Sunteți pe pagina 1din 4

1 Instrumente utilizate în activitatea de practică pedagogică

PROIECT DE LECȚIE

A. DATE GENERALE

Disciplina: Protecția Consumatorului


Clasa: a X- a F
Unitatea de învățare:
Titlul lecției: Reclamații si sesizări
Scopul lecției: însușirea cunoștințelor privind reclamațiile si sesizările
Tipul lecției: lecție mixtă
Locul de desfășurare: sala de clasa
Durata lecției: 50 minute
Conținutul activității de instruire:
Cod Arii de conținut Subarii de conținut
C1 1. Noțiuni de bază 1.1. Descriere. Elementele componente.
C2 2. Caracteristici 2.1. Principiul de redactare.
2.2. Caracteristici. Structura . Scop .
Obiective operaționale: La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
O1. Să identifice diferența dintre sesizare si reclamație.
O2. Să defineasca in mod corespunzator termenul de reclamatie
O3. Să cunoască structura unei reclamații
O4. Să cunoască condițiile in care se poate depune o reclamație
O5. Să fie capabili sa depună o reclamație

Metode și procedee de instruire: expunerea, conversația, explicația,


descrierea, demonstrația cu ajutorul unui model autorizat , problematizarea,
studiul de caz.
Mijloace de învățământ:
Cod Denumirea resursei materiale
Prezentare powerpoint
Navigare web
Videoproiectorul
Bibliografie:
Protectia consumatorului si a mediului-Manual pentru clasa a X-a, Tantica
Petre, Mihaela Iacoban, Gabriel Iordache- Editura CD Pressa, a XI-a și a
XII-a. București: Editura Didactică și Pedagogică.
B. DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactica
Etapele lectiei
Obiectiv si Activitatea Forme de
Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare Timp
operational evenimentele profesorului organizare
instruirii /procedee de de
a activitatii
invatamant invatamant
elevilor
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Moment organizatoric
0-5
Organizaea Noteaza absentele,
clasei pentru face observatii si Preiau sarcinile
Conversatie Frontala
desfasurarea recomandari daca propuse de profesor
activitatii este cazul.
2. Pregatirea conditiilor de desfasurare a activitatii independente
5-10
Incearca sa
trezeasca
curiozitatea
elevilor, facand
Asculta si urmaresc cu Expunere
Captarea referire la
interes cele spuse de Conversatie Frontala
atentiei eventualele situatii
profesor Studiu de caz
in care drepturile
lor (sau a unui
cunoscut ) au fost
incalcate.

Comunicarea
Enunta titlul lectiei
titlului
si le comunica Noteaza titlul lectiei in
activitatii si a Expunere Frontala
elevilor obiectivele caiete
obiectivelor
lectiei O1-O4
operationale
3. Desfasurarea lectiei
10-45
Solicita elevilor o Raspund la intrebare si
Frontal
O1. Să identifice diferența identifice diferenta apoi isi noteaza Conversatie
dintre sesizare si reclamație. intre cei doi definitia profesorului in Problematizare
Dirijat
termeni . caiete.
Solicita elevilor sa
O2. Să defineasca in mod exprime in limbaj
Raspund la intrebare si Conversatie
natural termenul Frontal
corespunzator termenul de noteaza definiția in Explicatia
de reclamație .
reclamatie caiet.
Profesorul ofera
definitia exacta .
Solicita elevilor sa
Incearca sa numeasca
enumere cele
documentele si
necesare unei
informatiile necesare
O3. Să cunoască structura reclamatii , din Conversatie Frontal
unei reclamatii .
unei reclamații punctul lor de
Noteaza informatiile
Descriere
vedere . Prezinta
oferite de profesor
apoi structura
oficiala .
Solicita elevilor sa Isi exprima punctul de
O4. Să cunoască isi exprime opinia vedere in legatura cu
in legatura cu conditiile/cazurile ce
condițiile/cazurile in care se Conversatie Frontal
conditiile in care impun depunerea unei
poate depune o reclamatie Expunere
se poate depune o reclamatii . Noteaza
reclamatie . toata conditiile expuse
de profesor
Ofera o tema
pentru acasa
elevilor .
Elevii urmeaza Conversatie
Profesorul
O5..Să fie capabili sa indicatiile profesorului Demonstratie cu
sugereaza un Frontala
depună o reclamație model oficial
completeaza modelul ajutorul unui
sugerat de profesor . model autorizat
pentru depunerea
unei reclamatiei ,
pe care il vor gasii
pe site-ul amintit .

4. Analiza rezultatelor activitatii si eleborarea concluziilor


45-50
Profesorul roaga
elevii sa ii
adreseze intrebari Conversatie
Frontal
legate de Elevii pun intrebari Explicatie Orala
reclamatii. Acesta
va raspunde la
intrebari.
Profesorul trage
concluziile si
intreaba elevii Elevii pun intrebari. Conversatie Frontal Orala
despre eventuale
nelamuriri.

S-ar putea să vă placă și