Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 22.10.2020
Unitatea şcolară: Colegiul Tehnic de Poștă și Telecomunicații “Gheorghe Airinei”
Clasa: a-IX-a P
Student: LUPOIU TEODOR
Aria curriculara: Tehnologii
Disciplina: M2-Electrotehnică și măsurări tehnice
Unitatea de învăţare: Efectuarea de măsurări tehnice în electronică
Titlul lecţiei: MICROMETRUL
Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoştinţe
Obiectiv cadru/competenţă specifică: Înțelegerea noțiunii de micrometru
Conţinutul activităţilor de instruire:

Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut


C1 Măsurarea dimensiunilor exterioare şi a Prezentarea noțiunii de micrometru.
abaterilor de formă cu Tipuri de micrometre, asemănări și deosebiri
ajutorul micrometrului între acestea.
Modul de utilizare al unui micrometru.
Indicațiile aparatului.
Obiective operaţionale:

Cognitive La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :


O 1. Să definească ce este un micrometru si marimile pe care le masoara acesta.
O 2. Să explice modul de utilizare al unui micrometru.
O 3. Să citească indicaţiile aparatului.
O 4. Să rezolve corect exercițiile de la sfârșitul lecției care reprezintă practic recapitularea
noțiunilor învățate pe parcursul lecției.

Afectiv-atitudinale La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :


O1.Să accepte observaţiile profesorului în urma evaluării fişei de lucru
O2.Să discute problemele întâmpinate la rezolvarea sarcinilor de lucru
O3. Să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
O4. Să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei

Psihomotorii La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :


O 1. Să identifice corect un micrometru.
O 2. Să aplice noţiunile dobândite pe parcursul lecţie la efectuarea temelor de casă.
O 3. Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru;

Strategia didactică:

Resurse procedurale:
expozitiv – euristice: conversaţia (introductivă, de comunicare, de sistematizare, fixare şi
evaluare), dialog, asalt de idei .
de cercetare – descoperire: descoperire deductivă, studiul de caz ;

Resurse materiale: fişe de lucru, fişe de documentare, creioane, caiete de noţite,


Forma de organizare: online

Forma de evaluare: evaluare orală şi scrisă.

Durata: 50 minute
Loc de desfăşurare a lecţiei: Online – Google Meets

Resurse bibliografice:
• Manual de Măsurări Tehnice,Ed.Aramis,Bucureşti,2005
• Manual pentru cultură de specialitate,EDP,RA,Oradea,2007
• Auxiliar curricular pentru liceu tehnologic-Măsurări Tehnice, Ed.Economică
Preuniversitaria-2005

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

2
Etapele Strategie didactică
lecţiei/Pregătirea Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare

Timp
clasei pt. activitate învatamant învăţământ organizare a
activităţii
1. Secvenţa 1 Profesorul face prezenţa elevilor; face Răspund la întrebările puse de Conversaţia Platforma Online
organizatorică observaţii şi recomandări, dacă este profesor, îşi însuşesc observaţiile Google -
cazul. şi recomandările primite. Meets

2.Verificarea temei 2 Profesorul verifică prin sondaj Ascultă şi reţin informaţiile. Conversaţia Caiete Online
efectuarea temei de către elevi eurisică -
Explicaţia
3.Reactualizarea Reactualizarea noţiunilor esenţiale Elevii răspund întrebărilor Caiete, Online
cunoştinţelor 8 studiate în lecţia anterioară; profesorului Conversaţie creioane şi
Î-Ce este un șubler? R. Un șubler este un de pixuri, -
Profesorul R. instrument folosit pentru a recapitulare platforma
exemplifică modul de şi Google
măsura cu precizie lungimea
rezolvare prin Meets
Î- Unde poate să fie utilizat șublerul? sau lățimea unui obiect, consolidare
exemple similare
R. distanța dintre două planuri
sau profunzimea.

R. În mecanică, în
măsurarea pieselor

4.Captarea Realizarea legăturii dintre Elaborează posibile Expunerea Online


atenţiei/Discuţie 3 cunoştinţele anterioare şi cele noi. răspunsuri: Explicaţia Caiete Evaluare
introductivă Observaţia notiţe orala
1-Care credeţi că este deosebirea R.1 Deosebirea este că Conversaţia
dintre șubler și micrometru? micrometrele au o precizie de (Prin întrebări
măsurare mai mare bine alese
decât a şublerelor, şi anume: încearcă să
0,01 mm; 0,002 mm; facă legătura
cu lecţia
0,001 mm nouă;)
5.Anunţarea 2 Azi vom învăţa despre: Micrometru Elevii ascultă şi reţin,notează Expunerea Caiete Online
conţinutului şi a titlul lecţiei în caiete
obiectivelor

