Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Nume, prenume student practicant: LUPESCU Mihaela
Disciplina: Masurari tehnice
Clasa: a X-a
Unitatea de învățare: Colegiul Tehnic Carol I
Titlul lecţiei: Asamblarea alezajelor cu arborii. Ajustaje
Scopul lecţiei: Insusirea cunostintelor privind alezajele,arborii si ajustajele
Tipul lecţiei: mixta
Locul de desfăşurare: laboratorul de mecanica
Durata: 50 minute

1.Conţinutului activităţii de instruire


Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
C1 1.Notiuni de baza 1.1.Arbori. Alezaje
C2 2.Ajustaje 2.1. Tipuri de ajustaje

2. Obiectivele pedagogice operaţionale

O1- Elevul sa defineasca corect notiunile de arbore, alezaj, ajustaj.


O2- Sa recunoasca arborele si alezajul intr-o asamblare.
3. Diagrama obiective-conţinut

Cod C1 C2 C3
obiectiv
O1 x
O2 x
O3 x

4. Metode de învăţământ: explicatia, conversatia, demonstratia, expunerea, exercitiul.

5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale
M Manual
T Tema de casa
Md Material didactic ajutator
FL Fisa de lucru
CN Caiet de notite

6. Bibliografie

1. A. Ciocirlea-Vasilescu, M. Constantin, Ed. CD PRESS, Manual pentru clasa a X- a, Masurari tehnice.


2. Adrese electronice: www.didactic.ro
3. Programa scolara
4. Planificarea calendaristica
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele
instruirii Strategia didactică Timp
Conţinut (min.)
Obiective Activitatea profesorului Activitatea Metode de Mijloace Forme de
operaţionale elevului învăţământ de organizare a Evaluare
învăţămâ activităţii
nt
*Moment Verifica prezența. Iși pregătesc Conversația - Frontala 2
organizatoric Cere elevilor să aibă pe mese caietele, manualele
caietele și instrumentele și instrumentele
necesare. necesare.
Anunță planul de lucru.
Verificarea Cere elevilor sa pregateasca Raspunde la Conversatia T Frontala Evaluare 10
cunstintelor tema pe care au avut-o de intrebarile (Semi- orala
anterioare realizat si verifica cunostintele profesorului. dirijata)
dobandite in lectia anterioara. Participa la Individuala
verificarea temei.
Transmiterea 30
noilor
cunoștinte
Asculta si urmaresc Expunerea CN Frontala
Captarea cu atentie cele spuse Explicatia
atentiei de profesor. Conversatia

Comunicarea Anunță titlul noii lecții.


titlului si a Prezintă obiectivele lecției.

117
obiectivelor

Prezentarea
continutului si
dirijarea
invatarii
Asculta explicatiile
C1, O1 Explicarea notiunii de arbore. Expunerea CN Frontala
profesorului.
C2, O2 Explicarea notiunii de alezaj. Adreseaza intrebari
Conversatia
... Explicarea notiunii de ajustaj. de lamurire. Explicatia
Apliarea relațiilor de calcul Noteaza in caiete.
pentru abaterile limită, Folosesc fise de
abaterile efective pentru arbori documentare si de
și alezaje. lucru.
Aplicarea relatiilor de calcul
pentru toleranta arborilor si
alezajelor.
Prezentarea unor imagini cu
arbori si alezaje.
Schitarea arborilor si alezajelor,
ajustajelor.

Prezinta elevilor sarcina de Asculta explicatiile


Obtinerea Caiete de MD Frontala
profesorului.
performantei lucru:rezolvarea unei fise de notite M
Adreseaza intrebari
lucru referitoare la tipurile de Videoproiector CN
de lamurire.
ajustaje,identificarea piesei de Realizeaza sarcina
tip arbore si tip alezaj,definitile de lucru.
alezajului,arborelui,ajustajului.
Asigura materiale necesare
efectuarii activitatii aplicative.
Ofera informatiile necesare
efectuarii sarcinii de lucru.
Indruma si dirijeaza activitatea
elevilor.
Elevii asculta
Asigurarea Confirma raspunsurile corecte Conversatia
explicatiile
conexiunii si intervine daca este cazul cu Explicatia
suplimentare.
inverse explicatii suplimentare.

Sistematizarea Verifica modul de realizare al Elevii consemneaza Exercitiul FL Individual Practica 8


si consolidarea aplicatiilor. pe fisa de lucru MD
cunostintelor Adreseaza intrebari elevilor din raspunsurile. Cn
nou continut predat.
Noteaza elevii care au
participat activ la desfasurarea
activitatilor.

119

S-ar putea să vă placă și