Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Movila Miresii


Profesor: Baltă Mirela
Disciplina : Matematică
Clasa: a VI - a A
Data: 9.02.2024
Unitatea de învățare: Congruența triunghiurilor
Tema lecției: Construcția triunghiurilor: cazurile LUL, ULU, LLL
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoștințe
Durata : 50 minute

COMPETENȚE SPECIFICE:
CS1. Identificarea triunghiurilor în configuraţii geometrice date
CS2. Stabilirea congruenţei triunghiurilor oarecare
CS4. Exprimarea proprietăţilor figurilor geometrice în limbaj matematic

COMPETENȚE DERIVATE:
 cognitive:
- definirea noțiunii de triunghi.
- identificarea elementele triunghiului.
- recunoașterea diferitelor tipuri de triunghiuri
 psihomotorii:
- să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
 Afective
- să fie atenţi și să participe afectiv şi activ la lecţie.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia; explicația; exerciţiul; problematizarea
 Mijloace și materiale didactice: manual, culegere, instrumente de geometrie
 Forme de organizare: frontală şi individuală
 Forme de evaluare: observația, apreciere orală, apreciere frontal, apreciere individual

1
Desfăşurarea lecţiei:

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si mijloace


Elevii îşi pregătesc, pe
Caiete, cărţi,
1. Moment banca, caietele,
Creez condiţiile optime necesare desfăşurării eficiente a lecţiei culegeri,instrumente
organizatoric instrumentele geometrice,
geometrice
cărţile si culegerile
Observaţia,
2. Verificarea temei Verific modul de efectuare a temei frontal și individual Prezintă caietele explicaţia,
conversaţia
Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi:
- ce este triunghiul; Observaţia,
3. Reactualizarea - clasificarea triunghiurilor; Răspund la întrebări conversaţia, lucrul
cunoștințelor - ce este perimetrul triunghiului; Rezolvă problemele individual
Propun rezolvarea unor probleme în care se identifică elementele Fisa nr. 1
triunghiului şi se calculează perimetrul
4. Anunţarea temei şi Anunţ tema și obiectivele: Îşi însuşesc tema si Explicaţia
transmiterea „Construcţia triunghiurilor: cazurile LUL, ULU, LLL” obiectivele lecţiei; Conversaţia
cunoştinţelor Construiesc, respectând euristica,
1. Să se construiască un triunghi care are măsura unui indicaţiile si folosind Exerciţiul
unghi de 700, iar lungimile laturilor alăturate lui de 2 cm şi 3 cm.(caz 1 instrumentele geometrice,
– LUL) triunghiuri.
a) desenăm mai întâi un unghi cu măsura de 700 şi notăm vârful cu A

70

b) considerăm pe laturile unghiului segmentele [AB] şi [AC] cu


lungimile de 3 cm, respectiv 2 cm

2
2 cm
70

A 3 cm

c) desenăm segmentul BC şi obţinem ∆ ABC, având cele trei elemente


cu măsurile cerute
C
2 cm
70
B
A 3 cm

2. Să se construiască un triunghi având lungimea unei laturi de 3,5


cm, iar masurile unghiurilor alăturate ei de 400 și 600 . (caz 2-ULU)
a) construim un segment cu lungimea de 3,5 cm pe care il notam [BC].

B C
3,5 cm

b) construim două semidrepte [BX și [CY situate de


aceeași parte a dreptei BC, având originea în B și C, astfel încât să
formeze unghiurile < CBX și < BCY având măsurile de 600 respectiv
400. Vârful A al triunghiului este situat la intersecţia semidreptelor [BX
și [CY

3
Y X
A

60 40

B C
3,5 cm
3. Să se construiască un triunghi având lungimile laturilor de 1,7
cm; 2 cm; 1 cm. (caz 3 - L.L.L.)
a) construim un segment având lungimea uneia dintre laturile
triunghiului, spre exemplu 2 cm și îl notăm [BC]
B C
2 cm

b) desenam un cerc cu centrul în B, având raza de 1,7 cm.

2 cm

B B C

c) desenam un alt cerc cu centrul in C, având raza de 1 cm.

4
A
2 cm

c
B B

A’

Observația 1: Construcția unui Δ se poate face numai dacă suma


oricăror două laturi este mai mare decât a treia latura: se demonstrează
cu ajutorul segmentelor.
Observația 2: Construcția triunghiului este posibilă numai dacă suma a
2 unghiuri este mai mică de 1800.

5. Fixarea
Care sunt cazurile de construcţie ale triunghiurilor? Răspund la întrebări
cunoştinţelor
Notez pe tablă tema pentru acasă și ofer explicații pentru rezolvarea Cer lămuriri referitoare la
6. Tema pentru acasă
acestora. tema.

5
FISA DE LUCRU NR. 1

P
1.Fie triunghiul din figura 1. Numiţi:
a) Laturile triunghiului , Fig.1.
b) Vârfurile triunghiului;
c) Unghiurile triunghiului (folosind 3 litere);
d) Latura opusă unghiului ;
e) Latura opusă unghiului ;
f) Unghiul opus laturii PM;
N
g) Unghiul opus laturii MN; M
h) Unghiurile alăturate laturii NP;
i) Laturile care formează unghiul . E
Fig.2.
Haşuraţi interiorul triunghiului MNP.

2.Fie triunghiul dreptunghic din figura2. Numiţi:


a) Ipotenuza ;
b) Catetele;
c) Unghiul drept;
d) Unghiurile ascuţite. D F
e) Laturile care formează unghiul ; T
f) Unghiurile alăturate ipotenuzei;
g) Unghiurile alăturate catetei DE. Fig.3.
3.Fie triunghiul isoscel din figura 3.Numiţi:
a) Laturile congruente;
b) Baza;
c) Vârful ;
d) Unghiurile alăturate bazei;
e) Laturile care formează unghiul .

4.Calculaţi perimetrul şi semiperimetrul unui triunghi cu R S


lungimile laturilor de 1,3 dm ; 0,14m şi 15 cm.
5.Un triunghi isoscel ABC are AB=AC=7 cm şi BC=4
cm. Calculaţi perimetrul şi semiperimetrul.
6.Semiperimetrul unui triunghi echilateral este egal cu 15 cm. Aflaţi lungimea laturii.
7.Completaţi enunţurile de mai jos pentru a obţine propoziţii adevărate:
a) Triunghiul care are un unghi …………………. se numeşte triunghi obtuzunghic.
b) Un triunghi în care orice două laturi nu sunt congruente se numeşte ………………..
c) Triunghiul care are un unghi drept se numeşte triunghi ……………………………….
Celelalte două unghiuri ale sale sunt unghiuri ……………………………………
d) Triunghiul care are două laturi de lungimi egale se numeşte triunghi ………………

S-ar putea să vă placă și