Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.04.2024
ORA: 1000-1050
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Ostroveni
PROFESOR: Șchiopu Ionuț Laurențiu
DISCIPLINA: Matematică, Geometrie
CLASA: a VIII-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ARII ŞI VOLUME ALE UNOR CORPURI GEOMETRICE
TITLUL LECŢIEI: Conul și trunchiul de con circular drept. Arie laterală, arie totală și
volum
TIPUL LECŢIEI: Însușire de noi cunoștințe
DURATA: 50 minute
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sală de clasă

Competențe specifice:
C.S. 1 Identificarea corpurilor geometrice şi a elementelor metrice necesare pentru calcularea
ariei sau a volumului acestora
C.S. 2 Prelucrarea unor date caracteristice ale corpurilor geometrice studiate în vederea
calculării unor elemente ale acestora
C.S. 3 Alegerea metodei adecvate pentru calcularea unor caracteristici numerice ale corpurilor
geometrice
C.S. 4 Utilizarea unor termeni şi expresii specifice pentru descrierea proprietăţilor figurilor şi
corpurilor geometrice
C.S. 5 Analizarea condiţiilor necesare pentru ca o configuraţie geometrică spațială să verifice
anumite cerinţe date
C.S. 6 Interpretarea informațiilor referitoare la distanțe, arii și volume după modelarea printr-o
configurație spațială a unei situații date din cotidian

COMPETENȚE DERIVATE:

a) Cognitive:

C1. Constructia corecta si recunoasterea elementelor unui con / trunchi de con


C2. Enuntare formulelor de calcul al ariei bazei (cerc), ariei laterale, ariei totale si a volumului
conului și trunchiului de con;
C3. Utilizarea corecta a formulele de calcul al ariei bazei (cerc), ariei laterale, ariei totale si a
volumului conului și trunchiului de con

b) Afective:
A1. Stimularea curiozităţii şi a imaginaţiei;
A2. Dezvoltarea spiritului de observaţie, atenţiei concentrate şi a simţului critic şi apreciativ.
c) Psihomotorii:

Cpm1. Să adopte o poziţie corectă în bancă;


Cpm2. Să aibă un comportament adecvat şi mişcări ale trupului controlate;
Cpm3. Să scrie corect şi ordonat.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicația, demonstrația, problematizarea


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: videoproiector, tablă, corpuri geometrice, cretă, manual.
FORME DE ORGANIZARE: frontală
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Etapele lecţiei Comp. Timp Conţinutul instructiv-educativ Evaluare
Metode şi Forme de
Mijloace
procedee activitate
1.Moment
Cpm1 Profesorul se asigură că desfăşurarea lecţiei se va face în condiții optime, apoi face
organizatoric
Cpm2 3 min prezența. Conversație - Individuală -

Acesta explică elevilor tema propusă spre dezbatere și ce cunoștințe noi își vor
2. Enunţarea Cpm3 însuși în cadrul lecției Conul și trunchiul de con circular drept, titlu care îl și
temei 2 min Conversație Tablă Frontală -
scrie pe tablă.

Pentru a face mai ușor de digerat noile informații profesorul începe lecția cu
întrebări simple: Ce este triunghiul dreptunghic? Cine știe să deseneze un triunghi
dreptunghic? Ce se întâmplă cu acel triunghi dacă îl rotim în jurul unei drepte care
A1
conține una din catete? Dar dacă decupăm triunghiul dreptunghic astfel încât să Videoproiector
3. Captarea obținem un trapez dreptunghic și repetăm mișcarea de rotație, ce observați? Continuă,
3 min Problematizare Frontală
atenției CS 4 orală
Machetă
Profesorul încearcă să găsească răspunsul la aceste întrebări împreună cu elevii,
utilizând machete din carton sau un filmuleț creat cu Geogebra.

