Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA : ŞCOALA GIMNAZIALĂ TOMA COCIȘIU, BLAJ


PROFESOR : SZEKELI ANDREA REMENYKE
DATA : 23.05.2015
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Matematică – Algebră
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Recapitulare
TIPUL LECȚIEI : Lecție de evaluare - recapitulare ;
SUBIECTUL LECȚIEI : Recapitularea noțiunilor de algebră studiate în clasa a VIII-a;
SCOPUL LECȚIEI : Elevii să aibă capacitatea de a aplica cunoștințele dobândite, în exerciții și probleme ;
COMPETENTE GENERALE :
1. Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite ;
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice ;
3. Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situații concrete ;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situații concrete și a algoritmilor de prelucrare a acestora ;
5. Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă ;
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoștintelor din diferite domenii.
COMPETENTE SPECIFICE:
1.
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE ALE LECŢIEI:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1: Sa realizeze reprezentarile spatiale ale corpurilor rotunde invatate;
O2: Sa evidentieze elementele corpurilor rotunde;
O3 : Sa aplice formulele de calcul pentru arii si volum;
O4: Sa puna in evidenta sectiuni paralele cu baza si sectiuni axiale in corpurile rotunde;

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca pe grupe,problematizarea ;
b) Mijloace de realizare : fisa de lucru ,culegere,manual;
c) Forme de organizare : Frontala,pe grupe.
DURATA : 50 min
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE OBIECT CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVAŢARE STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI IVE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE
PROFESORULUI ELEVULUI
Se pun absenţele, elevii îşi Se pregătesc cu cele
I. Moment pregatesc materialele; necesare pentru lecţie. Se Conversaţia
organizatoric Se asigură de existenţa asigură ordinea şi disciplina.
5 min materialelor necesare; Se corectează tema.
Sunt efectuate la tablă
exerciţiile şi problemele din
tema la care elevii au
întâmpinat dificultăţi.
Elevii sunt atenţi şi reţin
explicaţiile oferite în
vederea soluţionării
exerciţiilor şi problemelor.
II.Reactualiza Se reamintesc Elevii primesc câte o fișă de Conversaţia Caietul de
rea lucru. euristică clasă
cunoştinţelor Tabla
anterioare
5 min

III.Precizarea Se anunță faptul că este o Elevii sunt atenți și


temei şi a lecție de consolidare și se conștientizează obiectivul. Conversaţia.
competențelor precizează obiectivele
2 min urmărite: Fixarea
formulelor de calcul pentru
arii și volume.
Pentru a se asigura ca Conversaţia Caietul de
IV.Consolidar notiunile au fost inţelese, se Explicaţia clasa.
ea vor rezolva alte probleme Se rezolva aplicaţiile din Exerciţiul Fişe de lucru
cunoştinţelor din fişa de lucru. fişa, fiecare elev ieşind la Expunerea
28 min Se realizeaza supravegherea tablă.
activitatii elevilor,
ajutându-i când întâmpină
dificultăţi.Profesorul anunţă
elevii că notarea se va
realiza pe durata intregii
activităţi,
V.Aprecierea Profesorul evaluează elevii Elevii sunt atenţi la Conversatia
activitaţii care au răspuns la lecţie şi aprecierile făcute de către
elevilor au participat cât mai activ. profesor.
8 min
Se fac aprecieri asupra
modului în care s-a
desfăşurat activitatea și se
notează elevii.

VI.Precizarea Se anunţă tema pentru ora Noteaza tema. Conversaţia.


şi explicarea viitoare: ex.1, 2, 3, 4, 5
temei tema 14 pag 208 din
2 min
manual.
FIŞĂ DE LUCRU

1. Un trunchi de con circular drept are r=2cm, R=5cm, G=5cm. Cât este aria
laterală ? Dar volumul?
2. O sferă are volumul de 36 π cm3 . Aflati aria sferei si raza.
3. Un con circular drept are R=4cm şi h =6cm. Aflaţi volumul conului și aria
totală.
4. Aria laterală a unui cilindru circular drept este de 36 π cm2 şi se ştie că are
g=2cm, aflaţi volumul cilindrului.
5. Considerăm conul circular drept cu raza de 16 cm şi înălţimea de 18 cm.
a) Calculaţi aria totală şi volumul conului.
b) Construim o secţiune paralela cu baza de r=8 la 3/2 din înălţime
faţă de vârf. Determinaţi aria totală și volumul trunchiului obţinut.
6. Secţiunea axială a unui con circular drept este un triunghi echilateral cu
aria egală cu 36 cm . Aflaţi: aria laterală, aria totală şi volumul
conului.
7. Într-o sferă cu raza de 4 cm se face o secţiune la distanţa de 3 cm faţă de
centrul sferei. Aflaţi:
a. aria şi volumul sferei;
b. aria şi volumul conului cu vârful în centrul cercului de secţiune şi
rază egală cu raza sferei;
8. Se dă un cilindru circular drept ce are secțiunea un pătrat de latura 6cm.
Să se afle:
a) Raza cilindrului;
b) Volumul cilindrului.
c) Aria laterală a cilindrului;
9. Se dă un cilindru circular drept care are volumul de 100 π cm3 și raza de 5
cm.Calculați:
a) Generatoarea cilindrului;
b) Aria laterală;
c) Aria totală.
10.Se dă un con circular drept care are secțiunea un triunghi echilateral de
latura 6 √ 3 cm.Aflați:
a) Inălțimea conului;
b) Aria laterală a conului;
c) Volumul conului.
11. Secțiunea axială a unui trunchi de con este un trapez isoscel ortodiagonal
cu bazele de 8 cm și 10 cm.Calculați:
a) Inălțimea trunchiului de con;
b) Al și At pentru trunchiul de con;
c) Volumul trunchiului de con.
12.Se dă o sferă cu raza de 10 cm. Se secționează sfera cu un plan dus la
distanța de 6 cm față de centru. Aflați:
a) Aria sferei;
b) Volumul sferei;
c) Aria secțiunii.

S-ar putea să vă placă și