Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 11.05.2023
CLASA: a VI-a B
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „Alexandru Ioan Cuza”, Fălticeni
PROFESOR: Petrache Ioana-Cătălina
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Triunghiul
TITLUL LECŢIEI: Proprietățile triunghiului isoscel
TIPUL LECŢIEI: Lecție de însușire de noi cunoștințe
DURATA LECȚIEI: 50 min

COMPETENȚE GENERALE:
CG1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar.
CG2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse
surse informaționale.
CG4. . Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date

COMPETENȚE SPECIFICE:
CS1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi
CS2.6. Calcularea unor lungimi de segmente, măsuri de unghiuri în contextul geometriei triunghiului
CS5.6. Analizarea unor construcţii geometrice în vederea evidenţierii unor proprietăţi ale triunghiurilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1: Să construiască și să recunoască triunghiul isoscel


O2: Să enunțe proprietățile triunghiului isoscel
O3: Să aplice proprietățile triunghiului isoscel în rezolvarea de probleme

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caietul elevului, fişe de lucru, tablă, marker, tablete.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, individuală.

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza răspunsurilor.

BIBLIOGRAFIE:

o Programa şcolară – matematică – aprobată prin OM 3393/28.02.2017


o Metodica predării matematicii – Dan Brânzei
o Culegere clasa a VI-a, Editura Paralela 45
o Manual clasa a VI- a, Editura Didactică și Pedagogică

Strategii didactice
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1.Moment
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea Observarea
organizatoric Conversaţia Catalogul Frontală
lecţiei; se face prezenţa şi se notează absenţii. elevilor
(1 min)
Conversaţia
2.Verificarea Caiete
Se verifică frontal tema pentru acasă. Dacă există
temei Analiza
exerciţii nerezolvate din tema pentru acasă, acestea se Exerciţiul Frontală
( 3 min) Tablă răspunsurilor
vor rezolva la tablă.
Explicaţia

3. Captarea
Individuală
atenţiei/ Pentru a capta atenția elevilor, profesorul le propune un Conversaţia
Reactualizarea joculeț, creat cu ajutorul aplicației ”Wordwall” pentru a Analiza
Caiete
cunoștințelor recapitula noțiunile învățate anterior. răspunsurilor
(6 min) Explicaţia
Frontală

4. Anunţarea
Profesorul anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei:
subiectului
lectiei si a “ Proprietățile triunghiului isoscel ” și obiectivele Observarea
Conversaţia Caiete Frontală
obiectivelor elevilor
operationale urmărite.
(2 min)
5. Dirijarea Profesorul scrie pe tablă definiția triunghiului isoscel: Analiza
învățării ”Triunghiul isoscel este triunghiul care are două laturi Conversaţia Fișa de lucru răspunsurilor
(25 min) congruente.” Frontală
Caiete
Explicaţia Observarea
elevilor
Tablă
Problematizarea Individuală

Marker
Exerciţiul

Observații: Unghiul format de laturile congruente se


numește unghiul de la vârf, iar latura care se opune
acestui unghi se numește bază.

TEOREMA 1: În triunghiul isoscel unghiurile de la bază


sunt congruente.

TEOREMA 2: Un triunghi care are două unghiuri


congruente este isoscel.

TEOREMA 3. În triunghiul isoscel bisectoarea unghiului


de la vârf este mediană, înălțime și mediatoare.

Concluzie: În triunghiul isoscel, liniile importante care


trec prin vârful triunghiului coincid.

Profesorul le explică demonstrația.


TEOREMA 4: Dacă într-un triunghi bisectoarea este și
mediană, atunci triunghiul este isoscel.

TEOREMA 5: În triunghiul isoscel bisectoarea unghiului


de la vârf este axă de simetrie.

Fișa de lucru Observarea


6. Fixarea elevilor
cunoștințelor și Exerciţiul Caiete Individuală
Obţinerea Pentru obținerea performanței împarte o fișă de lucru pe Analiza
performanţei care elevii o va rezolva împreună cu elevii, la tablă. Problematizarea Tablă Frontală răspunsurilor
(10 min)
Marker
7. Asigurarea Anunţarea temei pentru acasă: exercițiile rămase
Caiete
retenţiei şi a nerezolvate din fișa de lucru. Aprecieri
Conversaţia Frontală
transferului Se vor face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi verbale
Catalog
(3 min) asupra activităţii elevilor.

S-ar putea să vă placă și