Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lecţie

Nume:
Clasa a VII –a
Unitatea de învăţare: Cercul
Titlul lecţiei: Cercul; definiţie, elemente în cerc; unghi la centru
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştiinţe
Timp: 50 min
Locul de desfăţurare: sala de clasă
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care
au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice;
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau
globală a unei situaţii concrete;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete
şi a algoritmilor de prelucrare a acestora;
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoştiinţelor din diferite domenii.
Competenţe specifice:
CG1-8. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc, într-o configuraţie geometrică dată
CG2-8. Calcularea unor lungimi de segmente şi măsuri de unghiuri utilizând metode adecvate în
configuraţii geometrice care conţin un cerc
CG3-8. Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor
proprietăţi ale cercului
CG4-8. Exprimarea proprietăţilor elementelor unui cerc în limbaj matematic
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, munca independentă, observaţia
Forme de organizare a clasei: frontal, individual
Forme de evaluare: observaţia, verificarea desenelor, notarea elevilor, încurajare, laudă
Mijloace de învăţământ: trusa geometrică, culegere
Pregătirea activităţii:
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Forme de Metode de
procedee organizare evaluare
Moment Salutul. Prezenţa elevilor. Asigurarea condiţiilor optime. Se pregătesc pentru conversaţia frontal
organizatoric Verificarea materialelor necesare la elevi. lecţie

Captarea atenţiei Corectarea temei Elevii anunţă dacă şi- Observaţia


au făcut tema, se ia un
caiet prin sondaj la
verificat.
Anunţarea temei şi Notează titlul lecţiei şi anunţă obiectivele Elevii notează in conversaţia Frontal
a obiectivolor caiete
Desfăşurarea N Elevii descriu aceste Conversaţia Frontal
activităţii lucruri

Explicaţia
P Elevii scriu de pe tablă
şi sunt atenţi la
explicaţiile
profesorului
Cum arată o roată de bicicletă?
Spiţele cum sunt ca lungime? Elevii învaţă să
Def. Cercul este mulţimea punctelor egal depărtate de un folosească compasul
punct fix (centrul).
Notaţie:C  O, r    M  P OM  r , cercul de centru
O şi rază r .
Elemente in cerc:
- raza r  OM
Raza este segmentul ce uneşte centrul cercului cu un punct al Verificarea
cercului desenului
- Coarda  NM 
Coarda este semnentul ce uneşte două puncte de pe cerc
- Diametrul D  2r
Diametrul  MP 
O coardă care conţine centrul cercului se numeşte diametru ,

2
iar extremităţile diametrului se numesc puncte diametral
opuse.
Doua cercuri sunt congruente dacă au raze egale

Interior. Exterior. Disc


Profesorul le arată un disc şi un cerc
Interiorul cercului este mulţimea
IntC  O, r    M  P OM < r
Identifică fiecare Activitate Observaţia
Exteriorul cercului este mulţimea figură frontală
ExtC  O, r    M  P OM > r
Discul de centru O şi rază r este mulţimea Elevii scriu de pe tablă
D  O, r   C  O, r   IntC  O, r    M  P OM  r şi sunt atenţi la conversaşia
explicaţiile
Arc de cerc: profesorului
Def. Porţiunea cuprinsă între două puncte distincte de pe cerc
se numeşte arc de cerc.

Punctele A şi B se numesc capetele arcului, iar dacă punctele


sunt diametral opuse arcul se numeşte semicerc.
- Arcul mic AB (porţiunea de cerc aflată în
interiorul unghiului AOB)
- Arcul mare AB (porţiunea de cerc aflată în
exteriorul unghiului AOB)

3
- Unghi la centru
Def. Un unghi cu vârful în centrul unui cerc se numeşte unghi
la centru
AOB este un unghi la centru
Prezentare de Se vor rezolva exerciţii ţi probleme din manual. Profesorul Elevii deschid Exerciţiul Elevi la tablă Observaţia
material anunţă numărul de probleme. culegerea şi notează conversaţia individuală
Asigurarea problemele
conexiunii inverse La o problemă elevii vor lucra singuri, sub forma unui Lucrează pentru a Elevul este
Asigurarea feed- concurs vedea care este cel mai Munca lăudat
back-ului bun independentă
Evaluare Profesorul notează elevii care s-au remarcat şi încurajează pe Frontal Notarea elevilor
elevii mai timizi
Tema pentru acasă Tema pentru acasă Elevii notează tema

S-ar putea să vă placă și