Sunteți pe pagina 1din 10

Unitatea şcolară:_____________________________________________

PROIECT DIDACTIC

Profesor :
Data: 13 mai 2016
Clasa: a VII-a
Disciplina : Matematica
Obiectul: Geometrie
Unitatea de învățare: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic
Titlul lectiei: Teorema catetei
Tipul lectiei: Lectie mixta

Durata :50 min


Scopul lectiei: (Recapitularea criteriilor de asemanare si a teoremei inaltimii)
 Aplicarea teoremei catetei pentru rezolvarea triunghiului dreptunghic.

Competente specifice:
1.Recunoasterea si descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic intr-o configuratie
geometrica data
2. Aplicarea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor
elemente ale acestuia
3. Deducerea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic.
Obiective operationale:
La finalul lectiei elevii vor fi capabili:
 Cognitive:

O1 - Sa stie sa defineasca triunghiul dreptunghic impreuna cu elementele acestuia;

O2 - Sa defineasca si sa construiasca proiectii de puncte si segmente;

O3 - Sa enunte teorema inaltimii si teorema catetei (reciprocele lor);


O4 - Sa identifice in probleme situatii in care pot aplica cele 2 teoreme;

1
Unitatea şcolară:_____________________________________________

O5 - Sa determine, prin calcul, lungimi de segmente utilizând teoremele învăţate;


O6 - Sa rezolve cat mai eficient probleme cu ajutorul teoremei catetei.
 Afective:
O7 - Sa transpuna in limbaj matematic enuntul unei probleme si sa o rezolve corect;
O8 - Sa reorganizeze cunostintele in jurul unor idei centrale;
O9 – Sa-si manifeste curiozitatea si imaginatia in crearea si rezolvarea de probleme.

Strategii didactice:
Metode de invatamant :conversatia euristica, problematizarea, explicatia, demonstratia,
sintetizarea notiunilor, exercitiul, desenul geometric, exercitiul frontal si individual ;
Mijloace didactice :fise de exercitii,manual,culegere,tabla,creta ;
Forme de organizare a lectiei :activitate frontala si individuala ;
Forme de evaluare :observarea sistematica,aprecieri verbale,evaluare frontala.
Locul desfasurarii :sala de clasa.

2
Unitatea şcolară:_____________________________________________

Desfăşurarea lecţiei
Nr. Secven Obiecti Continutul informational si Elemente de strategie didactica Forme
crt tele ve demersul didactic de
instrur operatio Activitatea Activitatea Resurse Resurse Forme de evaluare
ii nale profesorului elevilor procedurale materiale organizare

Mome -Asigura ordinea si Se pregatesc Conversatia Catalogul Activitate Aprecieri


1. nt pregateste pentru lectie. frontala verbale
organiz materialele
atoric necesare pentru
lectie.
-Noteaza absentii.

2. Verific Verifica tema prin Expun modul de Conversatia Caietele Activitatea Aprecieri
area si confruntarea realizare a euristica elevilor Frontal si Verbale
aprecie rezultatelor. In temei.Fac individuala
rea cazul in care au observatii,apreci
cunosti fost dificultati la eri,corectari.
ntelor rezolvarea
si a problemelor,
capacit acestea se vor
atilor rezolva pe tabla.
elevilor
Face aprecieri Asculta cu mare
asupra modului de interes
realizare a temei.

Pune cateva Elevii raspund Conversatia Activitate Aprecieri


intrebari intrebarilor euristica individuala verbale
recapitulative: profesorului.
1.Ce este proiectia
O1 unui punct pe o
dreapt si proiectia
O2 unui segment pe o
dreapta?
2.Ce spune
O3 teorema inaltimii?
3. Dar teorema a
doua a inaltimii?