După ce au găsit răspunsuri, mai mult sau mai puțin corecte, la aceste întrebări -
elevii sunt pregătiți să noteze:
4. Comunicarea 30 Explicația
Tablă Frontală
noilor cunoştinţe min
Conul circular drept este corpul generat prin rotația suprafeței unui triunghi
dreptunghic, în jurul unei catete.
CS1 Cateta care are ca dreaptă suport axa de rotație devine înălțimea conului (h),
cealaltă catetă este raza bazei conului (R), iar ipotenuza devine generatoare a
conului (G). V

h G

A B
R O

Pentru a deduce aria bazei, aria laterală și volumul avem nevoie de Explicația Tablă, cretă Frontală
câteva informații din geometria plană și de desfășurarea unui con.

Desfășurând conul obținem următoare două figuri geometrice:

CS2 - O bază în formă de disc de rază R, a cărei margine descrie un


cerc de centru O și rază R.
- O suprafață sub forma unui sector de disc a cărei rază este de fapt
generatoarea conului (G) și al cărei arc de cerc are lungimea
2𝜋𝑅.
Ne amintim că: A

𝐴𝑏𝑎𝑧𝑒𝑖 = 𝐴𝑑𝑖𝑠𝑐 = 𝜋𝑅 2 G
𝑃𝑏𝑎𝑧𝑒𝑖 = 𝐿𝑐𝑒𝑟𝑐 = 2𝜋𝑅

𝜋𝑅 2 ⋅𝑥 xo V
𝐴𝑠𝑒𝑐𝑡𝑜𝑟 = 3600
G
𝜋𝑅⋅𝑥
𝐿𝑠𝑒𝑐𝑡𝑜𝑟 = 1800
CS4 A1
În figura noastră 𝐿𝑐𝑒𝑟𝑐 = 𝐿𝑠𝑒𝑐𝑡𝑜𝑟 𝐴𝑉𝐴1 , deci
R
𝜋𝐺⋅𝑥 0 3600 𝑅
2𝜋𝑅 = 1800 ⟺ 360 𝜋𝑅 = 𝜋𝐺 ⋅ 𝑥 ⟺ 𝑥 = Descoperirea
𝐺 O Tablă, cretă Frontală
didactică
𝜋𝐺 2 ⋅𝑥 𝜋𝐺 2 3600 𝑅
𝐴𝑙 = 𝐴𝑠𝑒𝑐𝑡𝑜𝑟 𝐴𝑉𝐴1 = = 3600 ⋅ = 𝜋𝑅𝐺
3600 𝐺

𝐴𝑡 = 𝐴𝑏 + 𝐴𝑙 = 𝜋𝑅 2 + 𝜋𝑅𝐺 = 𝜋𝑅(𝑅 + 𝐺)

Pentru noțiunea de volum vom aproxima baza conului prin poligoane regulate cu
latura din ce în ce mai mică. Atunci, volumul piramidei va aproxima volumul
conului. Cum acesta este o treime din produsul dintre aria bazei și înălțimea
piramidei, intuim o formulă similară și la con.

1 1 2
𝜋𝑅 2 ℎ
𝑉 = ⋅ 𝐴𝑏 ⋅ ℎ = ⋅ 𝜋𝑅 ⋅ ℎ =
3 3 3

Trunchiul de con circular drept este corpul geometric obținut prin secționarea
unui con circular drept cu un plan paralel cu baza sau prin rotația suprafeței unui
trapez dreptunghic în jurul laturii neparalele, perpendiculare pe baze.
Bazele trapezului devin raze ale bazelor trunchiului, latura perpendiculară pe
baze este înălțimea trunchiului, iar a doua latură neparalelă devine generatoare a
trunchiului.

