Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Clasa a VIII-a
Data
Propunător Vîlcan Mihaela
Disciplina Matematică
Unitatea de învăţare Corpuri rotunde
Titlul lecției Aria și volumul cilindrului circular drept
Tipul lecţiei Predare – asimilare de noi cunoştinţe
Durata lecţiei 50 minute
Locul de desfăşurare Sala de clasă

Competenţe specifice 1. Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăţi ale unor figuri


geometrice plane în corpuri rotunde sau pe desfăşurările
acestora
2. Recunoaşterea şi descrierea cilindrului circular drept
3. Identificarea elementelor cilindrului circular drept
4. Descrierea, executarea desfăşurării cilindrului circular drept
5.Reproducerea şi utilizarea formulelor de calcul pentru Al, At
şi V cilindrului circular drept

Obiectivele La sfârșitul orei de matematică, elevii vor fi capabili să:


operaționale ale lecției -recunoască cilindrul circular drept;
-realizeze reprezentarile spatiale ale cilindrului circular drept;
-identifice elementele cilindrului circular drept;
-aplice formulele de calcul pentru arii și volum;
-evidențieze secțiuni paralele cu baza și secțiuni axiale ale
cilindrului circular drept.

Metode şi procedee de Conversaţia, Expunerea, Explicaţia, Exemplificarea,


1
instruire Exerciţiul,Demonstrația,Învățarea prin descoperire
Mijloace de învăţare Laptop, videoproiector, manual, culegere, caiet, tablă, corpuri
geometrice
Forme de evaluare Evaluare formativă la începutul activității prin: metoda
chestionării orale, observarea corectitudinii rezultatelor
obținute de către elevi la munca independentă
Evaluare formativă pe tot parcursul activității, prin: metoda
chestionării orale, metoda exercițiului, observarea sistematică a
activității individuale/ frontale, observarea și verificarea
rezultatelor obținute la rezolvările de exerciții și probleme la
temele de lucru în clasă, verificarea și notarea răspunsurilor
formulate la întrebările adresate, reflecții.

Forme de organizare Frontal, individual


a activității
Bibliografie Basarab C., Drăcea D., Cristea C., Seclăman D.-manual pentru
clasa a VIII a
Manual digital, https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a
%20VIII-a/Matematica/SU5UVUlURVhUICBTLlIu/#
Didactic.ro

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii


2
didactice
1. Moment - efectuarea prezenţei elevilor, notarea în catalog a
organizatoric absenţilor, verificarea existenţei resurselor materiale
Conversaţia
necesare
- asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei
2. Captarea - verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor predate anterior
atenţiei 1. Cum putem clasifica corpurile geometrice studiate ?
R: -corpuri geometrice mărginite de fețe plane( prisme,
piramide, trunchiuri de piramidă);
-corpuri rotunde ( cilindrul, conul, sfera).
2. a)Dacă privești bazele celor 2 corpuri prin ce se
deosebește o prismă dreaptă de un cilindru circular drept?
R: -prisma are baza un poligon iar cilindrul un cerc;

Conversaţia
Explicația

b)Determină lungimea unui cerc cu raza de 3 cm.


R: L= 2πr
L=2·π·3 cm= 6π cm;
c)Determină aria unui disc cu raza de 4 cm.
R:A=π·r²
A=4²· π = 16π cm²

3. Anunţarea Aria și volumul cilindrului circular drept


temei şi a -vom descrie cilindrul circular drept și vom identifica
obiectivelor elementele acestuia;
-vom descrie și executa desfășurarea cilindrului circular Conversaţia
drept;
-vom utiliza formulele pentru calculul ariei laterale, ariei
totale și volumului cilindrului circular drept.
4.Transmiterea Cilindrul circular drept- este corpul de rotație care se
cunoştinţelor obține prin rotirea unei suprafețe dreptunghiulare în jurul
uneia dintre laturile sale.
Cu ajutorul fișei Știu/ Vreau să știu/ Am învățat (anexa 1)
ne amintim câteva lucruri importante despre cilindrul
circular drept; elevii completează rubrica ”Știu”, împreună
3
completăm rubrica ”Vreau să știu”.
Convenţii de desen. Notaţii

Conversaţia
Expunerea
Explicaţia
Demonstrația

AO=R; AB=diametru; AA’=BB’=OO’=h=G;


R – raza cercului (bazelor)
G – generatoarea (înălţimea)
Bazele: cercuri
Suprafața laterală: un dreptunghi
Desfășurarea cilindrului circular drept

Dreapta OO´-se numește axa cilindrului( axă de rotație);


Segmentul AA´ -se numește generatoare;
Distanța dintre cele 2 baze se numește înălțime ( h= G).
Formulele pentru arie și volum le putem descoperi prin
4
analogie cu prisma ( anexa 2)( prezint analogia cu prisma,
după care notăm formulele pe tablă și în caiete).
Secțiuni în cilindrul circular drept

a)secțiuni paralele cu baza: prin intersecția unui cilindru


circular drept cu un plan paralel cu baza, obținem un disc
congruent cu baza;
Învățarea prin
descoperire

b)secțiunea axială: se obține prin intersecția unui cilindru


circular drept cu un plan care conține axa;
-o secțiune axială într-un cilindru este un dreptunghi,
având ca dimensiuni lungimea diametrului și lungimea
generatoarei cilindrului dat.

5.Intensificarea Rezolvarea problemelor 1, 2, 3 din manual .


retenţiei şi Conversaţia
asigurarea Exemplificarea
transferului Explicaţia

6. Evaluarea Recapitulare prin sondaj oral a noţiunii de cilindru, a


însuşirii elementelor acestuia, a formulelor de calcul.
cunoştinţelor Completarea fișei ”Stiu-Vreau să știu-Am învățat”, la Conversaţia
rubrica ”Am învățat” . Explicaţia
Aprecierea activității, notarea elevilor care au fost activi.

7. Tema pentru Problema 4- manual. Conversaţie


acasă

5
Anexa 1
Cilindrul circular drept

Un cilindru circular drept are raza egală cu 4 cm


*Secţiunea axială ...................... şi generatoarea egală cu 10 cm.
................................................... Calculaţi:
a) aria bazei.......................................................
*Secțiunea paralelă cu baza a) b) aria laterală....................................................
.................................................. b) c) aria totală.......................................................
c) d) volumul.........................................................
*Aria bazei................................ d) e)diagonala secţiunii axiale...............................
e) ..........................................................................
*Aria laterală............................ f) f)aria secțiunii axiale...........................................
. g) ............................................................................
ELEMENTELE: *Aria totală................................
h)
Raza.......;Diametrul............ *Volumul..................................
Bazele.................................
Înălţimea.............................
Generatoarea.......................
Suprafaţa laterală.................
Desfăşurarea........................

Anexa 2 Analogie între formulele de la prisma dreaptă și cilindru circular drept


6
7

S-ar putea să vă placă și