Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

I. Date generale:
Data:25 05. 2021
Clasa: a-VII-a
Profesor:
Disciplina: Matematică (Geometrie)
Titlul lectiei: Aria triunghiului
Unitatea de învăţare: Elemente de trigonometrie
Tipul lecției: Dobândirea de noi cunoştinţe
Durata lecțtiei: 50 minute
Locul de desfășurare: Sala de clasă
Competenţe specifice
A) Cognitive::
CG1. Utilizarea proprietăților calitative și metrice ale triunghiurilor în rezolvarea unor
probleme
CC1. Enunţarea şi aplicarea corectă a formulelor pentru aria triunghiului oarecare, în funcţie
de elementele cunoscute
CC2. Determinarea, prin calcul, a ariei unui triunghi oarecare folosind adecvat formulele,
determinarea lungimii unui segment (înălţime sau latură )
CC3. Aplicarea metodelor cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvării problemelor
CC4. Interpretarea informațiilor deduse din rezolvări în corelație cu anumite situații practice.
CC5. Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculelor de
lungimi de segmente, de măsuri de unghiuri și de arii
B) Psihomotorii
CP1 – Să aşeze corect în pagină ;
CP2 – Să scrie lizibil pe caiete şi pe tablă;
C) Afective
CA1 – Să fie atenţi;
CA2 – Să participe afectiv și activ la lecţie;
CA3 – Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii;
Metode și procedee de instruire :
M1: Conversația
M2: Expunerea
M3: Explicația
M4: Exercițiul
M5 :Exemplificarea
M6 :Problematizarea
M7: Demonstrația
Mijloace de învățământ :
- catalog, cretă, tabla, manual, caiet, instrumente de geometrie, culegeri
Bibliografie :
SCENARIUL LECŢIEI

Strategii didactice
Metode Mijloac Competen
Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor țe Timp
de e de specifice
învățar învățare
e
Notarea in catalog a absentilor, verificarea
1.Organizarea existenţei resurselor materiale necesare Elevul de serviciu dictează absenţii M1 Catalog CA1 1
clasei Asigurarea condiţiilor optime pentru
pentru lecţie desfăşurarea lecţiei
2. Verificarea Se verifică modul de rezolvare a temei , iar Elevii prezintă caietele de temă. M1 Caiete CA1 1
temei problemele nerezolvate se vor rezolva la tabla
pentru
acasă
Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor
3.Verificare predate anterior:
a 1. Definiți sinusul măsurii unghiului ascuțit 1. Sinusul măsurii unui unghi ascutit
cunoştinţelor într-un triunghi dreptunghic. într-un triunghi dreptunghic este
anterioare raportul dintre lungimea catetei opuse
unghiului și lungimea ipotenuzei.
/Captarea
atenţiei 2. valorile sinusului pentru unghiurile
2. Care sunt valorile sinusului pentru unghiurile cu măsura de 300,450 si 600 sunt :
cu măsura de 300,450 si 600. 1 2 8
sin 300 = , sin 450 = și M1,
2 2 M2, CC1
3 M3,
sin 600= .
2 CP1,
CP2,
CA1
3. Prin aria unui triunghi înțelegem Creta ,
3. Ce înțelegem prin aria unui triunghi. semiprodusul dintre lungimea unei CA2
(aria suprafeței care constituie interiorul laturi a triunghiului si lungimea Tabla
acestuia) inaltimii corespunzatoare acelei laturi. Instrument
Cu alte cuvinte aria unui triunghi este e de
semiprodusul dintre “baza” si geometrie
“inaltime”
4. Înălţimea unui triunghi este
4. Definiţi înălţimea unui triunghi. segmentul care uneşte un varf al
triunghiului cu piciorul
perpendicularei duse din vârf pe latura
opusă.

5. Care sunt unitățile de măsură pentru arie ? 5. Unitatea de măsură pentru arie este
metrul pătrat cu multiplii şi
submultiplii săi.

6. Ce înțelegem prin figuri echivalente? 6. Două figuri care au aceeași arie se


numesc figure echivalente.

Profesorul apreciază şi corectează răspunsurile


elevilor
4.Anunțarea Se va scrie pe tablă data şi titlul lecţiei „Aria
temei noi și a triunghiului”
obiectivelor Informarea elevilor asupra obiectivelor
lecției principale ale lectiei :
Cunoaşterea formulelor pentru aria triunghiului
Creta
oarecare Elevii își noteză titlul lecției în caiete:
Tabla CA1
Aplicarea adecvată a acestor formule, aflarea CA3
unor elemente ale triunghiului cu ajutorul Aria triunghiului M1 3
acestor formule.
În clasa a VI-a am învăţat formula ariei unui
triunghi ca fiind semiprodusul dintre lungimea
unei laturi şi lungimea înălţimii
corespunzătoare ei.
Abia în clasa a VII-a la capitolul Asemănare
am demonstrate că produsul dintre lungimea
unei laturi şi lungimea înălţimea
corespunzătoare ei este acelaşi pentru toate cele
trei laturi.
5. Prezentarea 1. Deci, fie ∆ABC
conţinutului
lecţiei noi

Elevii sunt atenţi la explicaţii apoi


scriu în caiete

și AB=c, AC=b, BC=a,


AD  BC, DBC și AD=ha M1 Marker
BE  AC, EAC și BE=hb M2 Tabla
CF  AB, FAB și CF=hc Elevii sunt atenţi, răspund solicitărilor M3 Instrument
Atunci profesorului M6 e de
M7 geometrie CG1
caiete CC1,
A ABB = a 2h

a b  hb
= 2
c  hc
= 2 CC2,
CC4,
CP1,
CP2,
2) Aria unui triunghi când se cunosc lungimile CA1,
a două laturi şi măsura unghiului dintre ele. Cu ajutorul elevilor se demonstrează CA2,
Fie ∆ABC formula de calcul a ariei când se cunosc CA3
AC= b, BC=a, <ACB = C, două laturi şi unghiul cuprins între ele.

