Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.03.2023
Unitatea de învățământ:
Prof. pentru înv. primar:
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Elemente de geometrie
Subiectul lecției: Unghiuri
Tipul lecţiei: Predare-ȋnvățare-evaluare
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul lecției: Familiarizarea elevilor cu noțiuni referitoare la tipurile de unghiuri.

Competențe specifice:

 MATEMATICĂ
3.1 Localizarea unor obiecte în spațiu și a unor simboluri în diverse reprezentări;
3.2 Explorarea caracteristicilor, relațiilor și a proprietăților figurilor și corpurilor geometrice
identificate în diferite contexte;
5.1.Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme cu raționamente diverse;

 LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ


1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile;

 ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat;

Obiective operaţionale:
O1- să respecte indicațiile date pentru a afla subiectul lecției;
O2- să recunoască unghiuri în diferite contexte date;
O3- să lucreze în echipe pentru rezolvarea unor sarcini simple;
O4- să aplice cunoştinţe elementare de geometrie în rezolvarea de exerciţii şi probleme.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, jocul didactic, exerciţiul, exemplul, munca
independentă, demonstrația.
Mijloace didactice: caiete, fişe de lucru, videoproiector, prezentare PPT, instrumente de
geometrie, fișe de lipit, plicuri cu litere, stikere.
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, orală, individuală,
practică.
Resurse umane: 6 elevi
Resurse temporale: 45 min
Resurse spațiale: sala de clasă
Bibliografie:
 Neculae Dinuţă, Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Universităţii
din Piteşti, 2007;
 Maria Gardin, Florin Gardin, Daniela Berechet, Florian Berechet - Matematică,
culegere de exerciţii, probleme şi teste – Editura Paralela 45, Piteşti , 2009
 Aurelia Arghirescu, Florica Ancuţă – Matematică, Exerciţii şi probleme Editura
Carminis , Piteşti , 2008
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

OB. Conținutul științific Strategii dedactice Evaluare


OP.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee înv. organizare
Momentul Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric lecţiei;
Verificarea Verific tema elevilor. Conversația Frontală Se
temei Explicația evaluează
3 min capacitatea
elevilor de a
prezenta
tema dată.
Captarea O1 Captarea atenției se realizează cu ajutorul unor Explicația Fișe lipite pe Frontală Se
atennției fișe lipite pe pereți. Acestea conțin puncte care pereți/tablă evaluează
3 min prin unire în sensul indicat de săgeți folosind capacitatea
rigla formează litere. Literele formează subiectul elevilor de a
lecției de astăzi: ,, UNGHI” (ANEXA 1) rezolva o
sarcină dată.
Anuțarea Anunţ elevii că vom învăța despre elementele de Conversația Frontală
temei și a geometrie și anume UNGHIURI.
obiectivelor
2 min
Dirijarea Notez data și titlul pe tablă: Unghiul drept. Conversația Prezentare PPT Frontală Se
învățării Unghiul ascuțit. Unghiul obtuz evaluează
10 min Mă folosesc de o prezentare PPT pentru a capacitatea
explica pentru început ce înseamnă unghi. elevilor de a
Definesc unghiul: înțelege
Două semidrepte care pleacă din același punct noțiunile
formează un unghi. Explic care este vârful și Fișe de lipit în explicate
care sunt laturile unghiului, apoi explic cum Explicația caiet
citim pe figură. Lipim în caiețele fisă cu Individuală
explicații.
(ANEXA 2)

O2 Pentru a vedea dacă au înțeles rezolvăm o fișă de Demonstrația


lucru. ( ANEXA 3)
Fișă de lucru
Apoi le prezint elevilor unghiuri diferite:
 Unghi drept
 Unghi ascuțit
 Unghi obtuz
Explicația
Descriu fiecare componente (vârf, laturile,
deschiderea unghiului). Se
evaluează
Cu ajutorul echerului vom observa deschiderea Fișe de lipit în capacitatea
unghiurilor desenate și sub fiecare cum se caiet elevilor de
numește. receptare a
 Unghiurile ascuțite au Frontală informațiilor
deschizătura mai mică decât a Demonstrația transmise de
unghiului drept. profesor.
 Unghiurile obtuze au deschiderea Echer
mai mare decât a unghiului drept.
Lipesc fișe în caiețel cu noțiunile explicate.
(ANEXA 4)
Obținerea O3 Se vor forma două echipe. Fiecare echipă trimite Conversația Plicuri cu litere Pe grupe Se
performanței câte un reprezentant la tablă pentru a rezolva un evaluează
10 min exercițiu, după rezolvarea sarcinii vor primi câte capacitatea
un plic cu recompensa. Recompensele primite Fișă de lucru Frontală elevilor de a
O4 sunt de fapt litere cu ajutorul cărora vor forma Explicația lucra în
un nume. Numele va conduce spre desenarea echipă.
unui personaj. (ANEXA 5)

Asigurarea O4 Asigurarea retenției se face cu ajutorul unei fișe Conversația Fișă de lucru Individuală Se
feedback- de lucru. (ANEXA 6) evaluează
ului/ Retenția Munca capacitatea
independentă elevilor de a
rezolva o
sarcină dată.
Încheierea Fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi a Conversația Manual Frontală
activității/ participării elevilor. Explicația
Tema pentru Elevii primesc drept recompensă stikere cu
acasă. personajele zilei pe care le vor utiliza în lecțiile
viitoare: Obtuzilă, Ascuțilă și Dreptilă.
(ANEXA 7)
Dau tema pentru acasă: Exercițiile 5, 6 și 7 de la
pagina 113 din manual.

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

Anexa 5
Anexa 6
Anexa 7

S-ar putea să vă placă și