Propune spre Un elev scrie Conversatia Tabla, Activitate


rezolvare o datele problemei Creta, frontala

3
Unitatea şcolară:_____________________________________________

problema ce pe tabla in timp Caiete


implica notiunile ce restul elevilor
recapitulate isi noteaza
anterior: enuntul
O4 1.Intr-un triunghi problemei pe Sintetizarea
dreptunghic cu caiete. notiunilor
O5 masura unghiului Se rezolva Exercitiul
A de 90° lungimea problema la
catetei AB este de tabla.
6 cm si cea a
ipotenuzei este de
10 cm. Stiind ca
proiectia catetei
AB pe ipotenuza
BC are lungimea
de 4 cm, sa se afle
lungimea inaltimii
din varful
unghiului drept.

3. Enunta Pentru captarea Elevii sunt atenti Problematiza Tabla,


rea atentiei elevilor si isi noteaza rea Creta,
temei mai adauga o cerinta pe caiete. Caietele
si a cerinta la
obiecti problema:
velor -Sa se determine
propus lungimea catetei
e AC.

Profesorul anunta
ca pentru a rezolva
aceasta cerinta
avem nevoie de
lectia de astazi.

Scrie titlul lectiei Elevii noteaza Tabla,


pe table si titlul lectiei pe Creta,
comunica caiete si asculta Caietele
obiectivele cu atentie
operationale obiectivele
urmarite. propuse.

4
Unitatea şcolară:_____________________________________________

Dirija Profesorul: Elevii noteaza pe Tabla’ Activitate


4. rea -Enunta si scrie caiete. Creta, frontala
invata teorema catetei pe Caiete
rii tabla:
Intr-un triunghi
dreptunghic
lungimea unei
catete este media
geometrica intre
ipotenuza si
proiectia catetei
pe ipotenuza.

O2 -impreuna cu Un elev iese la Demonstratia Tabla, Activitate Observar


elevii tabla si creta, frontala si ea
O4 demonstreaza demonstreaza Desenul caiete individuala sistemati
teorema. teorema cu geometric zata
ajutorul
- dirijeaza profesorului si a
demonstratia colegilor sai.
teoremei Elevii isi noteaza
demonstratia pe
caiete.

Asigu- Profesorul: Elevii noteaza si Conversatia Fise de Activitate Aprecieri


5. rarea -rezolva impreuna rezolva euristica lucru, frontal si verbale
feedba O5 cu elevii ultima exercitiile din Tabla, individuala
ck-ului cerinta a problemei fisa pe table si pe Exercitiul Creta,
invata- de la inceputul caiete. Caietele
rii orei; Explicatia elevilor

-imparte fisele de
lucru, explica
cerintele, anunta
timpul de lucru si
mentioneaza ca in Exercitiul
O4 timp ce un elev va frontal si Observar
scrie pe tabla individual ea
O5 rezolvarea unui sistemati
exercitiu, ceilalti ca a
O6 vor nota in caiete elevilor
si vor rezolva
sarcinile de lucru

5
Unitatea şcolară:_____________________________________________

individual.

-face aprecieri Elevii sunt atenti Aprecieri


asupra nivelului de la aprecieri si la verbale
participare a notare
elevilor la lectie, . Notare
evidentiind si
notand elevii care
s-au marcat prin
corectitudinea si
promptitudinea
raspunsurilor.

Sistem Profesorul Elevii raspund Conversatia Caietele Activitate Aprecieri


6. atizare O3 recapituleaza oral intrebarii Exercitiul elevilor frontala verbale
a si con ceea ce s-a predate adresata de catre
solida- nou: Cum se professor.
rea enunta teorema
cunos- catetei?
tintelor

Tema Profesorul da ca Elevii asculta si Fisa de Activitate


7. pentru tema exercitiile isi noteaza tema, Conversatia lucru, individuala
acasa ramase nerezolvate precum si Caietele
din fisa de lucru. precizarile elevilor
suplimentare
daca este cazul.

6
Unitatea şcolară:_____________________________________________

7
Unitatea şcolară:_____________________________________________

8
Unitatea şcolară:_____________________________________________

9
Unitatea şcolară:_____________________________________________

10

S-ar putea să vă placă și