6.Dirijarea învăţării 20 Profesorul prezintă materialul Urmăresc atent explicaţiile Expunerea Caiete de Online
documentar despre micrometru profesorului Explicaţia notiţe
Observaţia Obiecte de
Conversaţia scris
Exerciţiul
3
1.Definirea noțiunii de micrometru. Notează unele informaţi Comunicare
Părți componente. primite Demonstraţie;
2. Principii de funcționare ale Brainstorming
micrometrelor. Analizează individual
3. Criterii de clasificare ale exemplele propuse
micrometrelor
4. Micrometre de exterior
5. Micrometre pentru roți dințate
6. Micrometre pentru filete
7. Micrometre de adâncime.
8. Modul de citire a indicației
micrometrului
9. Explicarea modului de realizare a
unei măsurători cu micrometrul.
10.Exerciții rezolvate
11. Recapitulare/temă pentru acasă
7.Asigurarea feed- 10 Profesorul asigură Elevii rezolvă sarcina trasată Exerciţiul Caiete de Online Evaluare
backului consolidarea noţiunilor studiate prin Solicită detalii organizatorice. Explicaţia notiţe orala
fişe de lucru/ exerciții recapitulative Observaţia Obiecte de
afișate platforma online Conversaţia scris,

8. Tema pentru 3 Profesorul stabileşte sarcinile de studiu Elevii ascultă şi reţin explicaţiile Expunerea Caiete de Online Observar
acasă/Explicaţii individual suplimentare Explicaţia notiţe e curenta
pentru continuarea -precizează subiectul lecţiei următoare Elevii notează ceea ce au ca Observaţia Obiecte de Evaluare
activităţii acasă -anunţă tema de casă sarcină de rezolvat acasă Conversaţia scris

Întocmit: student LUPOIU TEODOR

4
FIŞĂ DE LUCRU
Unitatea şcolară: Colegiul Tehnic de Poștă și Telecomunicații”Gheorghe Airinei”
Profesor: LUPOIU TEODOR
Lecţia: MICROMETRUL
Clasa a-IX a P
Nume elev.....................................

Rezolvă sarcinile următoare. Timp de lucru 30 minute.

I.Micrometrul este ……………………………………………


…………………………………………………………..
II. Precizia de măsurare a micrometrului:....................................................
III. Părțile componente ale micrometrului sunt:
1………………………………………….
2………………………………………….
3………………………………………….
4………………………………………….
5………………………………………….
6………………………………………….
7………………………………………….
8………………………………………….

5
2. Enumerați cel puțin două tipuri de micrometre.
.....................................................................................
.....................................................................................

3. La ce se folosesc micrometrele de adâncime?


........................................................................................

4. Ce se folosește pentru mărirea domeniului de măsurare?


........................................................................................

5. Pe ce se bazează măsurarea lungimii folosind micrometrele?


........................................................................................

6. Calculați valoarea diviziunii micrometrului utilizând relația Vd =p/Nd, știind că p – pasul șurubului micrometric este 0,5 mm și Nd – numărul
diviziunilor de pe tambur este 50 de diviziuni.

6
REZOLVAREA FIŞEI DE LUCRU

Unitatea şcolară: Colegiul Tehnic de Poștă și Telecomunicații”Gheorghe Airinei”


Profesor: LUPOIU TEODOR
Lecţia: MICROMETRUL
Clasa a-IX a P

1.
I.Micrometrul este un aparat de masurat lungimi.

II.Precizia micrometrului 0,01 mm; 0,002 mm; 0,001 mm.

III.Partile componente ale unui micrometru sunt: potcoava; nicovala; tija; bucsa gradata; tambur;disp. de blocare; surub de limitarea a fortei;

2. Micrometre de adâncime, micrometre de exterior etc.

3. Se folosesc pentru măsurarea adâncimii pragurilor și a găurilor înfundate.

4. Prelungitoare.

5. Se bazează pe transformarea mișcării de rotație a unui șurub micrometric cu pas fin, în mișcare liniară.

6. Înlocuim valorile și obținem Vd=0,5/50

Vd=0,01 mm

7
Tema de casă

Unitatea şcolară: Colegiul Tehnic de Poștă și Telecomunicații”Gheorghe Airinei”


Profesor: LUPOIU TEODOR
Lecţia: MICROMETRUL
Clasa a-IX a P

• Accesați simulatorul pentru micrometru cu precizia de 0,01 mm


http://www.stefanelli.eng.br/en/micrometer-caliper-outside-millimeter-hundredth.html

• Accesați simulatorul pentru micrometru cu precizia de 0,001 mm


https://www.stefanelli.eng.br/en/virtual-micrometer-thousandth-millimeter-simulator/

• Vizionați videoclipul despre măsurarea cu micrometrul.


https://www.youtube.com/watch?v=GQ5PI5vavWg

S-ar putea să vă placă și