Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.12.2018

PROPUNATOR: Condurache(Manole)Carmen-Mariana

CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii

OBIECTUL: Matematică și explorarea mediului (MEM)

UNITATEA TEMATICĂ: ,,Experimentăm și calculăm până la 100, fără trecere peste ordin”

SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Adunarea și scăderea numerelor naturale cuprinse între 0 și 100, fără trecere peste ordin”

DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română (CLR), Muzică și mișcare (MM)

TIPUL ACTIVITĂȚII: Fixare a cunoștințelor/Consolidare

SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor despre numere naturale în concentrul 0-100;

COMPETENȚE SPECIFICE:

 Matematică și explorarea mediului


1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-100, folosind poziționarea pe axa numerelor, estimări, aproximări;
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
1.5. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +) în rezolvarea și/sau compunerea
de probleme;

3.1.rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat.

 Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
 Muzică și mișcare

2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să folosească corect terminologiaa specifică operațiilor de adunare și scădere;

O2: Să ordoneze crescător și descrescător numerele naturale în concentrul 0-100;

O3: Să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin;

O4: Să numească uneltele necesare plantării unui pom;

O5: Să rezolve probleme care presupun una/două operații învățate.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, jocul didactic, problematizarea;

Mijloace didactice: pomul cu flori, fișe;

Forme de organizare: activitate frontală, independentă, pe grupe;


RESURSE UMANE: elevi, cadru didactic;

RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Programe școlare pentru clasa I, nr. 3371/12.03.2013


 Neacșu, Ioan (coordonator), Educarea capacităților creatoare în procesul de învățare, Editura didactică și pedagogică, 1998,
București
 Petrovici, Constantin, Didactica predării matematicii pentru învățământ primar, Editura Polirom, Iași, 2014;
Desfășurarea activității

ETAPELE Ob CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV RESURSE EVALUARE


LECȚIEI . Metode Mijloace Forme de
op. organizare
1.Moment Se vor pregăti toate materialele didactice Conversația Activitate Observare
organizatoric necesare desfășurării orei de matematică. frontală sistematică
Se va stabili climatul de ordine și disciplină
necesar desfășurării lecției în condiții optime.
2.Captarea O2 Pe perete este un pom cu flori. Pe fiecare floare Conversația Activitate Se apreciază
atenției este o cerință. Elevii vor trebui să rezolve corect euristică frontală capacitatea
fiecare cerință. În urma așezării rezultatelor în elevilor de a
ordine crescătoare și descrescătoare, elevii vor așeza crescător
obține cuvintele: ADUNARE și SCĂDERE. și descrescător
numere date
3.Anunțarea Se anunță titlul lecției și se prezintă oral, pe Expunerea Activitate Observare
temei și a înțelesul elevilor, obiectivele urmărite pe parcursul frontală sistematică
obiectvelor orei.
4.Sistematizarea, Elevii sunt anunțați că în grădina bunicilor Ginei Conversația, Fișe Activitate Observare
consolidarea, este ascunsă o comoară. Bunicii au uitat însă locul explicația, frontal sistematică
fixarea în care au ascuns-o și au nevoie de ajutor pentru a exercițiul,
cunoștințelor găsi harta comorii. Pentru a-și recupera harta jocul Se apreciază
asimilate aceștia trebuie să treacă niște probe. Copiii sunt didactic, capacitatea
anterior dispuși să-i ajute pe bunicii fetei și pornesc într-o problemati- elevilor de a
aventură împreună cu aceștia. zarea utiliza cele
O1
Pentru a afla primul indiciu spre comoară elevii două operații în
O3
au de rezolvat exerciții de adunare și scădere. diferite
(Anexa 1) Activitate exerciții.
Bunicii le cer copiilor să se împartă pe grupe și pe grupe
să rezolve exercițiile de pe spatele florilor pentru a
descoperi al doilea indiciu. (Anexa 2) Se apreciază
Pentru al treilea indiciu elevii vor fi împărțiți pe capacitatea
rânduri. Ei au de comparat rezultatele exercițiilor elevilor de a
de la exercițiul 2 de pe fișă.(Anexa 1)Rândul care utiliza
O4 termină primul și corect primește indiciul. terminologia
Următorul indiciu se află în urma unor discuții ce matematică în
solicită informații din domeniul Științelor. (Anexa rezolvarea unor
O5 3) sarcini.
Dacă rezolvă cele două probleme propuse elevii
mai primesc un indiciu.(Anexa 1)
5.Obținerea O5 Pentru aflarea ultimului indiciu elevii primesc Problemati- Fișă Activitate Se apreciază
performanței spre rezolvare o problemă ce presupune două zarea Comoară individuală capacitatea
operații (scădere și adunare) și se notează cu Conversația elevilor de a
calificative. (Anexa 1) rezolva
probleme
Se notează
elevii cu
calificative

6.Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Conversația Activitate Aprecieri


activității participării elevilor la lecție, precum și asupra frontală verbale
comportamentului lor pe parcursul orei.
Anexa 1

Fișă de lucru

Consolidare

Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin

1. Calculați:

20 + 30 = 90 – 50 = 27 + 30 - 4 = 29 + 30 – 10 + 50 =

7 + 21 = 57 - 3 =

36 + 40 = 82 – 30 =

2. Efectuează, apoi compară rezultatele obținute:

2 + 57 51 + 3 81 + 8 93 + 2

70 – 20 43 + 4 36 + 3 100 – 20

3. a) Bunica are în grădină 30 de lalele și cu 10 mai multe zambile.


Câte zambile are bunica în grădină?
b) În livadă bunicul are 35 de meri, iar peri cu 4 mai puțini.

Câți peri are bunicul în livadă?

4. Pentru aniversarea bunicii nepoții i-au pregătit un buchet cu 10 trandafiri roșii și cu 5 mai mulți trandafiri albi.
Câți trandafiri sunt în buchetul bunicii?
Anexa 2

1. Află suma numerelor 40 și 5.


2. Află diferența numerelor 100 și 30.
3. Într-un coș sunt 12 mere și 3 pere.
Câte fructe sunt în coș?
4. Andrei a avut 76 de lei și și-a cumpărat o carte de 20 de lei.
Câți lei are Andrei acum?
5. Află numărul cu 7 mai mare decât cel mai mic număr de 2 cifre.
6. Care este numărul cu 40 mai mic decât cel mai mare număr de 2 cifre.
Anexa 3

Cum se plantează un pom? Ce unelte sunt necesare? Cum trebuie îngrijit un pomișor? Tu câți pomi ai plantat până acum?

S-ar putea să vă placă și