Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

PROIECT DE LECŢIE

Date generale

Data: 22.03.2023
Şcoala: Liceul Tehnologic de Transporturi și de Construcții, Iași
Disciplina: Economie
Clasa:a-XI-a A
Profesor: Jitaru Loredana
Unitatea de învățare: Piaţa – întâlnire a agenților economici
Subiectul lecţiei: Relația cerere-ofertă-preț în economia de piață
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: în sala de clasa
Timp necesar: 50 min.

Competenţe specifice:

1.3. Recunoaşterea caracteristicilor generale ale pieţei în diferite forme concrete de manifestare a acesteia;
2.4 Compararea unor fenomene şi procese specifice dinamicii economice.

Competenţe derivate
C01 definirea corectă a conceptelor „preț de echilibru”, „cantitatea de echilibru”;
C02 explicarea mecanismului de formare a prețului de echilibru și a cantității de echilibru;
C03 identificarea rolului prețului de echilibru;
C04 analizarea modificării prețului și a cantității de echilibru atunci când se produc schimbări la nivelul cererii;
C05 analizarea modificării prețului și a cantității de echilibru atunci când se produc schimbări la nivelul ofertei;
C06: aplicarea noțiunilor studiate în rezolvarea aplicaţiilor practice.
Forma de organizare a activităţii instructive: frontală, individuală, de grup

Strategii didactice:

Metode şi procedee:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, învățarea prin descoperire, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, activitatea
independentǎ.
Mijloace şi materiale:
fişe de lucru, manualul de economie, cretă, fișă de documentare

Bibliografie

1. Lăcătuş M. L, Lăcătuş G. P. (2006), Manual de economie clasa a-XI-a, Ed.Corint, Bucureşti.


2. Ailenei D., Balan M. (2009), Manual de economie clasa a-XI-a, Ed.Humanitas, Bucureşti.
3. Cornescu V., Bucur I., Stanciu S., Bonciu C. (2001), Manual de economie clasa a-X-a și a –XI –a, Ed.All Educational, București.
4.Crețoiu, G., Iordache, S., Cavachi, I., Moraru, L. (2006), Economie clasa a XI-a -ciclul superior al liceului, Editura Antet,
5. Ionescu, C. (2019), Economie -ghid complet de pregătire a examenului de bacalaureat, Editura Paralela 45, Pitești.
6. Iatagan, M., Dudian, M., Pană F. (2020), Economie- ghid de pregătire pentru reușita la examenul de bacalaureat, Editura
Nominatrix, București.
Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele T C Elementele esenţiale de conţinut Strategii didactice Evaluare


lecţiei i o Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
m m
p p
1. Moment 2 Prezenţă, ţinută, linişte Elevii îşi pregătesc cele Instructaj
organizatoric m necesare verbal
i
n
2 Captarea 2 „Prețul natural, este, deci, …prețul central în participǎ la discuţii, strategie manual de observarea
atenţiei jurul căruia gravitează continuu prețurile argumentându-şi discursivǎ de economie sistematicǎ a
m tuturor mărfurilor” (Adam Smith, Avuția rǎspunsurile ; tip elevilor;
i națiunilor, volI, p.43) argumentativ
n -persuasiv ;
-dezbaterea ;
3. Evaluarea 1 Verificarea calitativă a cunoştinţelor din Elevii vor răspunde la conversație Rebus
cunoștințelor 2 lecţiile anterioare „Piața”, „Cererea” și întrebările rebusului.
anterioare m „Oferta”. Răspunsurile așteptate se expunerea
in Evaluarea cunoștințelor se va realiza prin regăsesc în Anexa 1.
intermediul unui rebus (Anexa 1).
4.Comunicarea 2 Se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor participǎ la discuţii, manual de observarea
subiectului şi m comunica competențele într-un mod argumentându-şi economie sistematicǎ a
a i accesibil, clar rǎspunsurile ; elevilor;
competenţelor n Se vor analiza următoarele aspecte relevante
pentru tema în cauză:
A. Prețul și cantitatea de echilibru
A.1 Prețul de echilibru Expunere
A.2 Cantitatea de echilibru
A.3 Rolul prețului de echilibru Își notează în caiet

B. Modificarea prețului și a cantității de


echilibru cererea crește
B.1 oferta nu se modifică
cererea scade
oferta crește
B.2 cererea nu se modifică
oferta scade
B.3 se modifică atât cererea cât și oferta

