Sunteți pe pagina 1din 2

Liceul Tehnologic Construcţii de Maşini, loc. Mioveni jud.

Argeş
Profesor Marica Monica Cristina

PROIECT DIDACTIC

Disciplina : Chimie
Clasa: a X-a B
Unități de Învăţare: 1.Introducere în studiul chimiei organice 2. Alcani
Titlul lecţiei: Alcani-recapitulare
Tipul de lecţie: lecție de fixare și sistematizare a cunoștințelor
Competenţe specifice:
1.1 Descrierea comportării compușilor organici studiați în funcție de clasa de apartenență,
1.2 Diferenţierea compuşilor organici în funcţie de structura acestora,
2.2 Formularea de concluzii care să demonstreze relații de tip cauză-efect,
3.1. Conceperea sau adaptarea unei strategii de rezolvare pentru a analiza o situaţie,
3.2 Formularea unor reguli, definiții, generalizări care să fie utilizate în studiul claselor de
compuși,
3.3 Furnizarea soluţiilor la probleme care necesită luarea în considerare a mai multor factori
diferiţi/concepte relaţionate,
4.1 Procesarea informației scrise, a datelor, conceptelor pentru utilizarea în activități de tip proiect,
4.2 Utilizarea în mod sistematic a terminologiei specifice, într-o varietate de contexte de
comunicare,
5.2 Justificarea importanței compușilor organici.
Competențe derivate:
1. Diferențierea între un compus organic și anorganic și între o hidrocarbură și un compus organic
cu funcțiuni,
2. Definirea și denumirea unor n-alcani și izoalcani,
3. Scrierea formulelor moleculare și de structură pentru alcanii cu structură liniară și unii alcani cu
structură ramificată,
4. Indicarea proprietăților fizice și a unor proprietăți chimice ale alcanilor,
5. Corelarea utilizărilor alcanilor cu proprietățile lor,
6. Aplicarea algoritmilor specifici pentru rezolvarea problemelor cantitative.

Metode didactice utilizate: conversația, problematizarea, modelarea,exerciţiile şi problemele


Materiale didactice: fişe de lucru pentru elevi cu exerciţii şi probleme.
Timp: 40 de minute

SCENARIUL DIDACTIC
Captarea atenţiei
Hidrocarburile constituie baza multitudinii de substanțe organice naturale sau sintetice iar
alcanii utilizați drept combustibili au o importanță crucială pentru economia mondială.
Reactualizarea cunoştinţelor
Se realizează reluând pe scurt cunoștințele din cele două unități de învățare pe baza unui
plan de recapitulare:
 legături chimice în compușii organici, tipuri de catene, tipuri de atomi de carbon,
 formule procentuale, formule brute, formule moleculare și formule de structură,
 clasificarea compușilor organici,
 alcani: definiție, formulă generală, serie omoloagă
denumiri, formule moleculare și de structură, izomerie de catenă
proprietăți fizice: halogenarea, descompunerea termică, izomerizarea, arderea
utilizări
Conducerea învăţării

În continuare profesorul împreună cu elevii vor rezolva aplicaţiile propuse în fişa de lucru
la tablă sau individual.

FIŞĂ DE LUCRU
recapitulare Introducere în studiul chimiei organice și Alcani

1. a) Scrieți o formulă de structură posibilă pentru un compus organic ce prezintă o catenă saturată,
ramificată cu patru atomi de carbon și gruparea –OH legată de un atom de carbon primar.
b) Determinați formula moleculară,
c) Calculați compoziția în procente de masă.

2.a) Care din formulele de mai jos reprezintă formula moleculară a unui alcan?
b) Indicați izomerii de catenă și denumiți-l pe acela cu catena cea mai ramificată.
A. C3H6 B. C5H12 C. C5H8

3. Completați ecuațiile reacțiilor chimice următoare:


cracare

CH3-CH2-CH2-CH3 A + CH2=CH-CH3
n-butan

A+B CH3-Cl + C

A + O2 CO2 + D

B+D HOCl + C

4. Care este volumul de aer cu 20% oxigen (măsurat în condiții normale) necesar arderii a 20 ml
propan?

Exercițiile nerezolvate vor fi date ca temă pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și