Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Data: 08.06.2022
Unitatea Școlară: Școala Gimnazială
Clasa: a V-a
Propunător:
Disciplina: Educație Socială
Unitatea de învățare: Argumentarea unui punct de vedere personal.
Titlul lecției: De ce avem nevoie de argumentare. Condiții pentru acceptarea unui argument
formulat de o altă persoană.
Tipul lecției: Predare
Timp de lucru: 50 de minute
Competențe specifice vizate:
1.1. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor
drepturi și responsabilități.
1.2. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în
contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea drepturilor copiilor.
Obiectivul general: De a transmite elevilor cunoștințe despre ce este argumentul și cum
trebuie să ne susținem opiniile de fiecare dată când le expunem celor din jurul nostru. Cum
acceptăm argumentele interlocutorilor și modalități de contra-argumentare. Dezvoltarea
gândirii critice a elevilor și conștientizarea importanței folosirii argumentelor ce pot fi
susținute cu dovezi.
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
1) Să identifice raționamentele, argumentele CORECTE/INCORECTE;
2) Să opereze corect cu termenii: argument, argumentare, raționament;
3) Să identifice alte mijloace și/sau modalități de susținere a unei opinii;
4) Să exemplifice situații de argumentare FALSE/ADEVĂRATE;
5) Să exprime propriile opinii argumentate în anumite contexte.
Metode și strategii didactice:
-conversația euristică, explicația, exercițiul;
Forme de organizare a activității:
-frontală, individuală;
Evaluare:
-discuție liberă, feed-back;
Desfășurarea lecției

Nr. Etapele Obiective Activitatea Activitatea Strategii și Timp Evaluare/


Crt lecției profesorului elevului mijloace de Observații
. didactice lucru
1. Moment Asigurarea Consemnarea Comunicarea Conversație 1 Observație
organizatoric condițiilor absenților. absenților. frontală. min. directă.
optime pentru Pregătirea
desfășurarea materialelor
activității. pentru lecție.
2. Anunțarea Captarea Scriu titlul Ascultă și Expunere 10 Observ
subiectului atenției. lecției la notează titlul frontală. min. comportamentul
și a O1. tablă și în caiete. elevilor.
obiectivelor comunic Deschid Provocarea
lecției. obiectivele. manualele, participării
Îi îndrum să observă tuturor elevilor
deschidă imaginile și la demersul
manualele la citesc textele didactic.
o anumită aferente
pagină și le imaginilor.
cer să fie
atenți la
exercițiul 1.
3. Dobândirea O2. Explicarea Scriu pe Notează în Expunere 35 de Participarea
noilor sensului; tablă caiete frontală. min. tuturor elevilor.
cunoștințe. argument, definițiile definițiile. Conversația
argumentativ, aferente .
raționament. termenilor pe
care îi Elevii sunt
O3. Alte folosim. atenți, se Observ
mijloace și/sau Îndemn implică Conversația comportamentul
modalități de elevii să activ. . Explicația. elevilor.
susținere a unei întrebe dacă Fișă de
opinii. au orice lucru.
nelămurire. Elevii Profesorul
Asist la cooperează Conversația gestionează
rezolvarea cu . Explicația. discuția.
exercițiilor profesorul,
de către oferă
O4. Exemple elevi. exemple la Observ și
de argumentare Exemplific rândul lor. Fișă de intervin la
FALSE/ elevilor Parcurg lucru. nevoie.
ADEVĂRATE mijloace/ exercițiile
. modalități de sub
Argumentele susținere a îndrumarea
celorlalți. unei opinii. profesorului.
Elevii se Profesorul
implică Expunere gestionează
O5. Rog elevii să activ, frontală. rezolvarea
Exprimarea fie atenți și respectând Explicația. exercițiilor.
propriilor să se implice cerința. Oferă indicii
opinii și în rezolvarea pentru
argumentare în exercițiului. răspunsuri când
rezolvarea este cazul.
exercițiului.
Elevii Profesorul
cooperează, Conversația completează
Cer elevilor citesc. . Fișă de răspunsurile
să citească lucru pe elevilor acolo
Condiții de din manual grupe. unde este
acceptare/ condițiile de necesar și oferă
respingere a acceptare/ feed-back.
argumentelor respingere a
celorlalți. argumentelor
celorlalți, sub
diferitele
forme în care
sunt
prezentate și
le explic la
nevoie.
4. Aprecierea Evaluare. Rog elevii să Elevii Activitate 2 Profesorul
rezultatelor. vorbească exemplifică frontală. min. evaluează
liber despre situații în gradul de
ce au reținut care asimilare a
din această susținerea cunoștințelor și
lecție și opiniilor cu oferă feed-back.
despre probe/
importanța dovezi este
susținerii necesară.
opiniilor cu
dovezi
verificabile.
5. Temă pentru Comunicarea Scriu pe Elevii își Frontal. 2 Se oferă
acasă. temei pentru tablă tema notează în min. explicații dacă
acasă. pentru acasă. caiet tema este cazul.
pentru acasă.

Bibliografie: Educație socială, Manual pentru clasa a V-a, Editura CD Press – București
2017, Daniela Barbu și Cristina Ana-Maria Boca;

S-ar putea să vă placă și