Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 11.05.2023
CLASA: a VIII-a B
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „Alexandru Ioan Cuza”
PROFESOR:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Funcții
TITLUL LECŢIEI: Funcții de forma f:ℝℝ, f(x)= ax+b. Aplicații
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de recapitulare
DURATA LECȚIEI: 50 min

COMPETENŢE GENERALE:
CG1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
CG2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse
surse informaționale.
CG3 Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
CG5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date

COMPETENŢE SPECIFICE:
CS1.3. Identificarea unor dependenţe funcţionale în diferite situaţii date
CS2.3. Descrierea unei dependenţe funcţionale într-o situaţie dată, folosind diagrame, tabele sau formule
CS3.3. Reprezentarea în diverse moduri a unor funcții cu scopul caracterizării acestora
CS5.3 Analizarea unor funcţii în context intra și interdisciplinar

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1: Să recunoască o funcție și caracteristicile sale;


O2: Să calculeze valoarea unei funcții;
O3: Să reprezinte grafic funcția și să determine anumite puncte cerute.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caietul elevului, fişe de lucru, tablă, marker.

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, individuală, în perechi.

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza răspunsurilor, evaluarea colegului.

BIBLIOGRAFIE:

o Programa şcolară – matematică – aprobată prin OM 3393/28.02.2017


o Metodica predării matematicii – Dan Brânzei
o Culegere clasa a VIII-a, Editura Paralela 45
Strategii didactice
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1.Moment
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea Observarea
organizatoric Conversaţia Catalogul Frontală
lecţiei; se face prezenţa şi se notează absenţii. elevilor
(1 min)
Conversaţia
2.Verificarea Caiete
Se verifică frontal tema pentru acasă. Dacă există
temei Analiza
exerciţii nerezolvate din tema pentru acasă, acestea se Exerciţiul Frontală
( 3 min) Tablă răspunsurilor
vor rezolva la tablă.
Explicaţia
3.Captarea
atenţiei/
Reactualizarea Pentru a reaminti noțiunile învățate anterior în acest Individuală
Conversaţia Analiza
cunoștințelor capitol, profesorul împarte câte o fișă elevilor cu o Caiete
răspunsurilor
(6 min) funcție simplă și câteva cerințe. Frontală

4. Anunţarea
Caiete
subiectului
lectiei si a Profesorul anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei: Conversaţia
Tablă Observarea
obiectivelor “Funcții de forma f:ℝℝ, f(x)= ax+b. Aplicații” și Frontală
elevilor
operationale obiectivele urmărite. Explicația
Marker
(2min)

Conversaţia
Fișa de lucru Frontală
5. Fixarea Se vor rezolva la tablă exerciţiile de pe fişa de lucru,
Explicaţia Caiete
cunostintelor iar elevii îşi vor nota în caiete. Analiza
dobândite răspunsurilor
anterior Profesorul supraveghează și dirijează activitatea
Problematizarea Tablă Individuală
(25 min) elevilor.

Exerciţiul
Observarea elevilor
6. Obţinerea
Profesorul propune elevilor un grafic în geogebra și
performanţei și Exerciţiul Individuală
cere elevilor să găsească formula funcției utilizând Analiza
asigurarea Fişa de evaluare
informațiile din grafic. răspunsurilor
feedback-ului Problematizarea
(10 min)
Anunţarea temei pentru acasă: exercițiile rămase
7. Asigurarea nerezolvat din fișa de lucru. Caiete
retenţiei şi a Se vor face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi
Conversaţia Frontală Aprecieri verbale
transferului asupra activităţii elevilor. Catalog
(3 min) Se vor nota în catalog elevii care s-au evidenţiat în
timpul orei.

S-ar putea să vă placă și