5. Dirijarea A. Prețul și cantitatea de echilibru observarea


învǎţǎrii 2 Ascultă conţinutul sistematicǎ a
0 C A.1 Prețul de echilibru este prețul la care informaţiilor transmise -strategie elevilor;
m 01 cantitatea ce se poate vinde dintr-un bun discursivǎ de
i economic este cea mai mare, iar cererea și tip
n oferta bunului respectiv se egalează la explicativ ;
nivelul celui mai mare volum al vânzării și
cumpărării pe piață.
A.2 Cantitatea de echilibru a unui bun este Cu ajutorul profesorului
cea care corespunde punctului în care realizează graficul echilibrului
curbele cererii și ofertei se intersectează pe o pieței.
piață, la un preț dat. -expunerea ;
C
Exemplificăm formarea prețului de echilibru
02
și a cantității de echilibru pe baza datelor Participă la discuţii
-explicaţia manual de
din tabel de la p.60 din manual. didacticǎ ; economie

-conversaţia 
;

Ascultă conţinutul
informaţiilor transmise
-explicaţia ;

observarea
C Aplicație -strategie sistematicǎ a
06 Relațiile existente între cererea, oferta și discursivǎ de elevilor;
prețul unui bun sunt exprimate prin tip
următoarele funcții: O= 10+2P, C=40-3P. explicativ ;
Care sunt prețul și cantitatea de echilibru Îşi notează în caiete
pentru bunul respectiv?

Rezolvare conversaţie
O=C euristică
10+2P=40-3P
5P=30
P = 6 u.m Participă la discuţii
O = 10+2*6; O=22 buc explicaţia
C C= 40-3*6; C=22 buc
03 R: Pe = 6 u.m; Qe = 22 buc
unde: Pe = preț de echilibru expunerea
Qe = cantitatea de echilibru
conversaţia
A.3 Rolul prețului de echilibru euristică
 Reglează cererea și oferta totală a Îşi notează în caiete
unui bun economic;
 Asigură alocarea și utilizarea observarea
eficientă a resurselor; sistematicǎ a
 Face selecția agenților economici pe elevilor;
criterii de eficiență;
 Asigură satisfacerea optimă a
intereselor vânzătorilor (maximizarea
profitului) și cumpărătorilor
(maximizarea satisfacției/utilității
totale);
C B. Modificarea prețului și a cantității de Manual de
04 echilibru Participă la discuţii economie
B.1 oferta nu se modifică Explicația

– dacă cererea creşte, atunci preţul şi


cantitatea de echilibru cresc;

Creta
Conversația
euristică

- dacă cererea scade, atunci preţul şi


cantitatea de echlibru scad;

C Ascultă conţinutul
05 informaţiilor transmise Explicația

B.2 cererea nu se modifică:

- dacă oferta creşte , preţul de echilibru Conversația


scade şi cantitatea de echilibru creşte; Îşi notează în caiete euristică

Participă la discuţii

- dacă oferta scade, preţul de echilibru


Ascultă conţinutul
creşte şi cantitatea de echilibru scade informaţiilor transmise Explicația

Pe baza fișei de documentare Fișa de


(Anexa 2), elevii vor preciza Conversația documenta
modul în care se modifică euristică re
prețul și cantitatea de
echilibru în situațiile din fișa
C B.3 se modifică atât cererea cât și oferta de lucru. (Anexa 3).
06 Învățarea
prin
descoperire Fișa de
lucru

6.Obţinerea 1 Participă la discuţi expunerea Fişe de Observarea


performanţei ; 0 - se vor rezolva problemele din fişa de lucru lucru sistematicǎ a
asigurarea m (Anexa 4) Rezolvă problemele de pe fişa explicaţia elevilor;
feed-back-ului i de lucru Evaluare
n exercițiul orală
7.Asigurarea 1 - se va realiza frontal, prin evaluarea Participǎ la discuţii - conversaţia Observarea
retenţiei şi m rǎspunsurilor obţinute la solicitǎrile adresate; sistematică a
transferului in evaluarea va avea o componentǎ elevilor
predominant stimulativă Evaluare
orală

8. Temă 1 Fişa de lucru (Anexa 5) Elevii îşi notează -conversația Fișa de


pentru acasă m lucru
i
n

S-ar putea să vă placă și