Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Tehnologic Construcții de Mașini Mioveni

Profesor: Radu Marian Tudor

Proiect didactic
Data: .V. 2023
Clasa: a IX-a
Titlul lecţiei: Echilibrul mecanic al corpului sub acțiunea forțelor
Tipul lecţiei: lecție de fixare, sistematizare a cunoștințelor și consolidarea deprinderilor
de a rezolva probleme
Competențe specifice
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
o Să aplice în probleme cunoştinţele acumulate despre echilibrul mecanic al
corpului sub acțiunea forțelor,
o Să aplice corect în probleme condițiile de echilibru de translație și de rotație,
o Să aplice corect formula momentului forței față de un centru de rotație,
o Să aplice corect convențiile de semn pentru forțe și pentru momentul forței față
de un punct sau axă.

Strategii didactice:
o Metode de instruire: dialogul, explicaţia
o Mijloace didactice: fișă de lucru, manualul de fizică pentru clasa a IX-a, Editura
Niculescu, 2008
o Desfăşurarea activităţii: profesorul împreună cu elevii face o scurtă recapitulare
a noțiunilor necesare și a formulelor folosite la problemele ce urmează să se
rezolve, elevii citesc şi aprofundează conţinutul şi cerinţele acestora şi se trece
la rezolvarea problemelor de către elevi, la tablă (elevii fiind dirijaţi în
permanenţă de către profesor). Se urmăreşte solicitarea la lecţie a unui număr
cât mai mare de elevi.

1
Desfăşurarea lecţiei

Evenimente Activitatea de
didactice predare - învăţare Conţinuturi Evaluare
profesor elev esenţiale
ă Pune întrebări Enunţă definiţii,
referitoare la expresii Se notează la Se evaluează
condițiile de matematice şi legi tablă relaţiile corectitudinea
echilibru de rotație de conservare. matematice răspunsurilor
și de translație. elevilor
Cere definească
momentul forței
Problemele din
Captarea Se indică, Îşi notează, fișa de lucru
atenţiei succesiv, succesiv,
problemele ce vor problemele în
fi rezolvate. caiete.
Pentru fiecare
Enunţarea Subliniază faptul problemă în parte Elevul care este Se evaluează
obiectivelor că fiecare elev - se citeşte cu mare la tablă scrie modul în care
trebuie să atenţie conţinutul datele problemei se aplică
dovedească că a - se scot datele şi rezolvă cunoştinţele
acumulat problemei problema (asistat în rezolvarea
suficiente - se rezolvă de profesor). problemelor
cunoştinţe despre problema algebric Elevii care sunt
condițiile de - se rezolvă corect în bănci
echilibru de numeric procedează
translație și rotație - se scriu corect asemănător pe
și despre unităţile de măsură caietele de lucru.
momentul forței

2
Evenimente Activitatea de
didactice predare - învăţare Conţinuturi Evaluare
profesor elev esenţiale
Este scos la
Dirijarea Solicită cât mai mulţi Lucrează Se notează tablă pentru
învăţării elevi să iasă la tablă problemele şi rezolvările pe rezolvări un
pentru rezolvarea răspund la tablă, respectiv număr cât mai
problemelor întrebările pe caiete mare de elevi
Antrenează elevii din profesorului. şi sunt
clasă prin diferite evaluate şi
întrebări. răspunsurile
elevilor din
clasă.
Solicită elevii să Explică
Obţinerea explice cum au modalităţile de Se evaluează
performanţei aplicat fenomenele rezolvare a corectitudinea
fizice cunoscute în cerinţelor din răspunsurilor
rezolvarea probleme şi ce şi se fac
problemelor. fenomene fizice observaţii.
Antrenează cât mai şi relaţii
mulţi elevi în matematice,
prezentarea cunoscute, au
răspunsurilor. aplicat.
Concentrează modul
Intensificarea de lucru al elevilor. Îşi notează tema Notarea
retenţiei şi Dă ca temă elevilor
asigurarea problemele
transferului nerezolvate din fișa
de lucru

3
Fișă de lucru
Echilibrul mecanic al corpurilor sub acțiunea forțelor

1. Apreciați cu adevărat sau fals:


a. Un corp se află în echilibru de translație, dacă rezultanta forțelor care acționează
asupra lui este nulă.
b. Dacă acționăm asupra unei uși cu o forță perpendiculară pe ușă este mai ușor de
rotit.
c. Dacă descompunem o forță după axe perpendiculare, o componentă a forței poate
fi mai mare ca modulul forței.
d. Dacă asupra corpului acționează trei forțe, astfel încât a treia forță este opusă
rezultantei celorlalte două forțe, atunci corpul este în echilibru de translație.

2. Fie un balansoar cu lungimea l=3m pe care se dau doi copii cu masele m1=40 kg
respectiv m2 = 50 kg. Dacă punctul de sprijin al balansoarului se află la mijlocul lui iar
unul din copii se află la capătul balansoarului unde trebuie să se așeze celălalt copil
pentru ca balansoarul să fie în echilibru.

3. Fie o roabă pe care o asimilăm cu bara AB omogenă în care se află un corp cu


masa m =100 kg la distanța d=0,6 m de punctul de sprijin al barei. Greutatea barei
este neglijabilă față de greutatea corpului. Care este valoarea forței aplicate roabei
dacă distanța de la punctul de aplicație al forței până la punctul de sprijin este x= 1,5
m?

4. Asupra unui disc acționează în sensul acelor de ceas trei forțe F1 = 10 N având
brațul b1 = 0,3 m, F2= 20 N cu b2 = 0,2 m și F3 = 30 N având b3= 0,1 m. Ce valoare are
a patra forță F4 ce are brațul b4 =0,4 m și în ce sens trebuie să acționeze astfel încât
discul să fie în echilibru de rotație?

5. O bară este menținută în poziție orizontală prin acțiunea unei forțe F = 10 N la


distanța d = 10 cm față de axa de rotație. Dacă direcția forței nu se schimbă, ce

4
valoare trebuie să aibă forța F, la distanța d , = 1 cm pentru a menține echilibrul
sistemului?

S-ar putea să vă placă și