Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Anul școlar :2020-2021


Semestrul II
Disciplina: Biologie
Clasa: a VII-a
Unitatea de învățare: Organe de simț
Data :17.03.2021
Titlul lecţiei: Funcția auditivă a urechii
Tipul lecției:Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției:Dobândirea de noi cunoștințe privind fiziologia urechii la om

Competențe specifice:
1.2.Realizarea independentă a unor activități de investigare pe baza unor fișe de lucru
2.1. Interpretarea contextuală a informațiilor științifice
3.2. Elaborarea unor algoritmi pentru realizarea unei investigații
4.2. Identificarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate

Obiective operaționale:
O1. Să realizeze corect un experiment științific care pune în evidență modul de propagare a sunetelor la nivelul urechii

O2. Să formuleze cel puțin 5 concluzii pe baza observațiilor experimentale

O3.Să descrie reacția comportamentală ca răspuns la acțiunea unui stimul auditiv

O4.Să numească cel puțin 4 consecințe ale unor comportamente cu risc asupra stării de sănătate a urechii
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice:explicația, conversația euristică, expunerea, experimentul didactic, observația dirijată, învățarea
prin descoperire, problematizarea
 Mijloace de învățământ:manualul, calculator, videoproiector, planșe didactice,tub de carton, folie alimentară,foaie de hârtie,
bandă adezivă, elastic, lanternă.
 Forme de organizare:frontal, pe grupe, individual.
 Metode de evaluare:observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor, interevaluarea, aprecierea verbală

Resurse temporale:50 minute

Bibliografie:
 Manual de biologie, clasa a VII-a,
 ”101 Mari experimente ştiinţifice”, Editura Litera, 2016
ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare


lecției/Timp Op. Metode/ Mijloace Forme
procedee/ de
tehnici organizare
Salutul, scurtă conversație de Se pregătesc pentru Conversația Catalogul, Frontal Observarea
1.Moment acomodare, verificarea prezenței. lecție. tabla, activității și
organizatoric Răspund solicitărilor. proiector, comportamentului
3min. Creează condițiile adecvate pentru calculator elevilor
desfășurarea activității
Aprecierea
verbală
2.Reactualizarea Adresează elevilor întrebări din Răspund la întrebările Conversația Frontal Observarea
cunoștințelor lecția anterioară Structura urechii profesorului. Explicația activității și
3min. comportamentului
elevilor
Aprecierea
verbală
Interevaluarea
3. Captarea și O1 Realizează următorul experiment: Sunt atenți. Conversația Tabla, Frontal Observarea
orientarea Un elev voluntar este legat la Iau notițe. Explicația fișă de lucru activității și
atenției O2 ochi. Un coleg bate din palme și îi Problematizarea comportamentului
5min. cere elevului legat la ochi să elevilor
O3
precizeze din ce parte aude
O4 zgomotul. Va fi indicată direcția
corectă ?

Propune elevilor să se gândească,


până la sfârșitul lecției, la
importanță pe care o are reacția
noastră față de zgomotele din
mediul înconjurător

4. Anunțarea Anunță titlul lecției și obiectivele Notează titlul lecției în Conversația Manuale, Frontal Observarea
subiectului urmărite. caiete. Explicația caiete de activității și
lecției și a notițe, tabla comportamentului
obiectivelor elevilor
operaționale
1min.
5.Dirijarea Solicită unui elev să citească cu Citesc textul din manual Conversația, Manuale, Frontal Observarea
învățării și voce tare textul din manual, în Explicația calculator, sistematică a
obținerea O1 care este prezentat mecanismul video- Pe grupe activității
Expunerea,
performanțelor realizării auzului. proiector, și comportamen-
O2 Individual
25 min. Experimentul planșe tului elevilor,
Apoi, le cere elevilor să indice Răspund la cerințele didactice,
O3 didactic,
traseul parcurs de sunete pana la profesorului. tabla ,tub de Interevaluarea,
O4 nivelul receptorilor auditivi . Observația carton, folie
alimentară,fo Aprecierea
dirijată,
Prezintă la videoproiector aie de hârtie, verbală
Sunt atenți, iau notițe. Învățarea prin
mecanismul auzului. bandă
Adresează întrebări. adezivă,
Reprezintă schematic pe tablă descoperire,
Răspund la întrebările elastic,
mecanismul auzului .
profesorului. Problematizarea lanternă.
Realizează următorul experiment:
Umple cutele pavilionului unui
elev voluntar cu vată. Solicită Sunt atenți.
unui alt elev să îl lege la ochi și să Emit ipoteze
bată din palme. Răspund la întrebările
Adresează elevilor întrebările: profesorului.
Ce constatați? Ce credeți că Realizează conexiuni
demonstrează acest experiment ? interdisciplinare.

Distribuie elevilor materialele


necesare și explică modul de lucru
pentru construirea unei machete a
O1 urechii omului,cu ajutorul căreia Construiesc macheta
se poate demonstra vibrația
urechii omului.
O2 timpanului sub acțiunea sunetelor.
Realizează experimentul Realizează experimentul.
O3 împreună cu elevii,oferă Emit ipoteze.
explicațiile corespunzătoare. Adresează și răspund la
O4 întrebări.
Iau notițe.

6. Evaluarea O2 Cere elevilor să prezinte cum au Prezintă soluțiile găsite la Conversația Fișe de lucru Frontal Interevaluarea
performanțelor rezolvat situația problemă, situația problemă Explicația Individual Aprecierea
5 min. O3 prezentată la începutul activității: prezentată la începutul Problematizarea verbală
Ce importanță are reacția noastră activității.
O4
față de zgomotele din mediul Își manifestă liber opiniile
înconjurător .
7. Fixarea O2 Organizează o fixare globală, Răspund la solicitările Conversația, Frontal Aprecierea
cunoștințelor recapitulând ideile principale. profesorului Explicația verbală
5 min. O4

8. Aprecieri și Face aprecieri asupra desfășurării Sunt atenți la concluziile Conversația Frontal Aprecierea
recomandări activității. profesorului. Explicația verbală
3 min. Evidențiază elevii activi
Face recomandări

S-ar putea să vă placă și