Notăm 𝑂′ 𝐶 = 𝑟 și 𝑂𝐵 = 𝑅, 𝐵𝐶 = 𝐺, 𝑂′ 𝑂 = ℎ
𝐴𝑏 = 𝜋 ⋅ 𝑂′ 𝐶 2 = 𝜋𝑟 2 D 𝑂’ C
CS1 𝐴𝐵 = 𝜋 ⋅ 𝑂𝐵 2 = 𝜋𝑅 2
𝐴𝑡 = 𝐴𝑏 + 𝐴𝐵 + 𝐴𝑙 A B
𝑂

Pornind de la formula ariei laterale a trunchiului de piramida putem deduce că


Descoperirea
(𝑃𝐵 + 𝑃𝑏 ) ⋅ 𝑎𝑡 Tablă, cretă Frontală
𝐴𝑙 = didactică
2 (2𝜋𝑅 + 2𝜋𝑟) ⋅ 𝐺 2𝜋𝐺(𝑅 + 𝑟)
𝑃𝐵 = 𝐿𝐶(𝑂;𝑂𝐵) = 2𝜋𝑅 ⟹ 𝐴𝑙 = = = 𝜋𝐺(𝑅 + 𝑟)
CS2 2 2
𝑃𝑏 = 𝐿𝐶(𝑂′ ;𝑂′ 𝐶) = 2𝜋𝑟
𝑎𝑡 = 𝐺 }

Deci,
𝐴𝑡 = 𝐴𝑏 + 𝐴𝐵 + 𝐴𝑙 = 𝜋𝑅 2 + 𝜋𝑟 2 + 𝜋𝐺(𝑅 + 𝑟)

Volumul trunchiului de con circular drept se poate deduce calculând diferența


volumelor a două conuri, unul de rază 𝑅 și înălțime ℎ1 , celălalt de rază 𝑟 și înălțime
CS4 ℎ2 sau folosind deja cunoscuta formulă a ariei unui trunchi de piramidă.
ℎ ℎ
𝑉𝑡 = (𝐴𝑏 + 𝐴𝐵 + √𝐴𝑏 ⋅ 𝐴𝐵 ) = (𝜋𝑅 2 + 𝜋𝑟 2 + √𝜋𝑅 2 ⋅ 𝜋𝑟 2 ) =
3 3
ℎ 𝜋ℎ 2
= (𝜋𝑅 2 + 𝜋𝑟 2 + 𝜋 ⋅ 𝑅 ⋅ 𝑟 ) = (𝑅 + 𝑟 2 + 𝑅 ⋅ 𝑟 )
3 3
Profesorul rezolvă la tablă următoarea problemă:
CS6
1. Un vas are formă de trunchi de con circular drept. Diametrele
cercurilor de bază sunt 80 cm respectiv 50 cm, iar generatoarea
este de 25 cm. Aflați volumul vasului.

Soluție.
AB = 80 cm, CD = 50 cm și AD = 25 cm. Considerăm secțiunea sa
axială (ABCD).

Dacă M = prABD, atunci DM este


înălțimea trunchiului de con.
Fixarea Explicația
5 min Tablă, cretă Frontală
cunoştinţelor

În triunghiul dreptunghic AMD, h = DM = √𝐴𝐷2 − 𝑀𝐴2 = 20 cm, iar


volumul este

𝜋ℎ 2 20𝜋 𝑐𝑚
𝑉𝑡 = (𝑅 + 𝑟 2 + 𝑅 ⋅ 𝑟 ) = (1600 𝑐𝑚2 + 625 𝑐𝑚2 + 1000 𝑐𝑚2 )
3 3
20𝜋 𝑐𝑚
= ⋅ 3225 𝑐𝑚2 = 21500𝜋 𝑐𝑚3
3

- Este rugat un elev să vină la tablă pentru a rezolva următoarea problemă:


Asigurarea Rezolvarea de
retenţiei şi a 5 min 2. Aflați aria totală și volumul unui con circular drept a cărei secțiune axială Tablă, cretă
probleme
transferului este un triunghi echilateral cu latura de 6 cm.
Profesorul le spune elevilor tema (2 și 4 de la pagina 212 \ manual) și le oferă
Tema pentru Conversația
2 min indicii de rezolvare după care face aprecieri cu privire la desfășurarea orei - Frontală
acasă
încurajând elevii să răspundă și data viitoare.

S-ar putea să vă placă și