimea catetei
trigonometrice? opuse unghiului si lungimea
ipotenuzei
3. Cum am definit cos=raportul dintre lunngimea
aceste functii catetei alaturate unghiului si
trgonometrice? ipotenuza
tg=raportul dintre lungimea catetei
opuse unghiului si lungimea catetei
alaturate ei

ctg=raportul dintre lungimea catetei


alaturate unghiului si lungimea catetei
opuse unghiului.

Profesorul propune spre Elevii vor ieși pe rând la tabla pentru


rezolvare exercitii din rezolvarea exercitiilor.
fisa de lucru.( Anexa1)
1 √2
1. 𝑠𝑖𝑛30° = 2 𝑠𝑖𝑛45° = 2
√3 √3
𝑠𝑖𝑛60° = 𝑐𝑜𝑠30° =
2 2
√2 1
𝑐𝑜𝑠45° = 𝑐𝑜𝑠60° =
2 2
√3
𝑡𝑔30° = 𝑡𝑔45° = 1
3
𝑡𝑔60° = √3 𝑐𝑡𝑔30° = √3
√3
𝑐𝑡𝑔45° = 1 𝑐𝑡𝑔60° =
3
2. a) 𝑚(< 𝐶) = 180° − (90° + 30°)
=60°
𝐴𝐶
b) 𝑠𝑖𝑛30° =
𝐵𝐶
1 1
=
2 𝐵𝐶
𝐵𝐶 = 2
𝐴𝐵
𝑠𝑖𝑛60° =
𝐵𝐶
√3 𝐴𝐵
=
2 2
𝐴𝐵 = √3
𝐴𝐶 1
c) sin 300 = 𝐵𝐶 = 2 ;

𝐴𝐵 √3
cos 300 = =
𝐵𝐶 2
𝐴𝐶 1
𝑡𝑔 300 = 𝐴𝐵 = ;
√3

𝐴𝐵
𝑐𝑡𝑔 300 = = √3
𝐴𝐶
𝐴𝐵 𝐴𝐶 sin 𝐴
3)Aria ABC = = 18𝑐𝑚2
2

3. Precizarea 30 min Elevii primesc testul de Elevii se pregatesc pentru evaluare . Evaluare Test de Frontal Observarea
conținutului ce evaluare ce urmează a fi evaluare sistematică
urmează a fi rezolvat.( Anexa2)
verificat
Anexa 1

Fișă de lucru

1. Completati tabelul

sin cos tg ctg


300

450

600

2. Fie Δ𝐴𝐵𝐶 cu 𝑚(∢𝐴) = 900 , 𝑚(∢𝐵) = 300 si 𝐴𝐶 = 1.


a)Determinati masura unghiului 𝐶.
b)Calculati lungimile 𝐵𝐶 si 𝐴𝐵.
c)Copiati si completati:
𝐴𝐶 … … …
𝑠𝑖𝑛 300 = = ; cos 300 = =
… 2 𝐵𝐶 …
𝐴𝐶 … …
𝑡𝑔 300 = = ; 𝑐𝑡𝑔 300 = =⋯
… √3 𝐴𝐶
3. Calculați aria unui triunghi ABC, dacă AB=4√3 𝑐𝑚, 𝐴𝐶 = 6√3 𝑐𝑚 și m(<
𝐴) = 30°.
Nume............ Data........
Prenume..........
Test de evaluare
Clasa a VII- a – Sem II
Notiuni de trigonometrie

 Toate subiectele sunt obligaori.


 Timp de lucru 30 de minute.
 Din oficiu se acorda 10 puncte.

1) Asociaţi fiecare litera din coloana A cu cifra din coloana B astfel încât
asocierile făcute să exprime propoziţii matematice adevărate.

A B
a) sin 300  cos 600  ....... 1. 3
2
b) cos 300  tg600  ....... 2. 1
c) sin 45  sin 60  .......
0 0
3. 2 3
2
4. 3 3
2

2) Într-un triunghi dreptunghic MNP , m(< 𝑁)=90, se cunosc m(<M)=60 și


MN=8 cm.Calculati:
a) Perimetrul triunghiului MNP.
b) Aria triunghiului MNP.

3) Un △ABC are laturile AB=9 cm, AC=12 cm si BC=15 cm. Aflati:


a) m(∢A);
b) aria △ABC;
c) sin∢C;
d) tg∢B.
Barem de evaluare si notare
Clasa VII-a
Noțiuni de trigonometrie

(30 p) 1.
1 1 2
(10p) a) + = =1
2 2 2

√3 √3 √3+2√3 3√ 3
(10p) b) + = =
2 1 2 2

√2 √3 √2+√3
(10p) c) + =
2 2 2

(20p) 2.
𝑀𝑁 1 8
(5p) 𝑎) 𝑐𝑜𝑠60° = ; = ; 𝑀𝑃 = 16 𝑐𝑚
𝑀𝑃 2 𝑀𝑃

𝑁𝑃 √3 𝑁𝑃
(5p) 𝑠𝑖𝑛60° = ; = ; NP=8√3 𝑐𝑚
16 2 16

(5p) P=8+16+8√3=(24+8√3) cm
8∙8√3
(5p) b) A= = 32√3𝑐𝑚2
2

(40p) 3.

(5p) a) Dacă 𝐵𝐶 2 = 𝐴𝐶 2 + 𝐴𝐵2 , 𝑡𝑟𝑖𝑢𝑛𝑔ℎ𝑖𝑢𝑙 𝐴𝐵𝐶 𝑎𝑟𝑒 m(< A) = 90°

152 = 92 + 122 ; 225 = 225 (𝐴)


9∗12
(5p) b) 𝐴 = = 54𝑐𝑚2
2

𝐴𝐵 3
(5p) c) 𝑠𝑖𝑛𝐶 = =
𝐵𝐶 5

𝐴𝐶 4
(5p) d) 𝑡𝑔𝐵 = =
𝐴𝐵 3

S-ar putea să vă placă și