Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
DATE GENERALE:
Clasa: a VII-a
Profesor: MUNTEANU VASILE ALIN
Domeniul / Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Cercul
Titlul lecţiei: Cercul; definiţie, elemente în cerc; unghi la centru
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă: aplicații și dobândire de noi cunoştinte
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Durata: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice;
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situaţii concrete;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora;
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă .
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştiinţelor din diferite
domenii
COMPETENŢE SPECIFICE:
CG1-8. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc, într-o configuraţie geometrică dat
CG2-8. Calcularea unor lungimi de segmente şi măsuri de unghiuri utilizând metode adecvate în
configuraţii geometrice care conţin un cerc
CG3-8. Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor proprietăţi
ale cercului
CG4-8. Exprimarea proprietăţilor elementelor unui cerc în limbaj matematic
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ȘCOLAR AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 88 DIN BUCUREȘTI
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:
conversaţia;
explicaţia;
problematizarea;
observaţia ;
Resurse: a) materiale: - Manual de matematica clasa a VII-a / auxiliar Mate2000+, ediția 2022, partea I
- marker
- tabla
- caiete
- fișe de lucru
b) umane: - clasă omogenă
- activităţi frontale, individuale;
Forme de organizare: frontal, individual.
I. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară : matematică şi ştiinţe
- Culegere pentru clasa a VII-a, editura Paralela 45, București, 2022
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ȘCOLAR AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 88 DIN BUCUREȘTI
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
4. Dirijarea CS1 Def. Mulţimea punctelor din plan situate la Activitate Expunerea Tabla
CS2 distanta r>0 de punctul fix O se numeste Elevii descriu aceste lucruri frontală
învăţării CS3
(25’) cerc de centru O si raza r. Elevii scriu de pe tablă şi marker
Notaţie: C O, r M P OM r , sunt atenţi la explicaţiile
profesorului Fişa
Elevii deseneaza cercurile
Elemente in cerc: cu compasul. Explicaţia
- raza r OM Acestia sunt ajutati de catre
Raza este segmentul ce uneşte centrul profesor .
cercului cu un punct al cercului
Coarda [AB] O r
M Algoritmizarea
Segmentul care uneste doua puncte
de pe cerc se numeste coarda.
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ȘCOLAR AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 88 DIN BUCUREȘTI
A
Coarda care trece prin centrul
cercului se numeste diametru.
Diametrul [CD] B
Capetele diametrului se numesc C
Conversaţia
puncte diametral opuse. O r
Obs. Lungimea oricarui diametru este 2r M Activitate
Diametrul D 2r frontală Explicaţia
Doua cercuri sunt congruente dacă au raze
egale D
Problematizarea
Interior. Exterior. Disc
Profesorul le arată un disc şi un cerc
Interiorul cercului este mulţimea Exerciţiul
IntC O, r M P OM < r Transferarea
Exteriorul cercului este mulţimea cunoştinţelor
ExtC O, r M P OM > r
Discul de centru O şi rază r este
mulţimea
D O, r C O, r IntC O, r
M P OM r
Arc de cerc:
Def. Porţiunea cuprinsă între două puncte
distincte de pe cerc se numeşte arc de cerc.
MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ȘCOLAR AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 88 DIN BUCUREȘTI
5. Obtinerea Se vor rezolva exerciţii ţi probleme din fisa Elevii rezolvă exerciţiile din Activitate Munca Fişe de
performanţei şi de lucru. Profesorul anunţă nr de probleme. fişă individuala independenta lucru
asigurarea
La o problemă elevii vor lucra singuri, sub
feedback-ului
forma unui concurs
(10’)
6. Verificarea Fiecare elev primeste o fisa de evaluare Elevul va rezolva exercitiile
cunoştinţelor din fisa. Activitate Fisa de
Munca independenta
individuala lucru
( 7’)
7. Concluzii şi Tema de casă: Fiecare elev primeşte o fişa Elevii intreabă eventuale Fişe de
enunţarea dificultăţi. lucru
Activitate
temei pentru Explicaţia
frontală
acasă
( 2’)