Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr.1 Cepesti


Data:01.04.2021
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe
Disciplina: Matematică-Algebră
Unitate de învățare: Facții zecimale (II)
Titlul lecției: Ordinea efectuării operațiilor cu numere raționale pozitve
Tipul lecției: Mixtă
Durata: 40 de minute
Locul desfășurării: Sala de clasă
Profesor : Barbieru Lavinia

Competenţe specifice:
CS1: Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
CS2: Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
CS3: Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
CS4: Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
CS5: Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date .
Competenţe derivate
CD1: Folosirea terminologiei aferente noțiunii de număr rațional.
CD2: Utilizarea unor algoritmi și a proprietăților operațiilor în efectuarea unor calcule cu numere raționale.
CD3: Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor probleme cu numere raționale.
Elemente de strategie didactică:
 Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia .
 Forme de organizare a clasei: Frontală, individuală.
 Resurse materiale:-Materiale didactice: proiect didactic, auxiliar, manual, fişe de lucru.
-Mijloace de învăţământ:leptop,telefon,caiet de clasă, camera web.
Forme de evaluare: Observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, analizarea şi aprecierea răspunsurilor primite, notarea.
Bibliografie: -Ion Tudor, Algebră Geometrie pentru clasa a V-a, Editura Paralea 45, Pitești
- Zaharia D., Zaharia M., Matematică, Algebră, Geometrie: clasa a V-a, Editura Paralea 45, Pitești
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Momentele Conţinutul lecţiei Strategii didactice
lecţiei Activitatea Activitatea Metode şi Evaluare
profesorului elevilor Forme de
organizare
1. Moment Se asigură condiţiile pentru desfaşurarea lecţiei: se verifică dacă Se pregătesc pentru ora. Conversaţia Observaţia
Organizatoric există cretă, burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe banca cele Se asigură ordinea şi disciplina Frontal
(2') necesare .
Se notează absenții.
2. Verificarea Se verifică tema elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor – Elevii ascultă şi notează ce nu au Frontal Aprecierea şi
temei elev, elev - elev, prin confruntarea rezultatelor, iar în cazul în înţeles de la temă. analizarea
(1') care există exerciții pe care nu le-au rezolvat elevii acasă, se răspunsurilor
indică metoda de rezolvare. primite
3. Captarea Profesorul notează pe tablă titlul lecției: Elevii sunt atenti și notează în caiete Conversaţia Aprecierea
” Ordinea efectuării operațiilor cu numere raționale pozitve” și titlul lecției:
atenției și răspunsurilor
” Ordinea efectuării operațiilor cu
anunţarea explică ce competențe sunt vizate în lecția de astăzi. primite
numere raționale pozitve”
temei şi a La finalul lecției elevii vor fi capabili:
-Să identifice un număr rațional.
obiectivelor
-Să efectueze operații cu numere raționale.
(2')

Elevii sunt atenți la explicațiile Conversaţia Observarea


Dacă într-un exercițiu sunt numai operații cu același ordin, profesorului și notează în caiete
4. Dirijarea sistematică a
acestea se efectuează în ordinea în care sunt scrise. noțiunile predate.
învățării Dacă într-un exercițiu sunt operații de ordine diferite, Explicaţia elevilor
efectuăm:
Exercițiul
(21') 1) Ridicarea la putere (operațiile de ordinul III)

2) Înmulțirea și împărțirea (operațiile de ordinul II) Elevii notează în caiete și cer explicații
suplimentare dacă este cazul.
3) Adunarea și scăderea (operațiile de ordinul I)

Dacă într-un exercițiu sunt paranteze, efectuăm:

1) Operațiile din parantezele rotunde;


Elevii sunt atenți și rezolvă exercițiile
2) Operațiile din parantezele pătrate;
împreună cu profesorul.
3) Operațiile din acolade;

Pentru fixarea cunoștințelor profesorul propune elevilor o fișă de


lucru (Anexa 1).
Se împart fișele de lucru și se rezolvă problemele date la tablă.

1) a) 5,4-1,8+3,57;

Răspuns: 7,17

c) 2,5+3,8-2,56;

Răspuns: 3,74

2) a) 0,34·10+1,2;

Răspuns: 4,6

c) 64,7:10+8,3;

Răspuns: 14,77
5 7 3 Elevii sunt atenți și rezolvă exercițiile
3) a) + −1 ;
4 4 4
împreună cu profesorul.
5
Răspuns:
4

7 8 1
c) + −2 ;
6 3 12

7
Răspuns:
4

1 6 15
4) a) 1 ∙ : ;
4 7 28
Elevii sunt atenți și rezolvă exercițiile
Răspuns: 2
împreună cu profesorul.

()
2
5 2 3
c) 1 ∙ + ;
16 7 2

21
Răspuns:
8

5) a) 1 , 82 ∙ 10−0 ,75 ;

Răspuns: 31,65

b) (0 , 4 2 +0 , 32∙ 10):10 ;

Răspuns: 0,336
6) a) [4 , 5−0 ,(3)]·0,8;

10
Răspuns:
3

c) 1 , ( 6 ) · [ 2 , 5−3 , 75 :4 ,1 ( 6 ) ]

5
Răspuns:
12

7) a) ( 47 + 57 )∙( 1027 + 274 ) ;


Elevii sunt atenți și rezolvă exercițiile
2
Răspuns: împreună cu profesorul
3

8) c) [ − ∙ − (
5 24 21 3 6
: ;
2 25 16 8 5 )]
4
Răspuns:
3
5 .Asigurarea Conversaţia
feed-back-
ului Pentru a asigura feedback-ul profesorul propune spre rezolvare
(2') un exercițiu . (Anexa 2) Elevii rezolvă exercițiile individual, Explicaţia
Se verifică prin sondaj răspunsurile obținute și se aduc apoi răspund la întrebările adresate de
Frontal
explicații suplimentare dacă este cazul. profesor.

Aprecierea
Individual răspunsurilor
Conversația primite
Explicația

6.Evaluare Profesorul face aprecieri asupra activităţii elevilor şi notează cei Exercițiul Analiza
(1')
mai activi elevi în catalogul profesorului. Elevii sunt atenți. răspunsurilor
Conversația

7. Tema Exercițiile nerezolvate din fișa de lucru rămân temă pentru acasă. Sunt atenți la explicațiile Acordare note
pentru acasă Se dau indicații la temă. profesorului și notează tema. Observația Aprecieri
(1')
verbale

S-ar putea să vă placă și