Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială "Andrei Șaguna" Deva


Profesor: Cărpinișan Claudia

Data: 30.05.2023
Clasa: a V-a B
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Fracții zecimale
Tema lecţiei: Operații cu fracții zecimale – Recapitulare
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor

Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor de rezolvare a exercițiilor cu fracții zecimale și a


problemelor ce se rezolvă cu ajutorul fracțiilor zecimale.

Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a
unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din
diferite domenii

Competenţe specifice:

 Identificarea fracțiilor ordinare și zecimale în contexte variate;


 Efectuarea de calcule cu fracții folosind proprietăți ale operețiilor aritmetice;
 Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare sau zecimale;
 Utilizarea limbajului specific fracțiilor/procentelor în situații date;
 Analizarea unor situații date în care intervin fracții pentru a estima sau pentru a verifica
validitatea unor date;
 Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situații date, în context intra și
interdisciplinar (geografie, fizică, economie, etc).

1|Page
Obiective operaționale:
 Să efectueze calcule (adunări, scăderi, înmulţiri, împărțiri, ridicări la putere ) cu fracţii
zecimale;
 Să aplice corect ordinea efectuării operaţiilor şi desfacerea parantezelor;
 Să calculeze media aritmetică a doua sau mai multe fracții zecimale finite;
 Să rezolve probleme practice făcând apel la cunoștințele teoretice;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, algoritmizarea,
problematizarea, învățarea prin descoperire
 Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, culegeri de probleme, manualul
 Forma de organizare: frontal, individual
 Metode de evaluare: orala prin aprecieri verbale si intarirea raspunsurilor corecte, dar
si prin observarea sistematica a comportamentul elevilor, analiza răspunsurilor

Bibliografie:
 Curriculum național, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a V-a,
București, 2017;
 Matematică, Mate 2000+ clasa a V-a Ed. Paralela 45
 Manual pentru clasa a V-a, Editura Art
 Culegere exercitii si probleme clasa a V-a Ed. Clubul Matematicienilor

2|Page
Desfăşurarea lecţiei

Conținutul invațarii
Momentele Strategii Modalităţi de
lecţiei didactice evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Se creeaza un climat psiho-afectiv optim pentru Se pregatesc pentru activitatea
1. Moment buna desfasurare a lectiței. didactica. Conversația Observația
organizatoric Verificarea prezentei elevilor si notarea Elevii vor raspunde la strigarea (Frontală)
absentelor. prezentei avand pe banci
caietele de notițe.

Profesorul verifică frontal temele scrise, făcând Elevii indică profesorului Observația
eventual observații, iar dacă există exerciții exercițiile care nu au putut fi Explicația Aprecieri
2 .Captarea nefinalizate sau nerezolvate, acestea se rezolvă la rezolvate acasă și rezolvă sub (Frontală) verbale
atenţiei tablă sau le sugerează metoda de rezolvare. îndrumarea profesorului
exercițiile problemă.
Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi îl scrie pe Elevii vor nota în caiete
3. Anunţarea tablă: şi sunt atenţi la obiectivele Conversatia
temei „OPERAȚII CU FRACȚII ZECIMALE” anunţate. euristica
şi a obiectivelor
Comunică elevilor obiectivele stabilite. Explicaţia

Se realizează verficarea nivelului de aprofundare Elevii răspund la întrebări.


4.Reactualizare a cunoștințelor asimilate orele anterioare despre
a cunoștințelor ordinea efectuării operațiilor, elevii răspunzând la
următoarele întrebări:

Operațiile de ordinul I:

3|Page
adunarea și scăderea
 Ce tipuri de operații cunoașteți? Operațiile de ordinul al II-lea: Conversația Aprecieri
înmulțirea și împărțirea verbale
Operațiile de ordinul al III-lea: Explicația
ridicarea la putere. (Frontal/ Întărirea
Individual) răspunsurilor

Într-un exercițiu în care Observarea


întâlnim operații de același sistematică a
 Care sunt regulile de efectuare a ordin, acestea vor fi efectuate elevilor
operațiilor menționat? în ordinea în care sunt scrise.

Într-un exerciţiu fără paranteze


se efectuează mai întâi
 Care este ordinea efectuării operațiilor cu ridicările la putere, apoi
fracții zecimale? înmulţirile şi împărţirile, apoi
adunările şi scăderile.

Într-un exerciţiu cu paranteze


se efectuează mai întâi
operaţiile dintre parantezele
rotunde, apoi cele dintre
parantezele pătrate, apoi cele
dintre acolade.

5. Prezentarea Este propusă elevilor spre rezolvare o fişă de Ascultă indicaţiile profesorului Exercițiul
sarcinilor si lucru (Anexa). Elevii vor lucra atât individual cât şi rezolvă exercițiile la tablă; Observare
dirijarea şi frontal. notează în caiete Activitate Sistematică
învăţării individuală Apreciere
Profesorul face observații și precizări Adresează întrebări Activitate verbală
suplimentare. lămuritoare, răspund la frontal
solicitări, comentează în mod
4|Page
Profesorul face aprecieri privind modul de dirijat. Problematizare
realizare a sarcinilor prin comparare cu obiectivul Conversația
propus.

6. Consolidarea Solicită elevilor să resolve pe rând la tablă Vor rezolva problemele Explicația Observarea
și asigurarea exercițiile de pe fișa de lucru. propuse împreună cu Exercițiul sistematică a
feedback-ului profesorul. elevilor

7. Transferul Pe tot parcursul lecției, întărirea făcându-se prin Dezbat probemele rezolvate Aprecieri
cunoștințelor și aprecieri verbale (Corect! Bravo! Foarte bine!) și Discuta despre utilitatea verbale
obținerea prin indicațiile oferite pentru rezolvarea unor Teoremei catetei in diverse Explicația
performanței probleme din fișa de lucru. probleme Exercițiul
5|Page
Face aprecieri asupra modului de desfășurare a
activității și de implicare a elevului în rezolvarea
sarcinilor primite.

8. Încheierea Profesorul propune pentru Tema de acasă restul Elevii își notează tema și Conversaţia
activității problemelor propuse de pe fișa de lucru. urmăresc indicațiile
profesorului.

FIȘĂ DE LUCRU
1. Calculați:
a) 5,8 – 2,9 +0,37;
b) 8,24∙10:2;

6|Page
c) 14,49:7 – 0,026∙13;
d) 3 , 53−3 , 5 ∙3 , 50.

2. Calculați:
a) 25,41 - 3∙(1,2 +0,7);
b) (2,7 +¿ 3,5 : 0,2) ∙0,1 – 0,97;
c) (0,15+0,8 ∙ 0,7):7,1;
d) [13,4 + 0,5∙(147,8 – 1,25∙100)]:10 – 13,41;
e) 1000 – 0,5∙[(5,29:2,3 + 0,7):100+0,07]∙100;
(
2
) 71
f) 3 + 5 ,13 :9 :3 100 −0 ,(3);

g) (3 9 −1 ,5 ) : ( 3 2 + 0 , 8)+2 , ( 4 ) ;
8 1

[1 1
]
h)0 , 5 ∙ 3 + 4 −0 ,1 ( 6 ) :2 , 5.

3. Calculați media aritmetică a numerelor a și b, unde:


a = 0,3+2,5∙4 – (24∙0,5+1):2 – 0,9∙0,8; b = 2,7+1 ,5 2−24 , 18 :6.

4. La sfârșitul anului, Corina are la geografie notele 8, 9, 7 și 10. Calculați media Corinei la geografie.

7|Page

S-ar putea să vă placă și