A ∆ABC =
a  ha
2
În ∆ADC, < D=900 sin C= AD/AC 
Deci, 2 M5,M7
h  p(p a)(p b)(p c)
A ∆ABC =
a  ha a 2
= ∙ p(p a)(p b)(p c) c
c
abc
2 2 a
unde p 
= p(p a)(p b)(p c)  2

A ABC
∆ = p(p a)(p b)(p c) , unde
abc
p →formula lui Heron
2

Propoziția 1. Dacă ∆ABC este dreptunghic  1.


C 1 ∙ C2 b ∙ c
A ∆ ABC =
2 2

Propoziția 2. Dacă ∆ABC este echilateral de


2.
latură a 
2
a ∙
√3
Deci aria triunghiului echilateral este A ∆ ABC =
a∙ a ∙ sin 60
=
°
2
=
a
2
√3
2 2 4
a2 √ 3
A ∆ ABC =
4 , unde a este lungimea
laturii triunghiului echilateral.
Elevii își noteză în caiete şi sunt atenţi la
explicaţii.
Asupra acestei formule vom reveni și la
poligoane regulate.

3 . A ∆AMB= A ∆AMC
Propoziția 3 Dacă [AM]- mediana ∆ABC  ( triunghiurile sunt echivalente).
Propoziția 4 Raportul ariilor a două triunghiuri
asemenea este egal cu pătratul raportului de
asemănare. A ∆ ABC 2
=k
A∆ A B C
' ' '

∆ABC~∆A′B′C′ 

AB BC AC
k= = =
A ' B ' B' C ' A ' C '
Propoziția 5 Ariile a două triunghiuri
congruente sunt egale.

Teorema 1 (de aditivitate a ariilor)

Fie ∆ABC si D (BC) atunci


A ∆ABD + A ∆ADC = A ∆ABC

Teorema 2 (de aditivitate)

Fie ∆ABC si MInt (∆ABC) atunci


A ∆MAB + A ∆MAC + A ∆MBC = A ∆ABC

6. Asigurarea Elevii vor primi fișe de lucru


retenției Fişă de lucru Caiete
1. Calculaţi aria ∆ABC dacă: Tablă CG1
Elevii rezolvă fișa primită pe caiete
M4 Marker CC1
a) AC= 10 cm, BC = 8 cm şi < C=300 ; apoi se rezolvă la tablă. M6 Instrumente CC2
b) AB= AC= BC= 4 cm; M7 de CC3 10
c) AB= 6 cm; AC= 8 cm şi BC=12 cm; geometrie CC4
d) AC= 7 2 cm, BC=4 2 cm şi < C=900 CC5
CP1
e) AB=3,6 cm, AC=4 cm şi
CP2
< BAC=1500; CA1
f) AB=AC, < A=900 şi BC= 40 cm. CA2

7. Asigurarea Elevii vor primi un test cu probleme de calcul a Elevii rezolvă testul primit M4, M6 caiete CC2 10
feedback-ului ariei unui triunghi folosind noțiunile noi. CC3

8. Aprecierea Elevii vor fi apreciaţi verbal şi notaţi cei care au Elevii sunt atenți la observațiile și M1 CA1 1
elevilor fost activi la lecţie aprecierile profesorului.

9. Tema Se vor dicta exerciţiile pentru tema din culegere, Elevii îşi notează tema în caiete. Caiete CA1 1
pentru acasă care conţine probleme asemănătoare cu cele M1 Culegeri
rezolvate în clasă

Fişă de aprofundare (temă suplimentară)


1) Fie G central de greutate al ∆ABC şi D
mijlocul laturii [BC]. Dacă GE||AB, E(BC) şi
A∆GDE=60 cm2 , atunci, calculaţi aria ∆ABC.
2) Laturile triunghiului ABC sunt direct
proporţionale cu numerele 13, 14 şi 15. Ştiind
că perimetrul triunghiului este egal cu 84 cm,
calculaţi aria triunghiului şi înălţimile sale.
Fişă de lucru
1. Calculaţi aria ∆ABC dacă:
a) AC= 10 cm, BC = 8 cm şi m ( <
C)=300 ;
b) AB= AC= BC= 4 cm;
c) AB= 6 cm; AC= 8 cm şi BC=12 cm;
d) AC= 7 2 2
cm, BC=4 cm şi < C=900
e) AB=3,6 cm, AC=4 cm şi < BAC=1500;

f) AB=AC, < A=900 şi BC= 40 cm.

Fişă de aprofundare
1) Fie G central de greutate al ∆ABC şi D mijlocul laturii [BC]. Dacă GE||AB, E(BC) şi A∆GDE=60 cm2 ,
atunci, calculaţi aria ∆ABC.
2) Laturile triunghiului ABC sunt direct proporţionale cu numerele 13, 14 şi 15. Ştiind că
perimetrul triunghiului este egal cu 84 cm, calculaţi aria triunghiului şi înălţimile sale.

S-ar putea să vă placă și