Sunteți pe pagina 1din 8

C.S.E.

I CONSTANTIN PUFAN DROBETA TURNU SEVERIN

PROIECT DE LECȚIE

ELEMENTE DE MATEMATICĂ APLICATĂ


DATA: 27.01.2021
CLASA: a X-a
NIVELUL CLASEI: deficiențe mintale severe, profunde și /sau asociate
PROPUNĂTOR: Vasiluță Luciana Ancuța
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă “Constantin Pufan “
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA: Elemente de matematică aplicată
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Adunarea numerelor naturale în concentrul 0-100 , fără trecere peste ordin;
TITLUL LECȚIEI: “Exerciții şi probleme simple de adunare a numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin”;
TIPUL LECȚIEI: fixarea și sistematizare de cunoștințe;
SCOPUL LECȚIEI: - consolidarea strategiilor algoritmice de calcul oral și scris a numerelor în concentrul 0→100, fără trecere peste ordin
precum și reactualizarea termenilor specifici limbajului matematic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să utilizeze terminologia specifică operației de adunare;
O2-să efectueze exerciții de adunare în concentrul 0-100 fară trecere peste ordin;
O3-să rezolve probleme simple cu o singură operație.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, observația, demonstrația


Mijloace de învățământ: planșă ghicitori, planșă didactică, tabla jamboard, joc platforma wordwall;
Forme de organizare a activității: online Google Meet (individual, frontal)
RESURSE:
Oficiale:
- Elemente de matematică aplicată Programa școlară clasele I- X-a, Anexa 2 la Ordinul Ministrului Educației Cercetării si Tineretului nr.
5235/01.09.2008
- Planificarea calendaristică orientativă , clasa a X-a
- Proiectarea unității de învățare”Adunarea numerelor naturale în concentrul 0-100, fără trecere peste ordin”
De timp: 20 minute
Bibliografie:
- Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998;
- Manual de matematică pentru clasa a II-a, EDP, Bucureşti
- Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predării matematicii la ciclul primar, Ed. Polirom, 2007.
SCENARIU DIDACTIC

NR. MOMENTELE TIMP OB. ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT. LECȚIEI OP Mijloace de Forme de
Activitatea Activitatea elevilor Metode și învățământ organizare
propunătorului procedee
1 Momentul Se asigurǎ condițiile Elevii se pregătesc Conversația Frontal
organizatoric 1’ optime pentru pentru
desfǎșurarea lecției. desfășurarea
lecției.
2 Captarea 3’ Se citesc câteva Elevii intuiesc Conversaţia Planşă Frontal Aprecieri
atenției ghicitori elevilor răspunsurile de la ghicitori Individual verbale
(anexa nr. 1). ghicitori. Observarea
sistematică
3 Anunțarea temei 1’ Se anunță elevii, că azi Elevii sunt atenți Explicația Frontal
vom rezolva: Exerciţii la explicațiile
şi probleme simple de oferite.
adunare în concentrul
0-100
4 Dirijarea 11’ Se adresează elevilor Elevii răspund: Conversația Laptop Frontal Observarea
învățării următoarele întrebări, Exercițiul Planşa Individual sistematică
utilizându-se planşa didactică Aprecieri
(anexa nr. 2) ca suport: Word verbale
O1 - Cum se numeşte
semnul pentru - Semnul +;
adunare?
- Cum se numesc
numerele care se - Termeni;
adună?
- Cum se numește
rezultatul operației de - Sumă sau
adunare? total;
- Care sunt expresiile
folosite în adunare? - Mai mare,
mai mult,
total, sumă;
Se prezintă elevilor
câteva exerciţii şi
Elevii urmăresc cu
O2 probleme simple cu o Explicația
atenție explicațiile
singură operație. Se oferite și rezolvă Word
O3 Observația
acordă explicațiile exercițiile și Tabla
necesare și se rezolvă problemele Demonstrația jamboard
demonstrativ un prezentate.
exercițiu ca model. Exercițiul

5 Asigurarea 3’ O2 Se prezintă un joc Elevii participă la Explicaţia Joc -platforma Frontal Evaluare orală
feedback-ului și matematic elevilor cu joc și efectuează Exercițiul wordwall Individual
a retenției ajutorul platformei oral operațiile de Joc didactic
wordwall. adunare .
https://wordwall.net/
ro/resource/7214548/
joc-matematica
6 Încheierea 1’ Se fac aprecieri Elevii primesc Conversația Frontal Aprecieri
activități generale și individuale aprecierile. verbale
asupra modului de
participare la lecție al
elevilor.
Anexa nr.1

Ghicitori

Pe o creangă cam uscată


6 vrabii stau la ceartă
Încă două au venit
Care-i suma la sfârșit?

(6+2 = 8)

Poţi rapid să socoteşti


Şi pe loc să îmi ghiceşti,
Numărând pe îndelete
Roţile la trei biclete?

(2+2+2 = 6)

Șase peștișori înoată


În acvariul de la poartă,
Dar n-am numărat bine:
Unul este-n plus,
Ce bine!
Socotiți acum, copii,
Câți peștișori or fi?

(6+1 = 7)
Anexa nr.2

ADUNAREA

termen 1 + termen 2= sumă(total)


T1+T2 = Sumă(total)
3+ 7=10

S-ar putea să vă placă și