Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.05.2017
Clasa: a VIII-a A
Profesor: Calciov Bogdan Iosif
Disciplina: Matematica-Algebra
Unitatea de invatare: Corpuri rotunde (arii şi volume)
Titlul lectiei: Conul circular drept: descriere, desfăşurare, secŃiuni paralele cu baza, sectiuni axiale. Aria laterală, arie totală, volum.
Tipul lectiei: De dobandire de noi cunostinte
Competente generale:
1) Cunoaşterea şi întelegerea conceptelor, a terminologiei a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2) Dezvoltarea capacitătilor de explorare / investigare şi rezolvare de probleme;
3) Dezvoltarea capacitătii de a comunica, utilizând limbajul matematic;
4) Dezvoltarea interesului şi motivatiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.
Obiective de referinta:
1) Elevii să recunoască şi să descrie conul circular drept (ca şi corp de rotatie)
2)Elevii să cunoască reprezentarea în plan a conului circular drept;
3) Elevii să identifice elementele conului ( vârf, bază, rază, generatoare, înăltime, suprafată laterală şi totală);
4) Elevii să utilizeze în probleme relatia dintre elementele trunchiului şi să calculeze ariile şi volumul conului.
Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, exerciţiul, munca individuala;
Mijloace de invatamant: fişă de lucru, manualul/culegerea de matematică, smart tv, laptop, fişă de învăţare, tablă, cretă,
Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupe.
Resurse
1. umane: 18 elevi;
2. temporale: 50 minute;
3. spaţiale: sala de clasă
Bibliografie:
Scenariu didactic

Secventele lectiei Activitatea profesorului Strategii Forme de Evaluarea


didactice organizare
Moment Profesorul creează condiţiile necesare desfăşurării Conversatia -frontal
organizatoric lecţiei. Verifică prezenţa elevilor.

Reactualizarea Se repetă notiunile teoretice din lectia anterioară Conversatia -frontal Chestionarea
cunostintelor prin următoarele întrebări: Exercitiul orala
1. Ce corpuri geometrice studiem?
2. Ce întelegem prin corpuri rotunde?
3. Dati exemple de obiecte care au formă de : -individual
cilindru, con , sferă.
4. Descrieti cilindrul circular drept.( cum se
obtine şi din ce este alcătuit)
5. Ce reprezintă desfăşurarea laterală a cilindrului
circular drept?
6. Ce sunt sectiunile paralele cu baza, respectiv
sectiunea axială?
7. Cum se află aria laterală, aria totală şi volumul
cilindrului?

Anuntarea titlului si Ne propunem să discutăm conul circular drept: -frontal


a obiectivelor lectiei descriere, desfăşurare, sectiuni paralele cu baza, Conversatia
sectiuni axiale. Aria laterală, aria totală, volum
Continutul noii lectii se prezintă cu ajutorul unui -individual Observarea
laptop si smart tv, prin intermediul unui software Conversatia sistematica
matematic, pentru lectia Conul, (folosit pentru
obtinerea conului ca şi corp de rotatie şi
determinarea ariei totale a conului). Apoi se
înmânează elevilor fişa lectiei cu toate notiunile
Dirijarea invatarii noii lectii, după care se face o scurtă prezentare a
noyiunilor din fişă sub forma unei prezentări
PowerPoint, pentru explicarea acestora.
Exercitiul
Fixarea i. Ce este conul ? Munca -individual
cunostintelor ii. Ce este sectiunea axială? individuala -frontal
iii. Ce este desfăşurarea laterală a conului? Explicatia
iv. Care sunt cele 3 triunghiuri importante in con?
Evaluarea si tema Notarea elevilor care s-au evidentiat in timpul orei -frontal
pentru acasa in caietul profesorului. Explicatia
Profesorul noteaza tema pentru acasa la tabla.
Profesorul da cateva indicatii de rezolvare a
problemelor.

S-ar putea să vă placă și